Po zmago v dvorano, kjer so brez uspeha od oktobra 2019

Hokej 21. Apr 202111:59 > 13:55 0 komentarjev
Olimpija
Olimpija je s 3:0 v seriji premagala Asiago in ubranila naslov. Foto: Eva Brili Grebenar / HK Olimpija

Olimpija je v finalu hokejske lige na prvi tekmi po podaljšku premagala Asiago (3:2) in zmagovito začela branjenje naslova. Z jutrišnjo zmago v Italiji bi zmaji naredili velik korak k ubranitvi naslova.

Včeraj je v Tivoliju tekla sedma minuta podaljška, ko je domači kapetan Žiga Pance po podaji Mihe Štebiha z modre črte z desne strani pred vrati spremenil smer ploščka in premagal gostujočega vratarja Gianluco Vallinija, ki je na tekmi sicer zbral kar štirideset obramb.

A začetek tekme in predstava zeleno-belih v prvi in drugi tretjini nista obetala, da bo za zmago potrebnih več kot šestdeset minut. Olimpija je namreč povedla že v 44. sekundi tekme, ko je po podaji Nika Simšiča zadel Žiga Pešut. Ljubljančani so v igri pet na pet močno prevladovali, Asiago je prave priložnosti (branilec Alexander Gellert je zadel prečko) v prvih dvajsetih minutah dočakal le, ko je bil pri domačih v 12. minuti tekme zaradi šestih igralcev na ledu izključen Nejc Brus. Na veliko premoč zmajev je kazala tudi statistika: razmerje v strelih v prvi tretjini kar 13 proti 4 za Olimpijo.

Podobna igra se je nadaljevala tudi v drugi tretjini, v kateri so domači prevladovali (v strelih 18:7), a tega niso znali unovčiti. Pet minut pred koncem je počilo pleksi steklo ob klopi Asiaga, igralci so odšli na predčasen premor, tekma pa je bila začasno prekinjena. Odmor je bolje del domačim, v 47. minuti je prekrasen zadetek ob igralcu več na ledeni ploskvi dosegel nekdanji kapetan zmajev Aleš Mušič. Tekma se je zdela odločena, a še enkrat več se je izkazalo, da je prednost 2:0 pri hokeju zelo majhna.

Gostje so namreč po neumnosti Žige Pešuta (udarec s palico) zaigrali z igralcem več na ledu, znižal je Gellert. To je dalo Asiagu nov zagon, rumeno-modri so pritisnili. Premoč v tretji tretjini (v strelih 10:7) so kronali 45 sekund pred koncem v igri brez vratarja, ko je domačega vratarja Paava Hölsäja premagal Steven McParland. Nato je bil na vrsti podaljšek, v katerem je Pance v kapetanskem slogu poskrbel za domačo zmago in vodstvo z 1:0 v seriji.

“Za nami je zelo čudna tekma z obeh strani. Na začetku nismo igrali v takem ritmu, kot smo se zmenili. Bilo je vsega po malo, od vodstva z dvema goloma do prekinitve zaradi pleksi stekla. A na koncu smo zasluženo zmagali. Podaljšek nas ni zmedel, saj je enostavno del igre, ki ga je treba odigrati, tako kot vse ostale tretjine. Naredili smo nekaj napak, sploh v zadnji tretjini. Praktično vse priložnosti, ki so jih gostje danes imeli, smo jim podarili sami z našimi napakami. V Asiago gremo po novo zmago,” je dejal nekdanji član Bolzana in dodal. “Kot smo poudarili že po zadnji tekmi z Lustenauom, je ta finalna serija drugačna od polfinalne. Italijani so veliko bolj agresivni in več igrajo na telo, na kar smo se dobro pripravili in sploh v začetku tekme glede tega odigrali vrhunsko, nato pa malo popustili. A skušali bomo vzeti pozitivno s te tekme in to unovčiti tudi na naslednji tekmi v gosteh,” je dejal Žiga Pance, ki je v tej končnici dosegel že sedem golov, temu pa dodal še šest podaj.

Eva Brili Grebenar / HK Olimpija

Ljubljančane druga tekma finala čaka jutri, ob 20. uri, ko bodo gostovali v dvorani Odegar v majhnem mestu Asiago (okoli 6500 prebivalcev) v provinci Vicenza. Hala sicer sprejme 3500 gledalcev, a naj bi bila zaradi koronavirusa prazna. Zanimivo bo videti, če bo res tako, na zadnji tekmi z Jesenicami je bilo namreč ob ledeni ploskvi na tribunah okoli 300 navijačev.

Ne glede na to, Olimpija bi z zmago na domačih tleh Asiaga – kjer sicer Ljubljančani niso zmagali že vse od oktobra 2019 – naredila velik korak k osvojitvi naslova, ki bi lahko potem potrdili že v soboto v Tivoliju.