Za naslov se bosta udarila Real in Panathinaikos

Evroliga 24. Maj 202415:59 > 23:15 0 komentarjev

V finalu 67 sezone evrolige se bosta v nedeljo pomerila Real Madrid in Panathinaikos. Real je v večerni tekmi premagal Olympiacos s 87:76, potem ko je vodil že za 25 točk, a so se Grki v drugem polčasu vrnili v igro. Pao pa je proti Fenerbahčeju vodil od prve do zadnje minute (73:57).

Real Madrid je že v uvodni četrtini pohodil stopalko za plin. Mario Hezonja je zadel tri trojke, Džanan Musa dve, pet točk, od tega tudi eno trojko, je dodal še Guerschon Yabusele za vodstvo s kar 28:10 po desetih minutah igre. Z enajstimi naslovi rekorderji evrolige so z vso silo krenili proti obrambi naslova. V drugi četrtini je prednost narasla vse do 25 točk, ko je po košu veterana Sergia Llulla semafor pokazal 54:29. Shaquielle McKissic je za Olympiacos znižal na -19 ob polčasu (56:37).

Po odmoru so Grki vendarle zaigrali bolje in se tri minute pred koncem tretje četrtine po veliki zaslugi Aleca Petersa približali na zgolj 10 točk. 6:20 pred iztekom časa je Olympiacos prvič po uvodnih trenutkih dvoboja nazaj na enomestno razliko vrnil Nigel Williams-Goss (67:76). Najbližje je slabo minuto pozneje prišel na osem točk zaostanka, za popoln preobrat, ki bi šel v zgodovino kot eden največjih v evroligi, pa je Grkom vendarle zmanjkalo moči. Kaznovalo jih je tudi slabo izvajanje prostih metov, ki bi jih lahko še bolj približali.

Prvi strelec Reala je bil z 20 točkami Musa. Pri Grkih jih je 23 vpisal Peters.

Real Madrid bo v nedeljo igral za 12. naslov. Panathinaikos lovi sedmega.

Izgredi navijačev povzročili zamudo

Tekma med Panathinaikosom in Fenerbahčejem bi se morala začeti ob 18.00, a je pred dvorano prišlo do izgredov navijačev. Pred eno od prodajalen kart so se v obračun zapletli navijači obeh moštev, je poročal BasketNews. Prav tako se je dvorana polnila prepočasi, zato so uvodoma preložili začetek za deset minut. Obračun se je naposled začel šele ob 18.28.

Grki so tekmo odprli silovito in hitri povedli s kar 12:0. Tudi v drugem delu je Pao nadzoroval potek, predvsem Kendrick Nunn je bil razigran, a proti polčasu se je četa Šarunasa Jasikevičiusa počasi, a zanesljivo približevala. Predvsem po zaslugi Nigela Hayes-Davisa, ki je do odmora vpisal že 12 točk, vključno s trojko za zgolj dve točki zaostanka Fenerja (36:38).

Proti koncu tretje četrtine se je Turkom ponudilo nekaj napadov, ko bi lahko prvič povedli, a jih kot po tekočem traku zapravljali. Kar niso zadevali igralci Fenerbahčeja, so na drugi strani Grki in se znova malce odlepili, po dveh točkah Panagiotisa Kalaitzakisa na 60:50. Po kar petih minutah in pol je strelski post Fenerja vendarle vendarle prekinil Nathan Sestina. Napad Turkov je bil enostavno nedorasel dvoboju, da bi jih zmogel znova vrniti v igro in je v zadnji četrtini dosegel vsega sedem točk. Ko je 4:34 pred koncem Nunn zadel za 64:52, je bila tekma več ali manj odločena.

Za Pao, ki bo v finalu zaigral prvič po letu 2011, ko je tudi osvojil naslov, je bil s 17 točkami prvi strelec Mathias Lessort. 14 jih je dodal Nunn in 13 Jerian Grant. Hayes-Davis je bil s 14 točkami edini pri Turkih, ki je vpisal več kot 10 točk.

Slovenija med štirimi klubi na zaključnem turnirju nima svojega predstavnika med košarkarji, ga pa ima med trenerji. Pomočnik Šarunasa Jasikevičiusa pri Fenerju je nekdanji slovenski selektor Rado Trifunović, ki v Turčiji deluje že četrto sezono. V nedeljo se bo boril za končno tretje mesto.

Zaključni turnir evrolige 2023/24 (Berlin):

Polfinale (petek, 24. maj):

Panathinaikos – Fenerbahče 73:57 (22:13, 13:23, 18:14, 17:7)

Real Madrid – Olympiacos 87:76 (28:10, 28:27, 15:21, 16:18)

Finale bo v nedeljo, 26. maja, ob 19.00. Ob 16.00 bo na sporedu še tekma za tretje mesto.