V skoraj praznih Stožicah nov krut poraz zmajev

Eurocup 11. Okt 202320:56 2 komentarja

Cedevita Olimpija je v 2. krogu skupinskega dela evropskega pokala gostila španski Joventut in po podaljšku izgubila s 87:88. Za zmago Špancev je tik pred zvokom sirene zadel Andres Feliz. Zmaji tako tudi po dveh tekmah na evropskih tleh ostajajo brez zmage, medtem ko je bil to že skupno tretji poraz v nizu, potem ko jim je minuli konec tedna lekcijo odčitala Crvena zvezda.

Po minuti molka za žrtve izraelsko-palestinske tragedije so slovenski prvaki prikazali boljšo predstavo kot ob zadnjih dveh porazih, a še vedno polno nihanj. Predvsem padcev v igri je bilo v zaključku kljub vodstvu po polčasu (43:32) enostavno preveč za prekinitev črnega niza. Raven igre sta dvignila predvsem Jaka Blažič, ki je ob koncu rednega dela zablestel z dvema trojkama za podaljšek, in organizator igre Justin Cobbs, a za uspeh proti favoriziranim Špancem bi potrebovala večjo pomoč soigralcev.

Sean Armand je denimo še drugo tekmo zapored iz igre zgrešil prav vse mete, tokrat vseh devet. Kljub temu ga je italijanski trener Simone Pianigiani vztrajno puščal na parketu. Ko se je že zdelo, da bodo zmaji vendarle slavili, Cobbs je 2,1 sekunde pred koncem podaljška zadel za vodstvo, so gostje prehiteli sireno in se veselili na parketu slabo obiskanih Stožic.

Simone Pianigiani, trener Cedevite Olimpije: Razočarn sem zaradi fantov, ki so na parketu pustili vse. V prvem polčasu smo Joventut prisilili v slabšo igro. Žal smo utrpeli nove poškodbe. Ob polčasu smo spremenili načrt. Zgrešili smo preveč odprtih metov. Odločali so detajli. Ne skrbi me en poraz, vemo, da je pred nami dolga pot.

Carles Duran, trener Joventuta: Veseli smo, saj je to naša prva zmaga v skupini. Veliko stvari še moramo popraviti, saj je Olimpija dosegla veliko lahkih košev. V drugem delu smo poskušali dvigniti igro, saj smo bili v prvem res slabi. Naslednjo tekmo moramo biti še boljši.

Slab začetek, boljše nadaljevanje

Zmaji si slabše uvodne minute niso mogli zamisliti. Trije prelahko prejeti koši in med njimi dve prehitro izgubljeni žogi za 7:0 v korist gostov. Led je pri domačih prebil kapetan Jaka Blažič, ki je bil od začetka zelo agresiven v napadu in z lepim prodorom na polovici prve četrtine znižal na 11:12.

Ljubljančani so v tem delu rešitve v napadu večinoma iskali individualno, predvsem Justin Cobbs in Sean Armand sta bila precej pri žogi, le trije koši iz igre v prvih desetih minutah igre so prišli po asistenci. Na srečo domačih po vročem začetku tudi Španci niso nadaljevali poletno in na prvi premor odšli spredaj z zgolj 20:18.

Malo minut za mlada Slovenca

Simone Pianigiani je pred dvobojem precej govoril o priložnosti za mlade, a je Luka Ščuka po porazu s Crveno zvezdo tekmo znova začel na klopi in prvič v igro vstopil šele dobro minuto pred koncem prve četrtine pri izidu 15:20, medtem ko je Gregor Glas v prvem polčasu celo obsedel na klopi, v drugem pa igral le dobre štiri minute. Ščuka je sicer zaigral z veliko energije, a pri eni od obrambnih akcij nesrečno pristal na tleh in si zvil desni gleženj.

Kmalu po začetku drugega dela je Ščuka s trojko poskrbel za prvo vodstvo Cedevite Olimpije, ki je z delnim izidom 10:0 povedla s 25:20. Nato je navdušil še z izjemno blokado, a se pri doskoku nesrečno poškodoval. Blažič je pet minut pred polčasom s trojko poskrbel za novo najvišjo prednost, nato je Cobbs z lepim prodorom prvič razliko povišal do dvomestne številke (32:22).

Gostje so bili dobršen del prvega polčasa povsem razglašeni. Od koša Chinanuja Onuakuja 1:14 pred koncem prvega dela, do meta iz obrata Deshauna Thomasa 3:17 pred koncem drugega, so iz igre zadeli le še enkrat. Zmaji so v tem času poskrbeli za delni izid 19:3. Razigran je bil ob kapetanu še predvsem Cobbs. Izid polčasa je tudi z nekaj sreče postavil DJ Stewart (43:32).

Španci po polčasu izničili prednost

Po polčasu se je začela prednost počasi topiti. Vladimir Brodziansky je s petimi točkami znižal na 47:43. Stewart je odgovoril s silovitim zabijanjem, a že kmalu so prišli Španci še bližje. 2:27 pred koncem tretje četrtine je prvič na parket prišel tudi Glas, a to ni prebudilo napada Ljubljančanov, ki so se po prihodu iz garderobe močno ohladili.

Zadnjo četrtino je s trojko odprl Andres Feliz in tako Joventut prvič po 20:18 ob koncu prve četrtine vrnil v vodstvo (53:55). Izjemno dolg mrk domačih, ki točke niso vpisali skoraj polnih šest minut igre, je prekinil Cobbs in znižal na 55:57. Kmalu je prednost gostov poskočila na šest točk, Pianigiani je 6:21 pred koncem zahteval novo minuto odmora.

Sploh prvi met na dvoboju je nato zgrešil še Cobbs, ki je do tega trenutka zadel vseh 10 poizkusov iz igre in tekmo sicer sklenil z 28 točkami, a je zato trojko za priključek zadel Karlo Matković. Hrvaški center je bil v tem delu tekme najbolj razigran domači košarkar. Maloštevilni gledalci, teh se je v največji dvorani v Sloveniji zbralo le 1.234, so po njegovem silovitem zabijanju, ki je zmaje približal na minus ena, skočili na noge. Nato je udaril še Blažič in s trojko 1:18 pred iztekom ure izid poravnal na 72:72. Enako je domači adut storil še 15 sekund pred koncem, ko je zadel novo trojko, tokrat za podaljšek!

V dodatnih petih minutah se je nadaljeval mrtvi tek. Slabo minuto pred zvokom sirene je Cobbs zadel le en prosti met in tako Špance ohranil v vodstvu za točko. Domači so imeli nato nov napad za vodstvo, a je še svoj deveti zaporedni met na tekmi zgrešil Armand. Joventut je nato neverjetno zgrešil kar štiri proste mete, ostalo je 87:88, žogo je v roke vzel Cobbs in 2,1 sekunde pred koncem zgrabil ponujeno ter zmaje popeljal v vodstvo! Sledil je šok, Feliz je prehitel sireno in zadel “floater” za zmago Špancev.

EuroCup, 1. krog (skupina A):

Cedevita Olimpija – Joventut Badalona 87:88 (18:20, 25:12, 10:19, 23:25, 11:12)

Dvorana Stožice, gledalcev 1000, sodniki: Paternico (Italija), Kardum (Hrvaška), Celik (Turčija).

Cedevita Olimpija: Stewart 4 (0:2), Sow 10, Radičević 1 (1:2), Cobbs 28 (2:4), Blažič 24 (7:11), Matković 11, Jones 6, Ščuka 3.
Juventut: Thomas 23 (5:7), Busquets 2, Ribas 7, Brodžiansky 19 (3:4), Vives 3, Allen 2, Feliz 12 (1:4), Onuaku 8 (2:2), Tomić 12 (4:6).

Prosti meti: Cedevita Olimpija 10:19, Juventut 15:23.
Met za tri točke: Cedevita Olimpija 9:25 (Blažič 3, Cobbs 2, Sow 2, Ščuka, Matković), Juventut 7:24 (Thomas 2, Brodžiansky 2, Ribas, Vives, Feliz).
Osebne napake: Cedevita Olimpija 27, Juventut 22.
Pet osebnih: Busquets (37.), Matković (45.).