Najprej tesen poraz proti domačim, nato Kazahstan Sloveniji priprl vrata elite

Hokej 19. Maj 202315:13 > 22:03 0 komentarjev
slovenska hokejska reprezentanca

Žal se ni izšlo niti tokrat. Slovenska hokejska reprezentanca je na peti tekmi svetovnega prvenstva elitne divizije še petič izgubila. Proti domači Latviji, ki jo je s tribun spodbujalo več kot devet tisoč glasnih navijačev, je drago prodala svojo kožo, a to ni bilo dovolj za prve osvojene točke. Gostitelji šampionata so bili boljši s 3:2. Na večerni tekmi je Kazahstan premagal Slovaško po kazenskih strelih, kar pomeni, da so možnosti Slovenije za obstanek med elito zelo majhne.

Nova dobra in borbena predstava slovenskih hokejistov, ki pa je na žalost spet ostala nenagrajena. Slovenci so se dobro upirali domači Latviji, ki jo je s tribun podpiralo več kot devet tisoč navijačev. Po izenačeni borbi (v strelih celo 28:27 za rise), v kateri so bili domačini ves čas korak pred Slovenijo, za osvajanje točk ostajata le še dve tekmi. Sobota bo za vrsto Matjaža Kopitarja prosta, nato pa sledita še tekmi s Slovaško (nedelja ob 15.20) in Kazahstanom (ponedeljek ob 19.20). Ker je zadnji na petkovem večernem obračunu po kazenskih strelih ugnal Slovake (4:3), so možnosti risov za obstanek zelo majhne. Morda ne bosta zadoščali niti dve zmagi.

Minimalna razlika po prvem delu

Latvijci so na krilih polne dvorane odlično vstopili v tekmo in Slovence zelo hitro stisnili v njihovo obrambno tretjino. K premoči domačinov je pomagala tudi izključitev Tadeja Čimžarja na začetku pete minute, ko je imel sicer lepo priložnost po protinapadu z igralcem manj Žiga Pance. A je ostala neizkoriščena, tako kot tudi powerplay Latvije.

V 9. minuti se je po protinapadu v krasni priložnosti znašel še Miha Verlič, a je plošček zletel mimo gola. Kmalu zatem pa vodstvo domačih. Akcijo so začeli za svojim golom, po levi strani je zelo hitro zadrsal Andris Dzerins in ob počasni slovenski obrambi podal na drugo stran, kjer Rihardsu Bukartsu ni bilo težko premagati Gašperja Krošlja, ki je še tretjič na tem prvenstvu dobil priložnost v slovenskih vratih. Slovenci so v nadaljevanju vzpostavili ravnotežje in bolj pogumno pogledovali proti golu tekmeca, a je izid do prvega odmora ostal nespremenjen.

Rihards Bukarts ob prvem golu Latvije. Foto: Profimedia

Hiter odgovor domačih, a Slovenija se ni predala

Risi so, čeprav že v uvodni tretjini niso igrali slabo, v drugi zaigrali še veliko bolje. V uvodu so več streljali od tekmeca, v 22. minuti je neovirano poskusil Robert Sabolič, a je njegov strel zletel preko gola. V 27. minuti se je krasna priložnost ponudila še Janu Drozgu, ki pa je po hitrem obratu za vrati nastreljal lovilko Artursa Silovsa. Kar ni uspelo predhodnikoma, pa je že minuto pozneje Anžetu Kuraltu. Latvijci so ob prihodu v slovensko obrambno tretjino naredili napako, plošček je v protinapad dveh proti enemu popeljal Rok Tičar in našel Anžeta Kuralta, ki je z natančnim strelom izenačil.

Odgovor domačih je sledil že kmalu, manj kot štiri minute pozneje – ko je na kazenski klopi sedel Tičar, je na vrhu desnega kroga ob Aleksandru Magovcu, ki je stal predaleč, močno udaril Kaspars Daugavins in z izjemnim zadetkom pod prečko spet poskrbel za vodstvo domačih. Ti so po danem golu še močneje pritisnili proti golu Krošlja, zadeli tudi prečko, premoč pa še enkrat kronali v 18. minuti. Med strelce se je vpisal še Roberts Bukarts, ki je po dobljenem sodniškem metu takoj sprožil in zadel med nogama slovenskega vratarja. Toda za minimalen zaostanek pred odmorom je 12 sekund pred zaključkom drugega dela poskrbel Miha Verlič, ki je podstavil palico po strelu Jana Urbasa in Slovenijo približal reprezentanci z Baltika.

Veselje Slovencev po golu Kuralta. Foto: Profimedia

Najprej razveljavljen gol tekmeca, nato neuspešen pritisk

Tičarju se je kmalu po ponovnem prihodu na led ponudila priložnost za izenačenje, ki pa je slovenski napadalec žal ni izkoristil. So pa zato v 42. minuti spet zadeli domači, natančen je bil Uvis Janis Balinskis. A kot se je izkazalo v videoposnetku, je ob tem pred vrati Krošlja oviral eden od njegovih soigralcev, zato so sodniki gol razveljavili, ostalo je pri 3:2.

Ob minimalnem zaostanku se je vrsta Matjaža Kopitarja podala v lov na izenačenje, lepe priložnosti so zapravili predvsem Ken Ograjenšek, Nik Simšič in Žiga Pance. Kljub pritisku v zaključku, ko je Krošelj zapustil svoja vrata, pa risom ni uspelo priti do tako želenega izenačenja in vsaj točke.

“Zaslužili bi si vsaj točko”

“Mislim, da smo spet dobro igrali. Težko je, dobro igraš, trudiš se, rezultat pa se ne obrne. Z malo sreče bi lahko bilo 3:3, morda bi lahko celo zmagali. Je, kar je, gremo na tekmi, ki ostaneta. Že proti Češki smo dobro igrali, v zadnji tretjini so nas stisnili. Danes smo šli dobro v tekmo, žal se nam stvari ne poklopijo. Jutrišnji prost dan bo vsekakor prišel prav, malo se pozna naporen ritem prvenstva. Ampak za vse je enako,” je po tekmi za nacionalno televizijo dejal slovenski napadalec Jan Drozg.

“Taki porazi so najtežji, sploh ko si do konca v igri in ko si v zadnji tretjini boljši nasprotnik, pa plošček ne gre v mrežo. Poraz je boleč, je, kar je. Moramo iti z dvignjeno glavo naprej, se spočiti. Za nama sta dve težki tekmi, bili smo blizu. Moramo gledati pozitivno naprej, iz zadnjih dveh tekem moramo izvleči največ, kar lahko. Tekme ne bomo zmagali individualno, ampak ekipno. V vseh tekmah smo pokazali naš karakter. Iz tekme v tekmo se to vidi tudi na ledu. S takšno miselnostjo in borbo moramo iti naprej,” pa je dodal kapetan Jan Urbas.

“Bili smo zelo blizu. Zaslužili bi si vsaj neodločen rezultat. Tako pač je v športu. Hvalevredno je, da smo se po včerajšnji tekmi tako borili in toliko drsali. Spodbudno in pohvalno. V zadnji tretjini smo napadali ves čas, a bili za pol koraka prekratki, za pol metra se je plošček odbil stran. Srečo si moraš zaslužiti, danes smo si jo, pa je nismo imeli,” pa je misli po težkem porazu za TV Slovenija strnil selektor Kopitar. Razkril je, da bodo jutri njegovi izbranci povsem prosti: “Zaslužili so si ga. Morajo se spočiti od hokeja. Čakata nas dve zahtevni in pomembni tekmi. Daleč od tega je, da bi bilo komu vseeno, kar so z borbo pokazali na ledu. Slovaki so dobri, naredili bodo vse, da se uvrstijo med štiri najboljše. Kazahstan pa je tradicionalno neugoden, imajo posameznike, ki lahko rešijo tekmo. Rabimo malo počitka, nato pa fokus na zadnji dve tekmi.”

Slovenija ostaja edina ekipa na SP, ki še nima točke. Je pa v skupini B zdaj zacementirana na zadnjem mestu, saj je Kazahstan na večerni tekmi po kazenskih strelih premagal Slovaško (4:3) in ima skupno štiri točke. Če želijo Slovenci obstati med elito, morajo na nedeljski tekmi proti Slovaški (15.20) osvojiti vsaj točko, nato pa v medsebojnem obračunu po rednem delu ugnati še Kazahstan (ponedeljek ob 19.20). Pa še to ob predpogoju, da reprezentanca z zahoda Azije jutri ne osvoji točk proti Latvijcem.

V skupini A je nov visok poraz doživela Madžarska. Po Švedski so bili od naših vzhodnih sosedov s 7:1 dan zatem boljši še Finci. Zvečer so do druge zmage v dveh dneh prišli Nemci, sosede Avstrijce so premagali s 4:2.

Svetovno prvenstvo v hokeju

Petek, 19. maj:

Skupina B (Riga):

Latvija – Slovenija 3:2 (1:0, 2:2, 0:0)

Kazahstan – Slovaška 4:3 po kazenskih strelih (0:1, 3:0, 0:2, 0:0, 1:0)

Skupina A (Tampere):

Finska – Madžarska 7:1

Avstrija – Nemčija 2:4 (1:2, 0:1, 1:1)

Če imata dve ekipi enako število točk, o boljšem izkupičku odloča medsebojna tekma.