Konec sezone za ranjenega Dončića (VIDEO)

Košarka 18. Jun 20243:00 > 4:59 0 komentarjev
Luka Dončić. Foto: Profimedia

S četrto zmago (106:88) na peti tekmi velikega finala lige NBA (4:1) je Boston prišel do osemnajstega naslova prvaka. S tem se je končala tudi najbolj uspešna sezona Luke Dončića, ki tokrat (28 točk, 12 skokov, 5 asistenc) ni uspel predramiti zaspanega Dallasa. Po vseh fizičnih udarcih je bil zdaj deležen še čustvenega, a ob jasnem sporočilu, da se bo vrnil v finale.

Potem ko je bil prvi strelec lige in se še petič zapored uvrstil v najboljšo peterko lige, si je slovenski košarkarski zvezdnik Luka Dončić na svoja ramena naložil izjemno breme tudi v končnici.  Z Dallasom je v nizu izločil LA Clippers, Oklahomo in Minnesoto ter se odločno podal še po naslov prvaka. A v noči na torek je moral v petem dejanju velikega finala le priznati premoč objektivno boljšega Bostona. Če je Dallasu na četrti tekmi s hitro in ekipno igro uspelo zlomiti metlo in še podaljšati serijo, pa zmagoslavja Bostona v slovitem TD Gardno le nismo mogli preprečiti.

Tudi Dončić, ki se je večji del končnice ukvarjal s številnimi poškodbami, zaradi česar igra s protibolečinskimi injekcijami, in je bil stalni strelovod tekmečevih udarcev, tokrat ni našel zanj značilnega ščepca čarobnega prahu. Met z razdalje mu nikakor ni stekel, tekmecu pa so mu s specifično obrambo preprečili, da bi v napadalni mlin docela vključil soigralce. Vseeno je na koncu znova prišel do zavidljive statistike – 28 točk (met za 3 točke 2:9, za 2 točki 10:16, prosti meti 2:5), 12 skokov in 5 asistenc.

Ko je Payton Pritchard ob izteku druge četrtine zadel trojko s polovice igrišča in poskrbel za vodstvo z rezultatom 67-46, je bilo jasno, da lahko Dallas reši le sanjski vstop v tretjo četrtino. Gostitelji so tovrstni poskus zasuka zatrli v kali in nadaljevali s tlakovanjem poti do četrte zmage v seriji. Ta je bila naposled zagotovljena že krepko pred zadnjimi minutami.

Najkoristnejši košarkar velikega finala (MVP) je postal 27-letni Jaylen Brown, ki je dobil prednost pred drugim velikim zvezdnikom prvakovJaysonom Tatumom.

Boston je vodil od prve do zadnje minute. Ob tem je postregel s široko paleto napadalnih rešitev. Tudi statistika je bila tokrat v celoti na strani Boston Celtics. Gostitelji so bili boljši v skoku (58:45), zbrali so več asistenc (25:18) in bili bolj natančni pri metu z razdalje. Prav to je element, ki je bil v tej seriji poguben za Dallas.

Jayson Tatum je tokrat dosegel 31 točk, deset manj jih je prispeval Jaylen Boren. Izjemno koristni Jrue Holiday se je ustavil pri 15 točkah, Derrick White pa pri 14. Pri Dallasu so prvemu strelcu sledili Kyrie Irving (15), Josh Green (14) in Derrick Jones (10.)

“Bili so fizično močnejši,” je po tekmi priznal Dončić. Napovedal je tudi vrnitev. “Trenutno težko razmišljam o tem, kaj sem se naučil v tem finalu. Boston je odlična ekipa. Ima veliko kakovostnih košarkarjev. Dolgo so skupaj. Veliko so prestali. Po tem se moramo zgledovati. Vrnili se bomo, se borili in verjeli,” je dejal Luka in dodal, da v tem trenutku še ne more govoriti o tem, ali se bo zdaj priključil slovenski reprezentanci.

Potek tekme

Prva četrtina

Tribune dvorane TD Garden so prvič povsem oživele, ko je na parket po dveh izpuščenih tekmah stopil latvijski velikan Kristaps Porzingis. Še precej bolj živahno pa je bilo v zaključku četrtine. Bostonu, ki je izkoristil počasen tempo in izrazito strelsko neučinkovitost gostov na čelu z Luko Dončićem, je namreč takrat uspel delni rezultat 9-0, po katerem je prvič povedel z desetimi točkami naskoka (28-18).

Druga četrtina

Dallas je v drugem delu tekme resda prišel do nekaj svojih sekvenc, a trend očitne Bostonove premoči se je vendarle nadaljeval. Vsi ključni statistični kazalci so bili izrazito na strani gostiteljev: boljši odstotek meta, več skokov, več asistenc, več pridobljenih žog in izrazito manj izgubljenih. Tudi zvezdniški dvojec Dončić-Irving nikakor ni prišel do svoje igre. Na drugi strani so Kelti navdušili z raznovrstnostjo. Po prostem metu Tatuma so prvič vodili s +15 (46:31), ko je Tatu preko Dončićevih rok zadel trojko s +20 (64:44), piko na i izjemni predstavi pa je po vsega štirih sekundah igre z metom s polovice ob zvoku sirene postavil Payton Pritchard (67-46).

Tretja četrtina

Prednost domače zasedbe je že poskočila na +26. Iskrica upanja je za ekipo Jasona Kidda nato zagorela v drugem delu tretje četrtine, ko je prednost Bostona skopnela na 17 (82-65). A kmalu je ostalo jasno, da Dallas tokrat nima moči in kapacitete za udarnejše ritme in odločilni lov. Predvsem pa je druščina, ki jo je učinkovito vodil Joe Mazzulla, dajala vtis, da ima tekmo povsem pod nadzorom.

Četrta četrtina

Slabih devet minut pred koncem je Dončić v sedmem poskusu zadel prvo trojko (88:70). A tudi ta ni bila vpeta v daljši točkovni niz, s katerim bi Dallas napovedal zaključni juriš. Boston je namreč potrpežljivo vztrajal pri svoji igri, zanesljivo ohranjal zajetno prednost in tako navijačem ponudil radost zaključnega odštevanja.

Košarkarji Bostona se veselijo osemnajstega naslova prvaka v ligi NBA, drugega v zadnjih 18 letih, potem ko so bili Kelti absolutni vladarji predvsem v 60. letih minulega stoletja, zadnjo veliko dinastijo pa so imeli v začetku 80. let. Nazadnje so bili sicer prvaki leta 2008. Zdaj so se znova zavihteli na vrh lige NBA in tako nadaljujejo zgodovinsko tekmo z LA Lakers. Na drugi strani Dallas ostaja pri naslovu iz leta 2011, a z jasno namero, da se z Dončićem vrne v veliki finale. Tudi ljubljanski zvezdnik pa ne skriva, da ima tako želeni šampionski prstan zanj prednost pred vsemi individualnimi lovorikami.