Samuraji spodrezali visoke ambicije nemškega elfa

Katar 2022 23. Nov 202217:42 0 komentarjev

Japonska je svetovno prvenstvo v Katarju začela na izjemen način, potem ko je po zaostanku z 1:0 v prvem polčasu prišla do preobrata in premagala štirikratne svetovne prvake Nemce. S tem so samuraji v velikem slogu začeli svoj sedmi zaporedni nastop na svetovnih prvenstvih.

Le redko kdo je pričakoval, da bo po dominantnem nemškem prvem polčasu v drugem prišlo do popolnega preobrata in nove senzacije na svetovnem prvenstvu v Katarju. V prvih 45 minutah tekme so si Japonci priigrali le en strel, še ta ni končal v okvirju vrat Manuela Neuerja. Vodstvo, popolna dominacija, zdelo se je, da nemški stroj deluje, tako kot so to pričakovali praktično vsi.

Toda v drugem polčasu se je vse to spremenilo. Nemci so ohranili višjo posest, a Japonci so prikazali popolnoma drug obraz. Že do 75. minute je japonski selektor Hajime Moriyasu opravil vseh pet menjav in očitno je našel prava asa iz rokava, saj sta oba sveža igralca zatresla mrežo nemške reprezentance. Die Mannschaft je tako na najslabši možen način začela pohod proti morebitnemu petemu naslovu svetovnih prvakov.

Tekma proti Španiji ključnega pomena

Manuel Neuer si je popolnoma razočaran potegnil dres čez glavo in vrgel rokavice, vključno s kapetanskim trakom, na igrišče. “To je za nas veliko razočaranje. Tako kmalu po tekmi še vedno težko razumem, kako smo jo izgubili,” je dejal Neuer. Nemška reprezentanca je po zgovorni gesti proti svetovni nogometni zvezi doživela naslednji šok ob odprtju svetovnega prvenstva. Po porazu z Japonsko ekipi grozi še en izpad v prvem krogu, tako kot leta 2018 v Rusiji. Dva hitra japonska gola sta razblinila sanje trenerja Hansija Flicka in njegove ekipe.

Kritičen do predstave je bil tudi Thomas Müller. “Japonci so bili precej agresivnejši v drugem polčasu. Eno uro smo bili za razred boljši tekmec, a neučinkovitost nas spremlja na vsaki tekmi. Noro je, da smo to tekmi izgubili. Na koncu si moramo očitati pomanjkanje učinkovitosti,” je dejal Müller.

Nemci dvakrat na napačni strani zgodovine:

Tudi selektor Hansi Flick je bil po tekmi razočaran, hkrati pa poudaril, da je na voljo še šest točk. Na vprašanje, ali so menjave morda spremenile potek srečanja, je odgovoril, da so bile menjave nujno potrebne. “Želeli smo le vnesti svežo energijo. Thomas (Müller) že dolgo ni igral, zato je bila to prava odločitev. To so individualne napake, ki jih ne bi smeli delati, vendar smo jih naredili. Zato smo izgubili. Na koncu je Flick poudaril: “Zdaj moramo gledati naprej in to bomo tudi storili. V igri je še vedno šest točk. Želimo jih osvojiti – in na tem bomo delali.”

Nemčija bo v 2. krogu čez štiri dni igrala proti Španiji, Japonska pa proti Kostariki.

Nemčija v šoku, Japonska v deliriju

Trener Japonske Hajime Moriyasu ni mogel verjeti svojim očem. Foto: AP Photo/Ricardo Mazalan via Guliver

Eden izmed glavnih junakov japonske zmage je zagotovo tudi trener Hajime Moriyasu, ki je v ključnih trenutkih očitno našel prave zamenjave. S tem pa je postal japonski junak.

Glavni trener Japonske je ob zadnjem žvižgu komaj zadrževal veselje in ni čudno. Njegova vloga pri tej izjemni vrnitvi bi bila težko večja. Ko je njegova ekipa zaostajala z 1:0 in je moral vratar Shuichi Gonda reševati samuraje, da je ohranil Japonce v igri za morebitno točko, je Moriyasu vedel, da mora spremeniti stvari. Moral je tvegati. To je tudi storil in to se mu je obrestovalo, saj so štiri od petih zamenjav skupaj poskrbele za enega največjih preobratov na svetovnem prvenstvu.

Trije izmed njih so sodelovali pri izenačujočem zadetku: Kaoru Mitoma je podal Takumiju Minaminu, nekdanjemu napadalcu Liverpoola, čigar strel je Manuel Neuer ubranil, na pravem mestu je bil Ritso Doan, še en rezervist, ki je zatresel mrežo Nemčije. Nato je sledil drugi udarec, ko je Ko Itakura podal žogo naravnost čez brezizrazno nemško obrambo do Takume Asane, ki jo je odlično prodrl in še drugič matiral Neurja. S tem pa je bila zapečatena nemška usoda, 54-letni strateg na japonski klopi pa se je veselil enega največjih uspehov v svoji karieri.

“Želeli smo začeti igrati agresivno, želeli smo prevladati. Toda Nemčija je zelo močna, zato smo se morali vztrajno braniti in izkoristiti svoje priložnosti. To je veliko presenečenje. Videli smo zmago Savdske Arabije nad Argentino – azijske države dosegajo svetovni standard v nogometu,” je po tekmi dejal Moriyasu.

Nepredvidljivo prvenstvo v Katarju

Le dan po debaklu Messija in druščine smo doživeli nov seizmični šok. Tako kot v torek ob zmagi Savdske Arabije je bilo tudi to zasluženo zmagoslavje. Japonska je imela kar nekaj sreče, toda kot pravi pregovor, sreča spremlja hrabre. Z izjemno energijo in borbenostjo so se podali v boj z na papirju boljšimi Nemci, na koncu pa se lahko Japonci zasluženo veselijo.

Nemčiji lahko ostane v tolažbo zgolj to, da kar 11 od 22 igralcev, ki so začeli tekmo, igra v nemški Bundesligi. Zmago Japonski pa sta priigrala še dva igralca iz nemške lige. Doan je del ekipe Freiburga, ki je odlično začela sezono. 24-letnik je poleti prišel iz PSV Eindhovna. Kar zadeva Asana, bi morali Flickovi varovanci o njem vedeti vse. 28-letnik je bil v Stuttgartu in Hannovru, preden se je leta 2021 pridružil sedanjemu klubu Bochumu. Njegova tamkajšnja statistika je precej skromna, vendar to ne spremeni dejstva, da je to verjetno ena njegovih najboljših predstav v karieri.