Brazilci povozili Korejce in Hrvatom nagnali strah v kosti

Katar 2022 5. Dec 202221:59 0 komentarjev

Brazilska nogometna reprezentanca je na večerni ponedeljkovi tekmi osmine finala SP v Katarju razbila Južno Korejo (4:1). Že po prvem polčasu je bilo 4:0. Seleceo se bo za preboj v polfinale v petek ob 16. uri udaril s Hrvati, ki so se šele po streljanju enajstmetrovk strli trdožive Japonce.

Brazilija je pred tekmo dobila pomembne besede spodbude od legendarnega Peleja, ki bije bitko z boleznijo v bolnišnici v Sao Paulu. “Leta 1958 sem ob sprehodu po ulicah razmišljal o izpolnitvi obljube, ki sem jo dal očetu. Vem, da so danes številni naredili podobno in prav tako lovijo svoj prvi svetovni naslov,” je sporočil Pele, ki je bil sam deležen spodbud z vsega sveta v zadnjih dneh.

“Tekmo bom spremljal v bolnišnici in navijal za vsakogar od vas. Srečno!” je zapisal na družbenih omrežjih trikratni svetovni prvak ob spominu na svoj prvi naslov leta 1958. Besede so, ob nesporni kakovosti brazilske vrste, očitno pomagale, saj so petkratni svetovni prvaki po 36 minutah vodili že s 4:0 po golu Vinicusa Juniorja, enajstmetrovki Neymarja ter zadetkih Richarlisona in Lucasa Paquetaja.

Brazilci so se brez težav uvrstili med osem najboljših. Foto: Guliverimage

Tekma, na kateri je bil četrti sodnik Slavko Vinčić, rezervni pomočnik pa Tomaž Klančnik, je bila tako hitro odločena. Brazilci, pri katerih je selektor Tite na tem SP ponudil priložnost že vsem 26 igralcem, so dobili še osmo zaporedno tekmo osmine finala na mundialih, na tej so v drugem polčasu spustili ritem, tako da so Korejci prišli do častnega zadetka.

Brazilija je hitro povedla, v sedmi minuti je zadel Vinicius Junior, potem ko je imel več kot dovolj časa za strel v kazenskem prostoru po podaji Raphinhe z desne strani. Le malo zatem je Jung Woo-young naredil prekršek nad Richarlisonom v kazenskem prostoru, nakar je sodnik pokazal na belo piko. Enajstmetrovko je uspešno izvedel povratnik po poškodbi gležnja Neymar v 13. minuti za svoj 76. gol v brazilskem dresu, enega več ima zgolj omenjeni Pele.

V 17. minuti se je moral na drugi strani izkazati Alisson Becker po strelu Hwang Hee-chana (dobil je dvoboj tudi v 32. minuti), v 29. minuti pa so Brazilci izpeljali čudovito akcijo za povišanje vodstva. Začel jo je Richarlison z odvzeto žogo malce izven kazenskega prostora na desni strani, to je oddal do Marquinhosa, slednji iz prve do Thiaga Silve, ta pa spet iz prve do vtekajočega Richarlisona, ki je rutinirano povišal na 3:0.

Nočna mora Korejcev na eni strani in “brazilska samba” na drugi sta se nadaljevali, v 39. minuti je namreč Lucas Paqueta z volejem z enajstih metrov povišal na 4:0 po podaji Viniciusa Juniorja z leve strani. Brazilci bi do konca polčasa lahko dosegli še gol ali dva, a na srečo Koreje niso bili dovolj zbrani pri zaključkih.

Alisson Becker je v začetku drugega polčasa dobro posredoval po strelu Son Heung-mina, toda ob visokem vodstvu ne več tako odločni Brazilci so kmalu spet ogrožali korejska vrata, v katerih se je nekajkrat na tekmi izkazal Kim Seung-gyu, po drugi strani pa je lahko svoje znane še nekajkrat pokazal tudi brazilski čuvaj mreže. Ga je pa z lepim strelom od daleč v 76. minuti premagal Paik Seung-ho za 1:4.

Brazilija – Južna Koreja 4:1 (4:0)

Stadion 974, gledalcev 43.847, sodniki: Referee: Turpin, Danos in Gringore (vsi Francija).

Strelci: 1:0 Vinicius Junior (7.), 2:0 Neymar (13./11 m), 3:0 Richarlison (29.), 4:0 Paqueta (36.), 4:1 Paik Seung-ho (76.).

Brazilija: Alisson Becker (od 80. Weverton), Militao (od 63. Alves), Silva, Marquinhos, Danilo (od 72. Bremer), Paqueta, Casemiro, Raphinha, Neymar (od 80. Rodrygo), Vinicius Junior (od 72. Martinelli), Richarlison.

Južna Koreja: Kim Seung-gyu, Kim Moon-hwan, Kim Min-jae, Kim Young-gwon, Kim Jin-su (od 46. Hong Chul), Jung Woo-young (od 46. Son Jun-ho), Hwang In-beom (od 65. Paik Seung-ho), Hwang Hee-chan, Lee Jae-sung (Lee Kang-in), Son Heung-min, Cho Gue-sung (od 80. Hwang Ui-jo).

Rumeni karton: Jung Woo-young.