Črni dan za domačine: Američani šokirali prvake, Kanada razbila Latvijo

Hokej 12. Maj 202321:35 > 22:04 0 komentarjev
Alex Tuch
Alex Tuch, zvezdnik Buffala, je zapečatil usodo Finske. Foto: Profimedia

Hokejisti ZDA so na uvodni tekmi svetovnega prvenstva v Latviji in na Finskem s 4:1 odpravili domačine Fince, ki branijo naslov svetovnih prvakov. Čehi so s 3:2 ugnali sosede Slovake, Švedi so se namučili z Nemci, medtem ko se je Kanada poigrala z drugo gostiteljico SP Latvijo.

Finci, branilci naslova z lanskega tekmovanje, ki je prav tako potekalo v Tampereju, so veliko pričakovali od današnjega uvoda. A so doživeli hladen tuš, saj so bili Američani z izjemo uvodne tretjine boljši tekmeci. Za svetovne prvake je sicer za vodstvo zadel Teemu Hartikainen (18.), toda po prvem ameriškem golu v drugi tretjini, ki je bil po ogledu posnetka razveljavljen, so hokejisti ZDA stopili na plin. Cutter Gauthier (34.) je poskrbel za izenačenje, v zadnji tretjini je Drew O’Connor vodstvo povišal, Alex Tuch pa je najprej zadel v 53. in nato še v zadnji minuti, ko so Finci umaknili vratarja.

V večerni tekmi skupine A je Švedska tesno z 1:0 ugnala Nemčijo, edini gol je dosegel Oscar Lindberg v 42. minuti.

V Rigi, kjer bo v skupini B svoje tekme igrala Slovenija, je za uvod v sosedskem obračunu Češka s 3:2 premagala Slovaško. Zanimivo je, da so vsi goli padli v razburljivi uvodni tretjini, v naslednjih 40 minutah pa zadetkov ni bilo več. Mož odločitve je bil Lukaš Sedlak, ki je v 14. in 18. minuti zadel za preobrat in zaostanek 1:2 spremenil v zmago s 3:2.

Gostitelji Latvijci pa so zvečer doživeli veliko razočaranje. Svetovni podprvaki Kanadčani so do vrha napolnili mrežo domačih, ustavili so se pri pol ducata golov, že po petih minutah pa je bilo na semaforju 0:2.

Zadnji se seli v “spodnji dom”

V vsaki predtekmovalni skupini se bodo prvi štirje uvrstili v nadaljevanje tekmovanja in boje za medalje, naslednji trije bodo končali SP, zadnji pa bo naslednje leto izpadel v nižji rang tekmovanja.

Redni del oziroma tekmovanje v skupinah bo potekalo do torka, 23. maja. Četrtfinalne tekme bodo na vrsti dva dni pozneje, polfinalni v soboto, 27. maja, finale in mali finale pa v nedeljo, 28. maja.