Jesenice v Ljubljani dobile, po kar so prišle

Hokej 30. Jan 202421:43 0 komentarjev
Olimpija - Jesenice

V zadnjem krogu drugega kroga državnega prvenstva so Jeseničani na drugem večnem derbiju sezone na gostovanju pri Olimpiji zmagali s 5:4 po kazenskih strelih in si zagotovili mesto v spomladanskem finalu. Brez njega so kljub zmagi proti Triglavu (4:2) ostali Celjani.

Jeseničani so v Ljubljano pripotovali z zavedanjem, da morajo ob pričakovani zmagi Celjanov nad Triglavom (bilo je 4:2) za mesto v finalu državnega prvenstva osvojiti vsaj točko. Za razliko od večnih tekmecev so bili večino tekme veliko bolj željni uspeha in v 50. minuti povedli s 4:1. Toda zmaji so se v zadnjih desetih minutah prebudili, sekundo pred koncem rednega dela pa je Ville Leskinen s svojim tretjim golom večera izenačil in poskrbel za podaljšek. V njem golov ni bilo, pri kazenskih strelih pa je v 10. seriji v korist Jesenic odločil Miha Logar.

Pri gostih sta blestela predvsem Žan Jezovšek (2 gola in podaja) in Eric Pance (gol in 2 podaji), dve točki na lestvici pa sta vendarle dovolj za jeseniško-ljubljanski finale. Osmoljenci so Celjani, ki jim zmaga proti Triglavu ni zadoščala za prvi finale v 75-letni zgodovini kluba. To je prva zmaga Jesenic proti Olimpiji po 12. oktobru 2021 in šestih zaporednih porazih.

Gostje hitro pokazali, po kaj so prišli

Začetek tekme v Tivoliju je ponudil podoben scenarij kot prvi letošnji derbi pred slabima dvema mesecema na Jesenicah. Železarji so se pogumno zoperstavili kakovostnejšemu tekmecu, ki je navajen hitrejšega drsanja in odločitev, a to se ni poznalo. Prvi priložnosti sta sicer pripadli domačim, ko je Žigo Panceta in Trevorja Goocha ustavil nekdanji zmaj Žan Us, prvo vodstvo pa gostom, ko je v 9. minuti veliko luknjo v obrambi Olimpije izkoristil Jezovšek. Še en nekdanji član ljubljanskih prvakov je sprožil skoraj z modre črte in presenetil tudi Lukaša Horaka.

Po prejetem zadetku so gostitelji odločneje napadli proti golu tekmecev. Dve krasni priložnosti za izenačenje je zapravil Miha Beričič, izpostaviti velja sploh drugo, ko se je ob igralcu manj na ledu po domiselni potezi Goocha sam znašel pred Usom, a ni bil natančen. Ob “powerplayu” so bili nevarni tudi Jeseničani, po podaji Maksa Selana je z leve streljal Lovro Kumanović, plošček pa se je odbil čez Horaka in le požrtvovalnost domačih branilcev je preprečila podvojitev zaostanka. Kmalu zatem je bilo podobno vroče tudi na drugi strani, ko Nik Simšič ni uspel streljati, ko se je znašel pred praznim golom. Zato pa je bil toliko bolj natančen Ville Leskinen 59 sekund pred odmorom, ko je izkoristil kazen pri rdečih in s sijajnim strelom z branilskega položaja pod prečko ekipi na odmor poslal poravnani (1:1).

Eric Pance in Jezovšek nadaljevala šov

Zadetek tik pred odhodom v garderobo je očitno razjezil goste, saj so ti že v prvi pravi akciji druge tretjine znova povedli. Razpoloženi Jezovšek je plošček sijajno podal v napadalno tretjino, tam pa ga je v naletu sprejelPance in ga spravil v daljši kot domačega gola. Tudi po golu so bile Jesenice nevarne, tako je Jezovšek ob številčni prednosti v 26. minuti zadel prečko, v 30. minuti pa mu je Horak s skrajnimi močmi ubranil še en nevaren poskus ob igralcu manj na ledu. Olimpija je prav zaradi izključitve Selana tudi v napadu zaigrala bolje, a bila neučinkovita.

V 33. minuti pa še en šok za domače navijače: nov powerplay za goste in nov zadetek železarjev. Eric Pance je plošček obdržal pred vrati tekmeca, ga spravil do Gašperja Seršena, ta pa do Jezovška, ki je z leve močno sprožil in še enkrat zadel. Po golu, ki je določil rezultat po 40 minutah (1:3), se je domači trener odločil za menjavo vratarja: namesto Horaka je vstopil Luka Kolin.

Leskinen zadel s sireno

Situacija na ledeni ploskvi se tudi v zadnji tretjini ni pretirano spremenila. Olimpija je imela terensko premoč, ki pa je bila vsaj do 50. minute bolj ali manj jalova, saj so zmaji pred vrati Usa delovali nemotivirani in zaspani. Na drugi strani so se Jeseničani osredotočili na branjenje prednosti in protinapade. Enega takšnih so izpeljali v 50. minuti. Za gol je zadrsal Tjaš Lesničar, po podaji je pred vrati plošček zgrešil Gašper Glavič, na levi strani pa ga je v mrežo Kolina pospravil Kumanović.

Zares vroče pa je postalo v samem zaključku, saj so Ljubljančani na hitro izenačili. V 55. minuti je z desne strani ob izključitvi Anžeta Prostora s skoraj identičnega položaja kot v prvi tretjini zadel Leskinen. Manj kot dve minuti pozneje je zmedo pred golom Usa izkoristil še Marcel Mahkovec. Sekundo pred koncem pa je ob novi številčni premoči in igri brez vratarja znova zadel Leskinen in poskrbel za podaljšek.

Ker v njem kljub izključitvi Žige Pavlina golov ni bilo, so o zmagovalcu odločali kazenski streli. Odločitev je padla šele v 10. seriji, ko je tekmo odločil Miha Logar.

Brez prvega finalnega nastopa so tako ostali hokejisti Celja, čeprav so v zadnjem krogu premagali Triglav s 4:2. Zaključni spopad bo odigran po koncu mednarodnih sezon Olimpije in Jesenice, sistem tekmovanja (koliko tekem) pa bo znan naknadno. Zmaje naslednja tekma lige ICE čaka v petek – gostovanje v Beljaku, železarji pa na isti dan v derbiju vodilnih ekip kvalifikacijske skupine A v alpski ligi gostijo Merano.

Fotogalerija iz Tivolija:

Olimpija - Jesenice Olimpija - Jesenice

Državno prvenstvo, drugi del, 6. krog

Torek, 30. januar:

HK RST Pellet Celje – HK Triglav Kranj 4:2 (2:1, 2:0, 0:1)
HK SŽ Olimpija – HDD Sij Acroni Jesenice 4:5 po kazenskih strelih (1:1, 0:2, 3:1, 0:0, 0:1)

Lestvica DP:

Olimpija 15 točk
Jesenice 11 točk
Celje 10 točk
Triglav Kranj 0 točk

V finale se uvrstita najboljši dve ekipi po točkah.  Finale bo odigran po koncu mednarodnih sezon obeh sodelujočih ekip, sistem tekmovanja (koliko tekem) pa bo znan naknadno.