Medtem ko je v ligi NBA v zadnjih dneh delodajalca menjalo nekaj odličnih košarkarjev, ste se morda spraševali: "Kaj čaka Dallas? Kje so okrepitve za Luko Dončića?" Poglobili smo se v situacijo Teksašanov in ugotovili, da bi bilo za svetlejšo prihodnost najbolje ubrati potrpežljiv pristop.
Luka Dončić je v ligi NBA že v svoji šesti sezoni. Nikakršna skrivnost ni, da v Dallasu slovenskega zvezdnika za zdaj niso uspeli obdati s šampionskim moštvom. Niz ponesrečenih potez, ki se je začel s povsem spodletelo menjavo za Kristapsa Porzingisa, je teksaško franšizo v gradnji ekipe pomaknil za nekaj let nazaj.
Ste vedeli, da menjava med New Yorkom in Dallasom, ki se je zgodila 1. februarja 2019, še danes ni v celoti dokončana? Mavs Kratkohlačnikom še vedno dolgujejo izbor v prvem krogu. Poplačati bi jim ga “morali” že lani, a je bil izbor zaščiten za prvih deset mest na naboru. Izbor Dallasa je pristal na natanko 10. mestu, tako so ga obdržali, poplačilo pa se je prestavilo v naslednje leto. Na nabor 2024.
Nujna pomladitev jedra moštva
Da je izbor pristal na 10. mestu, ni naključje. Sadove je obrodila prekaljena poteza, ko sta se lastnik franšize Mark Cuban in športni direktor Nico Harrison lansko pomlad odločila, da po seriji slabih izidov puško vržejo v koruzo in sezono namenoma sklenejo s “počitkom” najboljših dveh članov moštva. To je seveda vodilo do nekaj pomembnih porazov in zdrsu z mest, ki vodijo v dodatne kvalifikacije za končnico, ter posledično do višjega izbora.
10. izbor je Dallas vnovčil dvojno. Uporabil ga je, da se je rešil obremenjujoče pogodbe Davis Bertansa in se hkrati po naboru pomaknil dve mesti nižje, kjer je na Teksašane, kot so tudi načrtovali, počakal center Dereck Lively. To je bil zadetek v polno, saj so Mavs po večletnem iskanju končno zakrpali vrzel pod obročem.
Čeprav ob spremljanju tekem Dallasa tega ni čutiti, je Lively vendarle še vedno le najstnik, a tudi ni edini v moštvu, ki ga lahko kategoriziramo kot “mladega”. Harrison je po prihodu na položaj športnega direktorja zavihal rokave in prenehal z iskanjem začasnih rešitev. Lively skupaj z Jadenom Hardyjem, Grantom Williamsom, Oliver-Maxencom Prosperjem in tudi Joshom Greenom, ki ga je Harrison “podedoval” od prejšnjega vodstva, tvori novo ogrodje ekipe, ki je po starosti precej bolj primerno za skupno rast z Dončićem.
Dvojna potrpežljivost
Pri močno prevetrenem moštvu in predvsem pri mlajših igralcih je seveda ključna spremenljivka čas. Največ lahko Dallas pridobi skozi notranjo rast, ki jo je trenutno v izobilju v obliki potenciala vseh zgoraj naštetih mladih košarkarjev, vključno s kapetanom Slovenije, ki bo februarja dopolnil šele 25 let.
Pred dnevi sta ligo NBA zatresli dve precej odmevni menjavi, v katero je bila vključena franšiza Toronto Raptors. Na voljo sta bila Pascal Siakam in OG Anunoby. Da Dallas potem, ko je lani ta čas iz Brooklyna pripeljal zvezdnika Kyrieja Irvinga, ni vnovič konkretno posegel po trgu in nemara iz Kanade pripeljal še vrhunskega krilnega košarkarja, ki brez dvoma manjka zasedbi trenerja Jasona Kidda, je pomembno poudariti preprosto dejstvo, da Dallas trenutno te možnosti niti ni imel.
Vrniti se je potrebno k izboru, ki ga Teksašani še dolgujejo New Yorku. Tudi ta izbor vsebuje zaščito za prvih deset mest. V teoriji bi se poplačilo, če bi Dallas izbor znova obdržal, prestavilo za dodatno leto. Torej v 2025. Ker Stepienovo pravilo pravi, da klubom v menjavi ni dovoljeno uporabiti izborov v prvem krogu v zaporednih letih, je torej tudi izbor Dallas Mavericks v letu 2026 trenutno pod zaščito in za menjave ni na voljo, saj obstaja možnost, da bodo New Yorku svoj izbor poslali šele leta 2025.
Za nameček je Dallas v menjavi za Irvinga v Brooklyn poslal izbor v prvem krogu leta 2029, torej tudi izbora leta 2028 ali 2030 ne smeta biti uporabljen v menjavi. Ker klubi izborov v prvem krogu nabora več kot sedem let v prihodnost ne smejo menjati, lahko Mavsi trenutno na trgu uporabijo zgolj in edino izbor v prvem krogu leta 2027.
Dallas postaja "plačilno sposoben"
Dovolj zapleteno? Gremo še korak naprej. Zakaj je torej pomembna potrpežljivost na trgu? Ne zgolj zaradi izkoriščanja lastnega potenciala, temveč tudi zaradi plačilne sposobnosti. Klubi pri menjavah zvezdnikov kot plačilno sredstvo najraje sprejmejo mlade košarkarje s potencialom in izbore v prvih krogih naborov. Slednjih pa Dallas trenutno, kot smo pojasnili, nima na voljo, oziroma ima zgolj enega. Za Siakama ali Anunobyja so bili Teksašani enostavno "prekratki". To se bo kmalu spremenilo.
Če bodo Mavs ob koncu sezone New Yorku končno plačali še ta zadnji dolgovani izbor, se jim bodo možnosti močno razširile. Po letošnjem naboru bi lahko v menjavo vključili izbor v prvem krogu leta 2025, 2027 in 2031. V letih 2026 in 2028 pa bi lahko vključili še možnost izbire (t.i. pick swap) - to pomeni, da se lahko franšiza, ki to možnost prejme, obdrži boljšega od obeh izborov, svojega ali pridobljenega, medtem ko slabšega vrne drugi franšizi v menjavi, s čimer se zaobide Stepienovo pravilo.
Od letošnjega poletja dalje torej Dallas postaja "nevaren" v smislu iskanja naslednje odmevne menjave, ki bi ob Dončića, Irvinga in Livelyja dodala še vrhunskega krilnega košarkarja. Tako bi, skupaj z nadaljnjo rastjo odličnega 216 centimetrov visokega centra, v American Airlines Centru vendarle nastalo moštvo sposobno naskoka na vrh.
Bosta Cuban in Harrison ostala potrpežljiva? Po vsem delu, ki ga je predvsem slednji opravil v zadnjih dveh letih, da je franšizo Dallas Mavericks vrnil na pravo pot, bi bila kakšna kratkovidna menjava z uporabo edinega izbora v prvem krogu vsaj presenetljiva, če ne kar senzacionalna. To še ne pomeni, da Dallas ne pogleduje na trg. Seveda se zavedajo lukenj v kadru, a jih bodo pred zaprtjem tržnice (8. februar ob 21.00) skoraj zagotovo poskušali nasloviti s kakšno manjšo potezo. Največ, kar bi plačali, je morda kdo od dvojca Hardy - Green.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!