Argentinci s 3:0 v veliki finale, blestela Messi in Alvarez

Katar 2022 13. Dec 202222:50 0 komentarjev
Junaka večera - Julian Alvarez in Lionel Messi. FOTO: Guliverimages.

Argentinska nogometna reprezentanca je na prvi polfinalni tekmi svetovnega prvenstva v Katarju premagala Hrvaško s 3:0 (2:0). Argentina se bo v nedeljskem finalu, ki se bo na stadionu Lusail pričel ob 16. uri, pomerila z zmagovalcem sredine druge polfinalne tekme med Francijo in Marokom.

Argentinci so se po današnji polfinalni zmagi nad Hrvati šestič prebili v veliki finale. Na domačem mundialu 1978 in v Mehiki 1986 so osvojili naslov svetovnih prvakov, v Urugvaju 1930, Italiji 1990 in Braziliji 2014 pa so na najbolj prestižni tekmi ostali praznih rok.

Argentinsko-hrvaški obračun je bil uvodoma podoben “šahovski partiji”. Oba polfinalista sta se odločila za zelo previdno pozicijsko igro, obe izbrani vrsti sta se držali načrtov iz garderobe in do potankosti izpolnjevali napotke argentinskega selektorja Lionela Scalonija in hrvaškega Zlatka Dalića.

Prvo nevarnejšo akcijo na tekmi so uprizorili gavči v 25. minuti, po strelu Enza Fernandeza z 20 metrov pa je dobro posredoval eden od hrvaških junakov na letošnjem mundialu – vratar Dominik Livaković. Šest minut kasneje lob strel Ivana Perišića ni bil dovolj natančen, v 32. minuti pa je le padel prvi gol.

Po dolgi in globinski podaji je Juliana Alvareza v svojem kazenskem prostoru zrušil Livaković, italijanski sodnik Daniele Orsato pa je pokazal na enajstmetrovko. Odgovornost je na svoja ramena prevzel prvi zvezdnik Lionel Messi, ki je danes odigral 25. tekmo na svetovnih prvenstvih in se po številu tovrstnih nastopov izenačil z dosedanjim nemškim rekorderjem Lotharjem Matthaüsom, z močnim in natančnim strelom pa je zadel za 1:0.

To je bil že rekorden 11. gol Messija na SP, do današnje polfinalne tekme si je prvo mesto na lestvici v Argentini delil z Gabrielom Batistuto.

Le šest minut kasneje je na Lusailu znova završalo, po bliskovitem nasprotnem napadu in zadetku Alvareza pa so Argentinci podvojili svojo prednost in povedli z 2:0. Hrvati so bili po drugem prejetem zadetku v prvem šoku, v 42. minuti so se le izjemnemu posredovanju Livakovića lahko zahvalili, da niso zaostali z 0:3, potem ko je Alexis Mac Allister nevarno streljal z glavo po kotu z leve strani.

Dalić je v začetku drugega polčasa opravil dve menjavi in v ogenj poslal Mislava Oršića in Nikolo Vlašiča, ki sta zamenjala Maria Pašalića in Borno Soso, po slabih petih minutah pa je namesto vezista Marcela Brozovića vstopil tudi napadalec Bruno Petković.

A argentinskim nogometašem hrvaške kadrovske menjave niso povzročile prevelikih težav. Z disciplinirano in preudarno predstavo so imeli vse vajeti igre v svojih nogah ter čakali na svoje priložnosti. Prvo so dočakali v 58. minuti, ko se je po dvojni podaji v imenitni priložnosti znašel Messi, njegov 12. gol na svetovnih prvenstvih pa je z zelo dobrim posredovanjem preprečil Livaković.

Hrvati so v 62. minuti prič resneje ogrozili, a Dejan Lovren ni dobro reagiral po obetavnem predložku v kazenski prostor.

Sedem minut kasneje je bilo že 3:0. Vse je naredil argentinski nogometni čarodej Messi, ki je na desni strani pošteno premešal hrvaško obrambo in kot na pladnju podal žogo do Alvareza, ta pa je iz neposredne bližine dosegel svoj drugi gol na današnji tekmi.

V zadnjem delu tekme so se Hrvati sprijaznili s porazom, na klop je odšel tudi njihov ideolog igre Luka Modrić. Argentinci so bili suvereni, v nobenem trenutku niso ogrozili svoje druge medsebojne zmage na svetovnih prvenstvih proti Hrvatom. Na njunem prvem dvoboju v Franciji 1998 so Argentinci zmagali z 1:0, pred štirimi leti pa so bili Hrvati boljši s 3:0.

Stadion Lusail, gledalcev 88.966, sodniki: Orsato, Carbone, Giallatini (vsi Italija).

Strelca: 1:0 Messi (34./11 m), 2:0 Alvarez (39.), 3:0 Alvarez (69.).

Argentina: E. Martinez, Molina (od 86. Foyth), Romero, Otamendi, Tagliafico, De Paul (od 74. Palacios), Paredes (od 62. Li. Martinez), Fernandez, Mac Allister (od 86. Correa), Messi, Alvarez (od 74. Dybala).
Hrvaška: Livaković, Juranović, Lovren, Gvardiol, Sosa (od 46. Oršić), Brozović (od 50. Petković), Modrić (od 81. Majer), Kovačić, Pašalić (od 46. Vlašić), Kramarić (od 72. Livaja), Perišić.

Rumeni kartoni: Romero, Otamendi; Livaković, Kovačić.