Hrvati skozi šivankino uho, Brazilci razbili Korejce

Katar 2022 5. Dec 202221:54 > 21:54 2 komentarja
Brazilci so se brez težav uvrstili med osem najboljših. Foto: Guliverimage

Nizozemski, Argentini, Franciji in Angliji sta se v četrtfinalu pridružili še Hrvaška in Brazilija. Slovenski južni sosedi so Japonce ugnali šele po enajstmetrovkah, Brazilci pa so s kar 4:1 ugnali Južno Korejo. Hrvati in Brazilci se bodo v petek ob 16. uri pomerili za vstop v polfinale.

Brazilci prvi dvoboj izločilnih bojev pričakali tudi z Neymarjem, ki se je vrnil po dveh tekmah premora zaradi poškodbe gležnja. Selecao je v tekmo vstopil s polno paro in že v sedmi minuti matiral obrambo Južne Koreje. Po lepi podaji Raphinhe je v polno meril Vinicius Junior.

Po prekršku Woo-Young Jung nad Richarlisonom v kazenskem prostoru Azijcev so Brazilci že nekaj minut kasneje podvojili prednost. Francoski sodnik Clement Turpin je brez oklevanja pokazal že na belo točko, ki jo je v zadetek pretvoril ravno Neymar.

Korejci na začetku tekmo niso bili nevarni so v 17. minuti skoraj znižali izid na 1:2, a se je po raketi Seung-Gyu Kima izkazal vratar Alisson, znova pa so v 29. minuti udarili Brazilci, ko je po izjemni ekipni akciji v polno meril Richarlison. To je bil že njegov tretji zadetek v Katarju.

Brazilci se v prvem polčasu še niso zadovoljili. Izkoristili so razredčeno obrambo Korejcev. Neymar je lepo v ogenj poslal Viniciusa, ta pa lepo videl Lucasa Paqueto, ki je korejsko mrežo zatresel še četrtič. Prednost Selecaa bi lahko bila še višja, a so se brazilski napadalci vseh priložnosti niso izkoristili.

Brazilski nogometaši so v drugem polčasu stopili s plina. Selektor Tite je iz igre potegnil bočne branilce in ponudil priložnost rezervistom, Korejci pa so na drugi strani prišli do častnega zadetka. V polno je v 76. minuti meril Paik Seung-Ho, ki je v igro vstopil deset minut prej. Alissona je premagal z močnim strelom iz nekaj več kot 20 metrov in postavil končni izid drugega para osmine finala.

Hrvati po enajstmetrovkah v četrtfinale

Japonci so na tekmi povedli v prvem polčasu z golom Daizena Maede. A nase so opozorili že pred tem. Že v tretji minuti je namreč Šogo Taniguči žogo z glavo poslal le malo mimo vrat, v 41. minuti je Daiči Kamada iz ugodnega položaja zgrešil iz bližine.

Svetovni podprvaki so bolje vstopili v drugi polčas in izenačili v 55. minuti, ko je bil uspešen Ivan Perišić. Ker do konca rednega dela ni prišlo več do spremembe izida, je sledil je prvi podaljšek v Katarju, po njem pa še prva odločitev po enajstmetrovkah. Nesporen junak teh je bil hrvaški vratar Domnik Livaković, ki je obranil tri japonske strele z bele pike in poskrbel, da so se Hrvati še tretjič prebili med osmerico najboljših na mundialih.