Grki preživeli hrvaški nalet, Srbi do zanesljive zmage

Eurobasket 2022 2. Sep 202219:38 > 22:56 0 komentarjev

Danes so na košarkarskem evropskem prvenstvu prvič na parketu reprezentance iz skupine C in D. Med šestimi tekmami je močno izstopal obračun Hrvaške in Grčije, ki so ga v Milanu z 89:85 dobili Grki. Uvodno preizkušnjo so prepričljivo dobili tudi Srbi, ki so ugnali Nizozemsko (100:76).

Več iz Kölna

Na derbiju skupine C v Milanu sta se pomerila Hrvaška in Grčija. Naši južni sosedi so obračun odlično odprli in povedli s 7:0, a so jih Grki hitro ujeli (10:10) in tudi prehiteli. Prvo četrtino so dobili s 24:16, njihova prednost pa je še narasla do konca prvega polčasa (46:30). Zmagovalec se je zdel odločen, a izbranci Damirja Mulaomerovića se niso predali. V drugem delu so na igrišču delovali veliko bolje in se že pred koncem tretje četrtine močno približali (60:62). Grčija je na zadnji odmor vseeno odšla s prednostjo osmih točk (70:62).

Ta razlika je nato znova narasla, a Hrvaška se znova ni predala. Ob izidu 82:84 se je zdel realen celo podaljšek, a so eni glavnih favoritov za naslov odgovorili z delnim izidom 5:0 in prišli do prve zmage na letošnjem EuroBasketu. Za to sta bila najbolj zaslužna Giannis Antetokounmpo in Tyler Dorsey, ki sta oba prispevala po 27 točk, prvi je temu dodal še 11 skokov in šest asistenc. Pri Hrvatih je bil najbolj razpoložen Jarren Smith (23 točk).

Tekmovanje v skupini C sta sicer odprli reprezentanci Ukrajine in Velike Britanije, visoke zmage so se veselili Ukrajinci (90:61). Brez večjih težav so do zmage prišli tudi Italijani, ki so ugnali Estonijo (83:62). Simone Fontecchio je bil prvi strelec pri naših zahodnih sosedih (19 točk), pri Estoncih je največ točk dosegel Kerr Kriisa (20 točk).

V skupini D, ki je na papirju morda najslabša na prvenstvu, seveda z izjemo Srbije, so se v prvi boj podali Finci in Izraelci. Gostitelji skupine D so v Tbilisiju po napetem zaključku šele po podaljšku ugnali Finsko (89:87). Blestel je Deni Avdija (23 točk), še deset več jih je pri Skandinavcih dosegel Lauri Markkanen. Sosedski obračun med Poljsko in Češko je zanesljivo pripadel prvi (99:84).

Srbi brez drame na uvodu

V večernem terminu so svojo prvo tekmo odigrali še Srbi. Nikola Jokić in druščina so takoj prevzeli pobudo in že v prvi četrtini vodili za 12 točk, po prvih 10 minutah igre pa so imeli deset točk prednosti. Tudi nadaljevanje srečanja je potekalo po srbskih notah. Ob odmoru se je zdelo, da bodo varovanci Svetislav Pešića tekmo mirno pripeljali do konca.

Toda Srbi so v tretji četrtini povsem popustili in Nizozemci so se vrnili v tekmo in znižali zaostanek na vsega pet točk (56:51). Hladen tuš je očitno predramil srbske košarkarje, ki so nato očitno prestavili prestavo višje in na koncu tekmo zanesljivo dobili s prednostjo 24 točk. Najboljši strelec pri Srbih je bil pričakovano Jokić (19 točk, 6 skokov), pri Nizozemcih pa je blestel Worthy de Jong z 28 točkami.