Rogličev lov na poker rdečih majic: kdaj, kje, kako

Kolesarstvo 19. Avg 20227:00 0 komentarjev
Foto: Guliverimage

Pred vrati je še zadnja tritedenska kolesarska dirka v sezoni. Čas je za špansko Vuelto, ki je Slovencem v minulih treh letih prinesla veliko veselja. Tri rdeče majice iz zadnjih treh izvedb namreč brani Primož Roglič, ki je kljub poškodbam na Touru tudi tokrat prvi favorit. Pred vami je priročnik za Vuelto 2022.

Čeprav je Dirka po Španiji kot tretja od Grand Tourov v sezoni manj prestižna kot italijanski Giro in francoski Tour in jo nekateri kolesarji jemljejo celo kot tolažbo, ker na prvih dveh niso dosegli želenega, ima v slovenskem kolesarstvu posebno mesto.

Na njej je namreč Primož Roglič leta 2019 postal prvi Slovenec s skupno zmago na tritedenski dirki, svoj uspeh pa je ponovil še v letu 2020 in lani. Čeprav Zasavec zaradi padca in odstopa na julijski Dirki po Franciji verjetno ni optimalno pripravljen, pa se na Iberski polotok na 77. izvedbo Vuelte podaja z eno samo mislijo – četrto zaporedno zmago in vpisom v zgodovino.

Zbrali smo nekaj podatkov, ki jih morate vedeti, preden se ekipe podajo na današnji moštveni kronometer v nizozemskem Utrechtu, ko bo v cilju prvi kolesar najhitrejšega moštva oblekel rdečo majico.

1. Kdaj, kje, kako

Dirka po Španiji 2022 bo letos potekala od petka, 19. avgusta, do nedelje, 11. septembra. V tem času kolesarje čaka 3284,4 kilometrov, ki jih bodo v 21 dneh dirkanja opravili v treh različnih državah.

Uvod bo s prvimi tremi etapami gostila Nizozemska, kjer bi morali začetek Vuelte spremljati že leta 2020, a so ga organizatorji zaradi pandemije koronavirusa in posledične prestavitve na novembrski termin zamaknili za dve leti. Med vožnjo po Nizozemski bo karavana zavila tudi v Belgijo, po prihodu na Iberski polotok v 4. etapi pa Španije ne bo več zapuščala.

V skupno 24 dneh bodo imeli kolesarji na voljo tri dni počitka. Prvi bo na vrsti četrti dan, ki bo namenjen predvsem transportu iz Nizozemske na sever Španije, v Baskijo, kjer bo potekalo prvih devet etap.

Foto: A.S.O.

2. Trasa

Vuelta v primerjavi z Girom in Tourom velja za veliko bolj eksplozivno dirko. Etape so krajše, na trasi pa je več kratkih in strmih vzponov. Tistih pravih dolgih ni veliko, a vseeno tudi v letošnji izvedbi ne manjkajo. V 21. etapah bosta na sporedu dva kronometra (ekipni v prvi in posamični v deseti etapi), ob tem pa se jih kar osem zaključi s kategoriziranim vzponom. Skupno je pred kolesarji kar 48.561 višinskih metrov, prvi pravi gorski test pa se obeta prihodnji četrtek, 25. avgusta, z vzponom na Pico Jano – San Miguel de Aguayo.

Prvi gorski dvojček bo na sporedu ob koncu prvega tedna v Asturiji, zaključka bosta na Collau Fancuayi (10,1 km; 8,5%) in Les Praeres (3,9 km; 13%). Sledi selitev proti jugu ob Sredozemsko morje, kjer bo zgodaj na sporedu povsem ravninski kronometer. Jug Španije bo gostil tudi zaključek zaključek drugega tedna, ki najprej prinaša vzpon Pandero (8,4 km; 7,8%), nato pa sledi še vzpenjanje na Sierro Nevado. To bo sicer edini ekstra vzpon letošnje dirke, zaradi zaključka (22,3 km; 6,9%) pa si je etapa 4. septembra prislužila naziv kraljevske.

Dirka se vrača v Sierro Nevado. Foto: Guliverimage

Tako zahtevnih klancev v zadnjem tednu ne bo več na sporedu, vseeno pa 18. etapa (Piornal) in 20. etapa (Navacerrada) ponuja priložnosti za spremembe v skupnem seštevku. Vse skupaj se bo končalo z ravninsko parado šampionov v Madridu.

Podrobnosti etap s profili so na voljo tukaj.

3. Nizozemci znova po 13 letih

Medtem ko je Vuelta v prvih desetletjih po svoji premierni izvedbi leta 1935 večino časa potekala znotraj španskih meja, se je to ob koncu prejšnjega stoletja spremenilo. Večkrat je obiskala sosednje države, Portugalsko, Andoro in Francijo. Kmalu so na vrsto prišle tudi Nizozemska, Nemčija in Belgija.

Le trikrat se je v 76 izvedbah zgodilo, da start Vuelte ni bil v Španiji. Leta 1997 je začetek gostila Lizbona na Portugalskem, leta 2009 Assen na Nizozemskem in leta 2017 Nimes v Franciji. Nizozemci bodo tako postali prvi tuji gostitelji, ki bodo še drugič na svojih tleh pozdravili začetek španske pentlje.

Začetek Vuelte je na Nizozemskem gostoval že 2009. Foto: Guliverimage

4. Ekipe

Na letošnji dirki bo nastopilo 23 moštev, enako kot lani. Od teh jih 18 prihaja iz razreda WorldTour (te imajo obvezo nastopiti), pet pa iz razreda ProTour (drugi razred svetovnega kolesarstva).

Na startu današnjega večernega kronometra bo tako 184 kolesarjev, ki bodo nastopali za naslednje ekipe:

AG2R Citroen Team, Astana Qazaqstan Team, Bora-Hansgrohe, Cofidis, EF Education-EasyPost, Groupama-FDJ, Ineos Grenadiers, Intermarche-Wanty-Gobert Materiaux, Israel-Premier Tech, Lotto Soudal, Movistar Team, Quick-Step Alpha Vinyl Team, Team Bahrain Victorious, Team BikeExchange-Jayco, Team DSM, Team Jumbo-Visma, Trek-Segafredo, UAE Team Emirates, Alpecin-Deceuninck, Arkea-Samsic, Burgos-BH, Eqiupo Kern Pharma in Euskaltel-Euskadi.

Celotno startno listo si lahko ogledate tukaj.

5. Slovenca

Od celotne 184-erice bosta slovenske barve zastopala le dva. Primož Roglič bo še četrtič dobil priložnost na Dirki po Španiji, v prejšnjih treh izvedbah pa je Pirenejski polotok vselej zapuščal v rdeči majici. S takšnimi cilji bo na Vuelti vozil tudi tokrat.

Od osmih Slovencev v moštvih svetovne serije mu bo družbo od rojakov delal Jan Polanc. Za člana ekipe UAE Emirates bo to tretji nastop v Španiji po letih 2021 in 2017. Njegova naloga bo predvsem pomagati kapetanu Joau Almeidi, ki ob odsotnosti Tadeja Pogačarja med emirati opravlja vlogo kapetana v boju za skupni seštevek.

Foto: Guliverimage

6. Večkratni zmagovalci

Kot že omenjeno, skupno zmago iz zadnjih treh let brani Primož Roglič. 32-letni Kisovčan iz Zasavja je leta 2019 spisal slovensko kolesarsko zgodovino kot prvi zmagovalec Grand Toura. To letvico (in pričakovanja) je z dvema rdečima majicama v naslednjih dveh letih še dvignil, tako zdaj v Španijo (najprej sicer na Nizozemsko) odhaja po poker zmag.

Če bi mu ta uspel, bi se na vrhu večne lestvice izenačil z Robertom Herasom. Domači matador je bil najboljši v letih 2000, 2003, 2004 in 2005, Slovenec pa bi postal prvi s štirimi zaporednimi slavji. Zaenkrat je na drugem mestu izenačen s še enim Špancem Albertom Contadorjem in Švicarjem Tonyjem Romingerjem.

Najuspešnejši kolesarji na Dirki po Španiji

Roberto Heras (Špa): 4 (2000, 2003, 2004, 2005)

Primož Roglič (Slo): 3 (2019, 2020, 2021)

Tony Rominger (Švi): 3 (1992, 1993, 1994)

Alberto Contador (Špa): 3 (2008, 2012, 2014)

Gustaaf Deloor (Bel): 2 (1935, 1936)

Julian Berrendero (Špa): 2 (1941, 1942)

Jose Manuel Fuente (Špa): 2 (1972, 1974)

Bernard Hinault (Fra): 2 (1978, 1983)

Pedro Delgado (Špa): 2 (1985, 1989)

Alex Zülle (Švi): 2 (1996, 1997)

Chris Froome (VBr): 2 (2011, 2017)

Roberto Heras je (zaenkrat) edini s štirimi zmagami na Vuelti. Foto: Guliverimage

7. Majice

Tako kot na vseh ostalih večdnevnih kolesarskih dirkah vodilni v različnih seštevkih nosijo različne majice. Vodilni v skupnem seštevku nosi rdečo majico, ki pa za razliko od Dirke po Franciji in rumene barve ni tako tradicionalna. V svoji zgodovini se je večkrat spreminjala, od oranžne v prvi izvedbi, do bele in znova oranžne pred drugo svetovno vojno. Po njej je vodilni oblekel belo majico, nato se je obarvala v rumeno. Od leta 1998 do 2010 je bila ’v modi’ zlata, 12 let nazaj pa so prvič predstavili rdečo. Kot prvi zmagovalec rdeče majice je takrat postal Italijan Vincenzo Nibali.

Enaki kot na Dirki po Franciji so tudi ostale majice. Najboljši sprinter oziroma tekmovalec po točkah nosi zeleno majico, najboljši kolesar do 25 let belo. Nekoliko drugačna je pikčasta za najboljšega hribolazca, za razliko od ’francoske’ so krogci na njej nekoliko večji in modre ter ne rdeče barve.

Nosilci majic z Vuelte 2021. Foto: Guliverimage

8. Favoriti

Ko je v ponedeljek postalo jasno, da bo Roglič nastopil, se je položaj na stavnicah močno spremenil. Aktualni olimpijski prvak v kronometru je praktično na vseh prevzel mesto prvega favorita, med glavnimi tekmeci pa se omenja Belgijca Remca Evenepoela (Quick-Step), Richarda Carapaza (Ineos), Jaia Hindleyja (Bora Hansgrohe) in Joaa Almeido (UAE Emirates).

Več o glavnih konkurentih, ki bodo skušali čez tri tedne v Madridu pokvariti slovensko slavje, si preberite tukaj.

9. Nagrade

Milijon 112 tisoč 640 evrov znaša nagradni sklad na letošnji Vuelti. Največ – 150.000 evrov – bo domov odnesel skupni zmagovalec, drugi in tretji na stopničkah v Madridu bosta prejela 57.985 in 30.000 evrov. Zmagovalec vsake etape bo dobil finančno injekcijo v višini enajst tisoč evrov, dan v rdečem pa kolesarju prinese 500 evrov.

Bolj podrobne informacije najdete tukaj.

10. Ključni dnevi

Katere dnevi si obkrožiti na koledarjih, ker jih resnično ne smete zamuditi, si preberite tukaj. 

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!