Vse bližje je še zadnja tritedenska dirka v letošnji sezoni — dirka po Španiji, kjer se bo za rdečo majico znova boril Primož Roglič. Še pred tem se bo trikratni zmagovalec Vuelte podal na start dirke po Burgosu, kar bo za 33-letnega slovenskega kolesarja prvi nastop, potem ko je slavil nepozabno zmago na dirki po Italiji.
Dirka po Burgosu je tradicionalno pomembna dirka v pripravah na špansko La Vuelto. Tudi letos ni nič drugače. Na startu pripravljalne dirke, ki traja od 15. do 19. avgusta je tudi eden izmed glavnih favoritov za skupno zmago na dirki po Španiji Primož Roglič, ki pričakovano velja za prvega favorita petetapne dirke.
Poleg Rogliča bosta na dirki nastopila še Jan Tratnik (Jumbo-Visma), ki bo nastopil prvič po poškodbi, in Domen Novak (UAE Team Emirates).
Kratka etapna dirka je že od začetka znana po svoji razgibani trasi. Priložnost dobijo tako sprinterji, kot tudi kolesarji, ki imajo rajši vožnjo v klanec ali ki pilijo formo za prihajajočo dirko po Španiji.
Če so bili še na začetku prejšnjega deseletja zmagovalci dirke predvsem španski kolesarji, pa sta od leta 2013 zmagala le dva domača kolesarja. V Burgosu so od takrat slavili Nairo Quintana (2013 in 2014), Rein Taaramäe (2015), Ivan Ramiro Sosa (2018 in 2019) in Remco Evenepoel (2020). Alberto Contador in Mikel Landa sta bila španska prvaka v letih 2016 in 2017. Temu se je pridružila še ena španska zmaga leta 2021, ko je Landa zmagal drugič.
Imena preteklih zmagovalcev dokazujejo, da dirka po Burgosu ustreza pravim hribolazcem.
Najboljše priprave po letu 2019
Da je dirka po Burgosu idealna priprava za zadnji grand tour sezone so prepričani tudi v taboru Jumbo-Visme. Roglič bo na tej dirki edini kapetan, na španski Vuelti pa si bo to vlogo delil z zmagovalcem dirke po Franciji Jonasom Vingegaardom.
Kolesarje v petih dneh čakajo izredno raznolike etape: ravninska etapa, ekipni kronometer, dve hribovski etapi in etapa s ciljnim vzponom.
“Koristno je voziti še en ekipni kronometer z mislijo na dirko po Španiji,” pravi športni direktor Marc Reef. “Navsezadnje je prva etapa na dirki Vuelta prav tako ekipini kronometer. Dobro je še enkrat osvežiti avtomatizme. Uvodne etape dirke po Španiji niso ravno enostavne, tretja etapa pa ima že gorski cilj. Ključnega pomena je, da začnemo odločno. Zato je dirka po Burgosu že v nogah koristna za kolesarje, ki se vračajo s treninga.”
Reef med drugim izpostavlja Rogliča, ki po zmagi na Giru ni odpeljal nobene dirke. “Od leta 2019 ni imel tako dobrih priprav na Vuelto. Lahko se je spočil, nato pa ga je čakal načrtovani višinski trening. Zdaj je v dobri formi. V Burgosu namerava takoj izkoristiti svojo odlično formo. Cilj na dirki po Burgosu sta tudi etapna zmaga in dobra uvrstitev. Četrta etapa ima eksploziven zaključek, ki bi moral Primožu dobro ustrezati. Po tem bo dober pokazatelj tudi ciljni vzpon na zadnji dan.”
Trasa dirke po Burgosu
Na dirki je prvič po letu 2016 na sporedu vožnja na čas. Gre za ekipni kronometer. Takrat je bil to tudi 10-kilometrski ekipni kronometer. Zdaj bo to zahtevna etapa s kronometrom, dolga več kot 13 kilometrov. Največ razlik bo verjetno nastalo v tretji etapi (vzpon čez Picon Blanco) in zadnji etapi s ciljem na Lagunas de Neila. Drugi dve etapi sta na papirju namenjeni sprinterjem. Skupaj bodo kolesarji prevozili 674 kilometrov.
V prvi etapi bo najverjetneje na sporedu skupinski sprint. Etapa ni preveč zahteva, zadnji resnejši vzpon pa se nahaja več kot 20 kilometrov pred ciljem. Tudi prihod v cilj ni preveč zahteven, zadnji ovinek je na sporedu približno 900 metrov pred ciljem.
Prvič po sedmih letih se na dirko vrača ekipni kronometer. Gre za 13,3 kilometra dolgo preizkušnjo s startom v kraju Oña in zahtevnim vzponom na koncu na Poza de la Sal. Zadnjih 3,1 kilometra ima 3,8 % povprečni naklon. Tik pred ciljem je tudi kratek odsek spusta, ki povprečje nekoliko zniža.
Organizatorji predvidevajo, da bo zmagovalni čas okoli 17 ali 18 minut pri povprečni hitrosti 46-48 km/h. Ekipe bodo startale v petminutnih intervalih.
Tretja etapa ponuja več vzponov. Za uvod iz kraja Sargentes de la Lora se bodo kolesarji sprva podali proti trem vzponom: Alto de la Mota (4,2 km s 5,1 %), Alto Escaleron (5,6 km s 5,1 %) in Alto de la Eme (4,7 km s 6,4 %).
Na poti do do ciljnega mesta Villarcayo pa bodo na sporedu še trije vzponi. Alto Retuerta (3,5 km s 6,4 %), nato pa je čas za dobesedni vrhunec te etape: Picon Blanco (7,8 km s 9 %). Po spustu je tik pred ciljem še klanec Alto de Bocos (2,2 km s 5,5 %) in šele nato bomo dobili zmagovalca etape v Villarcayu.
Četrta etapa je izredno razgibana, kjer bodo zagotovo svojo priložnost iskali tudi ubežniki. Kolesarji bodo prevozili tri kategorizirane vzpone. Sprva Alto de Cubilla (8 km s 4,6 %). Sledi Alto Portillo de Busto (3,5 km s 5,7 %).
Do Pradoluenga, kjer se je leta 2011 začel ekipni kronometer dirke, ni na vidiku kategoriziranih vzponov, vendar ne gre za povsem ravninski profil. Cilj bo znova ponudil priložnost, da favoriti za končno zmago ukradejo kakšno sekundo. Vzpon na Acebal-Vizcarra (2,1 km s 5,4 %) je teren, kjer bo verjetno z napadom poskusil tudi Primož Roglič. Predzadnji kilometer se vzpenja s približno 3 %, zadnji kilometer pa se v povprečju vzpenja s 7 %. Cesta je tam široka štiri metre in ima v zadnjih 500 metrih štiri ovinke.
Odločitev o končnem zmagovalcu bo skoraj zagotovo padla v zadnji etapi od Golmaya, mesta jugovzhodno od Burgosa, do Lagunas de Neila. Od starta se etapa usmeri proti severozahodu do zapletenega finala. Ne v ravni črti, temveč v obliki črke S. Etapa nikjer ni zares ravna, zato sta Alto de Galiana (2,5 km s 6 %) in Alto del Cargadero (7,7 km s 3 %) označena za vzpona tretje kategorije.
Vse to je ogrevanje za vzpon na Lagunas de Neila. Vzpon je videti nekoliko drugače kot lani. Zdaj so uradni podatki naslednji: 7 km z 8,7-odstotnim povprečnim naklonom. Zlasti zadnji kilometer govori sam zase, saj tam povprečni naklon znaša 11 %. Najbolj strmi odseki so na sporedu nekoliko prej in dosegajo 18 %.
Prvi favorit dirke je tako pričakovano Primož Roglič. Poleg slovenskega kolesarja med favorite spadajo še: Aleksandr Vlasov, Adam Yates, Jay Vine, Damiano Caruso in Santiago Buitrago.
Celotna startna lista:
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!