Jaka Blažič v Dončićevem slogu izpolnil obljubo (VIDEO)

Košarka 26. Maj 202419:38 0 komentarjev
Dvoboj Blažič-Mahkovic je zaznamoval drugo tekmo finala DP. Foto: Aleš Fevžer

Košarkarji Cedevite Olimpije so znova trpeli, a na krilih vidno motiviranega kapetana Jake Blažiča še drugič strli odpor domžalskega Heliosa (80:73), tako da bodo imeli v sredo na voljo prvo zaključno žogo za naslov državnega prvaka.

”Tudi mi lahko odigramo še bolj fizično,” je, vidno vznemirjen, po petkovi prvi tekmi napovedal kapetan Cedevite Olimpije Jaka Blažič, ki je pred tem prejel močan udarec v obraz. Svojo namero je udejanjil, obenem pa si je v slogu svojega reprezentančnega soigralca Luke Dončića kot tarčo v izzivu poravnave računov vzel prav Heliosovega kapetana Blaža Mahkovica, ki ga je v omenjenem trku s komolcev treščil v obraz.

Blažič je bil z 22 točkami, 7 skoki in obrambno agresivnostjo najboljši igralec branilcev naslova in protagonist druge zmage v seriji. Vseeno pa so zanjo Ljubljančani znova trepetali vse do zadnjih minut. “V petek sem bil res živčen, prepričan, da je bila tisto namerna napaka. A to je finale. Helios je čvrst. To nam ne odgovarja. Nekako se borimo,” je po zmagi dejal Blažič in dodal: “Upam, da bomo v sredo zaključili sezono. Želimo skleniti sezono, v kateri nizamo ponavljajoče se napake.”

Kljub Blažičevi izjemni energiji je imela Cedevita Olimpija v prvi četrtini kar nekaj težave s prevzemanjem nadzora. Domžalčani, za katere tokrat ni zaigral lažje poškodovani Žiga Daneu, so znova stavili na met z razdalje, ob nekaj učinkovitih potezah pa vodili v večjem delu prve četrtine, največ s petimi točkami naskoka (12:7 in 15:10). Zmaji so pobudo prevzeli v drugi četrtini, ko je trener Zoran Martič z nizom menjav poskrbel za dvig igralnega ritma in širitev napadalnega repertoarja. Blažiču so se priključili še Zoran Dragić, Justin Cobbs in Shawn Jones, Olimpija pa je v 19. minuti prvič vodila z dvomestno številko (47:36).

Cedevita Olimpija - Kansai Helios

Borbeni Domžalčani so v tretji četrtini hitro nevtralizirali domačo prevlado. Olimpija je v tem delu delovala brezkrvno. Kapetan Mahkovic in Tibor Mirtič sta bila napadalna vlečna konja podprvakov, ki so postopoma topili ljubljansko prednost. Delo so nadaljevali tudi ob vstopu v zadnji del tekme, tako da je Mirtič v 31. minuti rezultat najprej izenačil (60:60), Mahkovic pa je slabih osem minut do konca Helios prvič po daljšem obdobju popeljal do vodstva (66:64).

Gostitelji so po alarmu potrebovali kar nekaj časa za spoznanje, da tekme ne bodo mogli rešiti za meti za tri točke, saj so bili v tem elementu izrazito neučinkoviti. Ko se je tekma dobre tri minute pred koncem začela lomiti, so vendarle zaigrali obrambno bolj čvrsto, ob pogledovanju proti obroču pa začeli izkoriščati višino pod košem in individualno kakovost. Alen Omić in Dewayne Stewart sta tako minuto in pol do konca Olimpiji priigrala pet točk naskoka, kar je naposled ob gostujoči napakah zadostovalo za mirno končnico.

“Želimo presenetiti Olimpijo. Če tega cilja ne bi imeli, vse skupaj ne bi imelo smisla. Na koncu vedno plačujemo ceno mladosti. Naša klop je krajša od ljubljanske. Ni še konec. Vračamo se v Domžale,” je po porazu vtise zbiral Tibor Mirtič, trener Cedevite Olimpije Zoran Martič pa mu je odgovoril: “Helios išče svoje priložnosti. Mi imamo svoje težave. Tokrat nismo dobro zadevali, nismo izkoriščali višine … Na koncu smo zmagali. To šteje. Preobrati se dogajajo. To me ne preseneča. Imamo pa svoje slabosti, ki jih kažemo. Vseeno se nikakor ne želimo vrniti v Tivoli.”

Finalna serija se bo nadaljevala v sredo zvečer v Domžalah (20.00), ko bi Cedevta Olimpija lahko še četrtič zapored in skupno enaindvajsetič v zgodovini osvojila naslov slovenskega prvaka.

Cedevita Olimpija – Kansai Helios 80:73

Dvorana Tivoli, gledalcev 1200, sodniki: Pukl (Limbuš), Majkič (Hrastnik), Mohorič (Velenje).
Cedevita Olimpija: Stewart 9 (3:4), Radičević 5, Cobbs 10 (2:2), Blažič 22 (3:4), Jones 12 (2:2), Ščuka 3 (3:4), Omić 9 (1:2), Dragić 10 (6:7).
Kansai Helios: Blomgren 9, Bernard 4 (0:2), Mirtič 16, Nemanič 9, Copot 5, Mahkovic 22 (5:6), Sirc 8 (2:2).
Prosti meti: Cedevita Olimpija 20:25, Kansai Helios 7:10.
Met za tri točke: Cedevita Olimpija 6:30 (Blažič 3, Cobbs 2, Radičević), Kansai Helios 8:27 (Nemanič 3, Mahkovic 3, Copot, Blomgren).
Osebne napake: Cedevita Olimpija 17, Kansai Helios 23.