Tri tedne po koncu dirke po Italiji, na kateri je postal prvi Slovenec s čislano rožnato majico, se Primož Roglič mudi v Ljubljani. Še pred sprejemom za navijače na Kongresnem trgu je v mestni hiši stopil pred predstavnike medijev in odgovoril na najbolj pereče vprašanje: na dirki po Franciji letos ne bo tekmoval.
Včeraj je minilo točno tri tedne, odkar je Primož Roglič kot prvi Slovenec zmagal na dirki po Italiji. Že dan predtem je kljub drami z verigo prepričljivo zmagal na kronometru od Trbiža do Svetih Višarij, nato pa je na paradi šampionov ‘maglio roso’ le še varno pripeljal v Rim.
Še preden je Zasavec stopil na oder Kongresnega trga in pozdravil navijače, so ga v ljubljanski mestni hiši čakale medijske obveznosti.
“Zaenkrat v načrtu še nimam nobenega novega nastopa. Z razlogom sem tu, da se poveselimo po zmagi na Giru. In da najdemo nove motive, katerim gremo naproti. Na Tour ne grem, najverjetneje pa na Vuelto,” je zatrdil ob prvi izjavi in s tem končal ugibanja, če ga bomo od 1. julija naprej spremljali na francoskih cestah.
“V letošnji sezoni nisem načrtoval nastopa na dirki po Franciji. Enako je bilo tudi za dirko od Tirenskega do Jadranskega morja. Imel sem pomisleke po Giru, ali bi šel tudi na Tour. Ampak zaradi okoliščin smo se odločili drugače, tako da bo moja naslednja dirka najverjetneje Vuelta,” je še dodal. Dirka po Španiji, na kateri je zmagal v treh zaporednih izvedbah (2019-2021), bo na sporedu od 26. avgusta do 17. septembra.
“Na državnem prvenstvu me žal ne bo. Trenutno sem preveč v ’off mode’ ob vseh teh sprejemih. Kolesarstvo je tak šport, da se moraš tudi spočiti. Treba je vložiti veliko truda in energije. Brez tega ni veliko zabave biti tam,” pa je Kisovčan potrdil, da ga ta konec tedna ne bomo videli niti na slovenskih cestah. Na nedeljski cestni dirki v Radovljici (že v petek bo na sporedu kronometer od Zgornjih Gorij do Pokljuke) bosta tako glavna favorita Tadej Pogačar, ki se vrača po poškodbi zapestja, in Matej Mohorič, drugi na včeraj končani dirki po Sloveniji.
O čem je še govoril Roglič na novinarski konferenci:
O tem, kako gleda na sprejeme:
Skušam uživati v teh trenutkih, v teh sprejemih. Dati ljudem nazaj nekaj, ta sprejem danes je za njih.
O tem, ali je po zmagi na Giru razmišljal o Touru:
Ljudje in novinarji si želijo več. Ampak Toura nisem načrtoval. Kako velika je bila utrujenost po Giru, bi hitro videli. Ne želim se omejevati z besedami, da se ne da. Večkrat sem že dokazal, da se stvari dajo narediti. Izjemno bom vesel, če bom še kdaj v položaju, da lahko po zmagi na Giru razmišljam tudi o Touru.
O prekinjanju prekletstva z zadnjimi etapami:
Zame se ni veliko spremenilo. Prekinjamo neka prekletstva z zadnjimi dnevi, ampak vedno si rečem … Če si toliko časa v samem vrhu, imaš po vseh teh letih veliko izkušenj s takimi trenutki, tako dobrimi kot slabimi. Že da imam možnost, sem vesel. Sploh če sem še v igri za zmago.
Imam veliko izkušenj s kronometri, nošenjem in nenošenjem majic, zadnjimi etapami … Bil sem na vseh straneh. Ostali bodo morali še nekaj časa dirkati, da bodo doživeli toliko kot jaz. Fino je, zabavno.
Raje vidim, da se je končalo, kot se je tokrat in ne kot v Franciji. Obakrat sem dal vse od sebe, enkrat si prvi, enkrat pa drugi. Vedno moraš biti osredotočen in dati vse od sebe. Treba je uživati.
O olimpijskih igrah v letu 2024:
Ne vem, če je trasa že zunaj. Bomo videli.
O udeležbi na letošnjem svetovnem prvenstvu v Glasgowu:
Tudi tam me ne bo. Letos je na sporedu prej (namesto septembra že od 3. do 13. avgusta, op. p.), in ne verjamem, da bom v položaju, da bom lahko šel. Vuelta bo tista, na katero se bom pripravljal.
O fizičnih posledicah po dirki po Italiji:
Ni bilo tako hudo, bilo je okej. Če bi bilo vreme lepše, bi bilo še lepše. Enako je tudi z drugim padcem, ki mi je pustil kar hude posledice. Me je kar bolelo do zadnjih treh dni, brez tega bi bilo lažje. Generalno gledano ni bilo preveč hudo. Mi je pa več energije pobralo po razpletu. Če mi ne bi uspelo, bi bilo pa obratno.
O tem, da ima med slovenskimi navijači poseben status:
Jaz jih imam tudi rad (smeh). Vedno pravim, da imam srečo, ker se izražam skozi kolesarstvo. A v resnici ni pomembno, kaj kdo dela. Želim sporočati pozitivne stvari, da ljudje verjamejo in se bojujejo čez vse prepreke in vse stvari. Vsaka stvar je za nekaj dobra, edini vpliv imaš na svoje mišljenje in pogled na situacijo.
O teh, kaj mu pomenijo sprejemi:
Sprejemi so mi užitek, veselje in čast, da lahko proslavimo skupaj z vsemi, ki so del te zgodbe, sploh s Svetimi Višarjami letos. Teh občutkov se bomo spominjali celotno življenje. Tudi vsi moji fantje, ki so bili tam, so rekli, da je to to. Ni pomembno, koliko si star. Da lahko to doživiš, je res nepozabno.
O tem, kako je bilo slaviti s slovenskimi navijači:
Zame je to nekaj res posebnega. Kako zelo smo bili na Svetih Višarjah povezani, tam je bilo pol našega naroda.
O tem, da je letos dirkal drugače, manj je silil v ospredje v uvodu Gira:
Skozi leta pridobivaš izkušnje, to je v kolesarstvu pomembno. Sploh v tej dobi, kot smo zdaj, ko je ogromno zelo močnih mladih kolesarjev. A morda nimajo tega, kar imamo mi starejši, ki smo nekaj let v svetovnem vrhu. Na koncu se je izkazalo, da je bila največja priložnost prav zadnji dan. A na to priložnost sem bil pripravljen od prvega dne. Vedel sem, da se bo ponudila.
O tem, kako hud je bil padec v drugem tednu:
Kot se je videlo že na dresu, je manjkal ’košček mesa’. Koža ni bila problem, pač pa udarec na bok. To sem čutil do zadnjih treh dni. Čutil sem bolečino, morda ne od starta, ampak potem pozneje v vsaki etapi, ko je narasla utrujenost. S tem nisem pridobil, ni bilo pa tako hudo, da ne bi mogel zmagati. Zato je bilo pametno čakati z napadom, ker je bilo z vsakim dnem lažje.
O primerjavi s padcem na Giru 2019:
Težko je primerjati situacije in zmage. Drugega kot izkušenj ne pridobiš, pa še to so takšne, katerih si ne želiš. Naučiš se, kako iti čez to.
O tem, kdaj se je odločil, da bo na Višarje na predzadnji dan Gira šel že zjutraj:
Zelo pozno zvečer dan prej, ko smo prišli v hotel v Kranjsko Goro. Direktor je rekel, da morava ob 8.30 na ogled trase. Že zjutraj sem imel solzne oči ob vseh Slovencih in naših zastavah.
O tem, kaj lahko kolesarji storijo glede varnosti na dirkah:
Težje je najti skupni interes, saj je ogromno zelo mladih kolesarjev zelo močnih. Drugače je, ko si star 20 ali 30 let. Vsak drugače gleda na dano situacijo. Ker nimajo izkušenj, je težje. Ceste so, kot so. Šov, ki ga izzovejo mediji in publika, je sestavni del kolesarstva.
O tem, kaj se je zgodilo z verigo:
To je treba vprašati naše fante. Nemogoče je mogoče. Na to ni nihče pomislil. A kot se vidi na posnetku, je bila cesta zelo slaba. Preko jarka mi je poskočilo zadnje kolo. Ne vem, ali sem prestavil ali ne. Bilo je tako strmo, da nisem mogel storiti nič. Imel sem srečo, da je Mitja videl in prišel pomagati pri potisku. Neverjetno.
O tem, ali sta se z Mežnarjem že srečala:
Nisva se še srečala, sva pa govorila. 16 let nazaj sva bila člana mladinske zlate kolajne na SP. Neverjetno. On tam ne bi smel biti, pa je bil.
O tem, če drži, da je na kronometru odvrgel radijsko povezavo:
Drži. Pretežka je (smeh). O tem sem razmišljal že prej na klancu. V takih primerih se pogovarjamo o vseh dodatnih gramih. Vedel sem, kaj storiti v takšni situaciji. Ni bilo informacije, ki bi lahko bila koristna. V trenutku, ko sem šel mimo ljudi, tako ali tako nisem nič slišal.
O tem, kaj bo sam dal Mežnarju ob srečanju:
Karkoli bo hotel, bo dobil.
O tem, na kaj bo ciljal drugo leto:
Prav veliko dirk ni več, sploh tritedenske ne, ki bi me lahko pritegnile. Morda kakšna kombinacija grand tourov. Lepo bi bilo iti na Švico in poskusiti. Ni tako enostavno, da se kar spomniš, kaj bi rad. Vsi trenirajo, vsi trdo delajo. Težko je na koncu zmagati.
O besedah v karavani, da bi moral za zmago na Touru menjati etapo:
Meni je glavno doseči cilje, ki mi še manjkajo. Do sedaj sem dobival vso podporo, ki sem jo želel. Zato ne vidim težav za naprej. Ko pa teh ciljev ne bomo mogli več dosegati …
O tem, ali si je pogledal zadnjo kronometrsko vožnjo na Višarje:
Ja. Jo bom še velikokrat (smeh).
O besedah Jonasa Vingegaarda, da ga bo na Touru pogrešal:
Kompliment. To je to, da rad dajem ljudem okoli sebe. Dokler vzamejo same pozitivne stvari, je dobro.
O šali Gerainta Thomasa na startu Gira, da ima Roglič koronavirus:
To je bilo predvsem zato, ker sem bil edini z masko od samega starta. Treba je ostati pozitiven in ne negativen in slabih misli.
O tem, ali je razmišljal, da bi lahko Mežnar dobil kazen zaradi potiska:
Ne, ah kje. Obljubil je, da ne bo potiskal. V tisti situaciji pa je avtomatsko stekel in potisnil. Najprej ga sploh nisem opazil, to so mi povedali šele zvečer ob prihodu v hotel. Padec verige mi ni pomagal, ampak me je podžgalo.
O napovedi za letošnjo dirki po Franciji:
Ne upam, ne bom nič rekel. Bomo pa zagotovo uživali.
O tem, kje bo spremljal letošnjo dirko po Franciji:
Verjetno bom mogel že delati, tako da bomo rekli iz ’pisarne’. V francoskih Alpah. Tenerifov je bilo za letos dovolj.
Roglič se je po slavju v Rimu sicer umaknil iz javnosti, presenetljivo pa se je včeraj pojavil na zaključku dirke po Sloveniji v Novem mestu, kamor je prišel pozdravit predvsem ‘kolesarsko mater’ Mojco Novak, ki se je poslovila od predsedovanja novomeškega kolesarskega kluba Adrie Mobil. Ob tej priložnosti je Roglič sodeloval še na podelitvi najboljšim trem v skupnem seštevku, zadovoljil pa je tudi apetite tamkajšnjih navijačev po podpisih.
Po današnjem sprejemu v Ljubljani pa prijetnega ‘dela’ za Rogliča še ne bo konec. V petek, 23. junija, bodo zmagovalca Gira pozdravili še na mestni ploščadi v Zagorju ob Savi.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!