Grki pogasili evforijo ob vrnitvi Luke Dončića (VIDEO)

Košarka 2. Avg 202322:36 0 komentarjev

Slovenska košarkarska reprezentanca je pred polnimi Stožicami in po priključitvi dveh članov lige NBA Luke Dončića in Vlatka Čančarja izgubila proti Grčiji z 91:98. Odločala je tesna končnica, v kateri je zablestel Thomas Walkup, medtem ko se je v igro Slovencev prikradlo preprosto preveč napak. Kljub temu je zvezdnik Slovenije tekmo sklenil s trojnim dvojčkom, dosegel je 21 točk, 14 podaj in 10 skokov.

Spremenjeni Luka Dončić, stare Stožice, bi lahko na kratko povzeli vrnitev slovenskega superzvezdnika na domači parket. Slovenska javnost ga je, kot smo tega že vajeni, znova pospremila evforično. Naša največja dvorana je bila že pred meseci razprodana v zgolj nekaj urah. Tribune so bile polne navijačev v dresih s številko 77, tako svetlejše modre barve Slovenije kot temnejše Dallas Mavericks.

Vidno fizično odlično pripravljeni 24-letnik, ki se je po (pre)hitro končani sezoni v ligi NBA posvetil treningu in preoblikovanju telesa, je v novi obutvi Luka 2 odeti v barve slovenskega dresa za prvi koš potreboval slabi dve minuti igre. Z nekaj vragolijami, atraktivnimi zaključki in asistencami je v prvih šestih minutah igre vpisal devet točk in dve asistenci ter na klop odšel ob vodstvu z 21:10. Kot ne bi pravkar prekinil štirimesečnega tekmovalnega premora.

Luka Dončić

Po številnih menjavah na obeh straneh je igro gostov v nadaljevanju precej poživil Thanasis Antetokounmpo, edini od kar treh bratov, ki so trenutno na spisku grškega selektorja Dimitriosa Itoudisa. Kostas in Giannis zaradi poškodb nista pripotovala v Ljubljano. Prav Thanasis je s polaganjem razliko v drugi četrtini zmanjšal na tri točke. Odzval se je Aleksander Sekulić in na parket vrnil svoje najboljše.

Selektor Aleksander Sekulić po tekmi: Glede na to, da nismo veliko skupaj in smo igrali proti ekipi, ki igra zelo trdo, lahko rečemo, da imamo napadalni talent in dajemo veliko košev. Stvari, ki jih moramo popraviti, so v obrambi. Oni so imeli zelo dober met z razdalje, predvsem Papanikolaou. Ne glede na to bi morali reagirati in jih zaustaviti. Težavo vidim predvsem v tem, da se nismo odzvali na pravi način.

Pod obročema se je sicer znova pokazala slovenska “podhranjenost” z višino. Jordan Morgan je v prvi četrtini s strani kar 17 centimetrov višjega grškega centra Georgiosa Papagiannisa prejel tri blokade. Minus višine je nadoknadil z dobrim gibanjem. Po tekmi je vendarle izstopal podatek, da je naturalizirani Američan pobral le štiri odbite žoge, vse v napadu, večinoma po svojih zgrešenih metih.

Pozitivno je, da je sicer hitro razvil kemijo z Dončićem v pick and rollu in tekmo sklenil s 16 točkami. Z novim kapetanom Slovenije je zaigral prvič in bil večkrat prejemnik njegove podaje, grškemu orjaku pa pogosto ušel za hrbet in tako postavil tudi izid polčasa za 49:43. Slovenci v prvem polčasu niso zaostajali niti enkrat.

Jordan Morgan

Mrk po polčasu stopil prednost …

To se je zelo hitro spremenilo po odmoru, ko so Grki ob prepoznem zapiranju domačih dosegli tri zaporedne trojke za delni izid 9:0 in prvič na dvoboju povedli. Posebej razpoložen je bil Kostas Papanikolaou, ki je sredi tretje četrtine zadel že svojo peto trojko iz prav toliko poizkusov, svoje je še naprej dodajal Thanasis, ki je prekipeval od energije.

V nadaljevanju smo spremljali povsem izenačen dvoboj. Z dvema pomembnima košema za prekinitev grškega naleta je še pred koncem tretjega dela poskrbel Jaka Blažič. Da so gostje v zadnjo četrtino vendarle vstopili z dvema točkama naskoka, pa je nespretno poskrbel Žiga Dimec, ki je žogo po metu Klemna Prepeliča, ki bi najverjetneje končala v košu, skušal potisniti skozi obroč, a jo nehote izbil.

Jaka Blažič

… Walkup v zadnjih minutah dokončal delo

Grška reprezentanca je 3:40 pred koncem po novi, že šesti trojki Papanikolaoua povedla za točko, a je s svojo značilno trojko iz koraka nazaj vnovič zablestel Dončić. Nato se je Slovencem zaustavilo, na obrambni strani so se vrstile osebne napake, gostje so s črte prostih metov zadevali za novo vodstvo (89:91).

V zadnji minuti je sledila serija Thomasa Walkupa, ki je dvoboj prelomila v prid gostov. Najprej se je slaba podaja prikradla še Dončiću, ki je proti koncu vendarle pokazal, da že dolgo ni odigral uradne tekme. To je na drugi strani kaznoval Walkup in po dveh zgrešenih polaganjih Vlatka Čančarja in Morgana povišal na plus pet za Grčijo (90:95). Nato je dodal še trojko in odločil tekmo.

Slovencem se je po tekmi mudilo iz dvorane, saj že letijo v Grčijo, kjer jih v petek čaka povratni dvoboj s tokratnim nasprotnikom in priložnost za revanšo. 48 ur po spektaklu v Stožicah bo na vrsti še obračun v znameniti Oaka Areni v Atenah. Pred svetovnim prvenstvom sicer slovenske košarkarje čaka še skupno pet obračunov. Po Grčiji bo Slovenija gostila še Črno goro, sledil bo zvezdniški turnir v Španiji in tekmi proti domačinom ter reprezentanci ZDA. Za konec na Japonskem še generalka proti gostiteljem mundiala.