Luka v Atlanti blestel in poziral v slogu velikega Chamberlaina

Košarka 27. Jan 20248:04 1 komentar
Luka Dončić

Luka Dončić je spisal zgodovino lige NBA. S predstavo za v učbenike je Dallasu pomagal do zmage v Atlanti 148:143. Ob tem je dosegel kar 73 točk.

Hitro je bilo jasno, da je večer v Atlanti nekaj posebnega. Že po drugi četrtini je namreč Luka Dončić vpisal 41 točk, največ v enem polčasu v zgodovini Dallasa. V drugem delu so zanj navijali tudi domači navijači v Atlanti, ki so glasno pozdravljali vsak zadet koš slovenskega zvezdnika.

“Fantastično je bilo. Lahko bi igral tukaj, a mislim, da je tako bolje za obe ekipi. Smejal sem se, ko sem videl, da en navijač nosi dres Atlante s številko 77,” je povedal Dončić, ki je bil leta 2018 kot tretji izbran prav s strani Jastrebov. Ti so ga nato poslali v Dallas v zameno za Traeja Younga.

Dončić je posegel po četrti najvišji znamki po številu točk na eni tekmi v zgodovini lige NBA. Wilt Chamberlain je 73 točk presegel dvakrat (100 in 78 točk), Kobe Bryant je leta 2006 Torontu nasul kar 81 točk. Ljubljančan se je pokojnemu Kobeju poklonil s strelsko predstavo v slogu največjih. Svoj strelski rekord je namreč dosegel ravno ob četrti obletnici smrti nekdanjega zvezdnika Jezernikov, ki je 26. januarja 2020 umrl v helikopterski nesreči.

“Ta imena so res posebna,” je po tekmi dejal Dončić. “To je neverjetno.”

Luka Dončić

Dončić je že drugi košarkar ta teden, ki je presegel sedemdesetico. V ponedeljek je to uspelo Joelu Embiidu (točno 70 točk) ob zmagi Philadelphia proti San Antoniu.

“Poseben večer, posebna ekipa,” je po tekmi na svojem Instagram računu zapisal Dončić, ki se je slikal s številko 73 zapisano na papirju. S tem je spomnil na Wilta Chamberlaina, ki je enako storil ob doseženi stotici in poskrbel za eno najbolj legendarnim slik v zgodovini športa.

View this post on Instagram

A post shared by Luka Doncic (@lukadoncic)

Dončić si je z današnjo predstavo za celo točko dvignil strelsko povprečje letošnje sezone, ki zdaj znaša 34,6 točke na tekmo. Ob tem dosega tudi po 8,6 skoka in 9,2 asistence na srečanje.

Slovenski reprezentant je dejal, da je njegova predstava “verjetno vrh” v njegovi karieri, a dodal, da je osredotočen le na zmago. “Zadnje čase imamo težave. Edina moja misel je bila povezana s tem, da zmagamo. Igrali smo odlično.” Dallas je tako prekinil niz treh zaporednih porazov.

Soigralci brez besed

Dončić je imel tudi deset skokov in sedem podaj. Postal je peti igralec lige NBA z najmanj 70 točkami in desetimi skoki na tekmi. Gre za dosežek, s katerim je postal del elitnega kluba, v katerem so legenda lige NBA Chamberlain, ki mu je to uspelo šestkrat, Elgin Baylor, David Robinson in Embiid, ki mu je to uspelo v ponedeljek.

Drugi strelec ekipe je bil na današnji tekmi Josh Green, ki je dosegel 21 točk. Po tekmi ni mogel verjeti, čemu je bil priča. “Še nikoli nisem videl česa takega.”

Trener Dallasa Jason Kidd je na vprašanje, ali se je njegov načrt igre spremenil, ker je bil Dončić tako vroč, v smehu dejal: “On je načrt igre.”

Dodal je: “To sem že večkrat rekel, ne moremo ga jemati za samoumevnega. Vsaka noč je posebna. Vedno nekaj naredi. To, kar počne na igrišču, je nekaj povsem drugačnega kot kdorkoli drug.”