Sprva je bilo predvideno, da bo Mark Cuban tudi pod novim lastniškim vodstvom narekoval košarkarske aktivnosti franšize Dallas Mavericks, a so se, kot vse kaže, karte v Teksasu dodatno premešale.
V Dallasu so odpovedali medijske aktivnosti ob koncu sezone, na katerih je bilo pričakovati, da bo Luka Dončić razkril svojo odločitev o igranju za slovensko reprezentanco. Uradnih informacij torej še ni. Vsaj do večera. Se pa v Teksasu veliko dogaja v zakulisju.
Pred časom se je Mark Cuban “pohvalil”, da bo ameriški davčni upravi letos nakazal kar 288 milijonov dolarjev, s čimer je pravzaprav želel zbosti le predsedniškega kandidata Donalda Trumpa. A to je bila tudi cena velikanskega posla, ki ga je sklenil 65-letni milijarder. Potem ko je namreč vodstvo lige NBA prižgalo zeleno luč, je Cuban tudi uradno prodal večinski delež Dallas Mavericks.
Klub se je tako iz Cubanovih rok preselil pod okrilje imperija Miriam Adelson oziroma njenega zeta Patricka Dumonta. Vrednost franšize je bila ocenjena na 3,5 milijarde ameriških dolarjev, občutek vrtoglavosti zneska in predvsem sanjskega posla pa povečuje še podatek, da je Cuban leta 2000 za lastništvo odštel ”vsega” 285 milijonov ameriških zelencev.
A ko je prišlo do spremembe lastništva, je bilo mogoče razumeti, da bo Cuban tudi v prihodnje kot šef košarkarskih operacij ohranil nadzor nad igralskim kadrom. Zdaj iz Teksasa prihajajo drugačne informacije. Kot poroča ESPN, bo športni direktor Nico Harrison odgovarjal neposredno Dumontu. Ta je bil tudi tisti, ki je zagotovil novi pogodbi Harrisonu in glavnemu trenerju Jasonu Kiddu.
Zdaj je torej jasno, kdo bodo ključni možje v prihodnjih tednih, ki bodo vplivali na podobo Dallasa. Ta ekipo seveda gradi okrog slovenskega Luke Dončića. Kot smo analizirali že pred dnevi, ima kar 13 od 15 članov moštva veljavno pogodbo vsaj še za naslednjo sezono, osem pa jih je na Dallas vezanih vsaj do konca sezone 2025/26. Med njimi tudi Dončić.
Vseeno lahko pričakujemo kakšno kadrovsko spremembo. Ker pa je Dallas presegel t. i. salary cap, bodo rešitev najverjetneje iskali v menjavah. Harrison se je v zadnjem obdobju izkazal z dobrimi rešitvami, že kmalu pa bo na trgu znova lahko zavihal rokave. Pred vrati je namreč nabor lige NBA (26. in 27. junij), konec meseca pa se odpre tudi trg prostih košarkarjev. Zdi se, da bo Mark Cuban ob tem le opazovalec, morda svetovalec.
Hkrati se poraja vprašanje, kakšno vlogo bi lahko Cuban igral pri še vedno živi ideji o zabaviščnem središču z novo dvorano. Že pred enim letom je namreč podjetje Las Vegas Sands preko povezanih družb, domnevno za slabih 23 milijonov, kupilo 44 hektarjev veliko območje v Irvingu, predmestju Dallasa, in sicer v bližini nekdanjega stadiona ekipe Dallas Cowboys. Bolj kot nov košarkarski dom kluba nove lastnike in zanima vpetost v svojevrstno igralniško letovišče. Do uresničitve pretkanega načrta ”Las Vegas v Teksas” pa združbo milijarderjev čaka še ena velika prepreka. Teksaški zakoni namreč ne dovoljujejo igralniških poslov.
Kdo je Patrick Dumont?
Patrick Dumont je eden ključnih predstavnikov novih lastnikov Dallas Mavericks. Franšizo je prevzel skupaj z Miriam Adelson, lastnico podjetja Las Vegas Sands, v katerem ima pomembno vlogo. Je predsednik, glavni finančni direktor in glavni izvršni direktor te igralniške družbe. Posel je bil zaključen decembra, na tekmi Dončićeve druščine se je prvič pojavil februarja.
45-letnik je v podjetju od junija leta 2010. Na položaju glavnega izvršnega direktorja je od februarja 2016, direktor Las Vegas Sands pa od aprila 2017.
Je zet Miriam Adelson, poročen je namreč z njeno hčerko Sivan. Njegova osnovna plača v podjetju Las Vegas Sands na letni ravni znaša približno 2,5 milijona dolarjev. Je tretji najbolje plačani uslužbenec. V lasti ima več kot 28 tisoč delnic podjetja, skupno pa njegovo neto premoženje znaša 21,6 milijona dolarjev.
V imenu Dallas Mavericks sedi tudi v svetu vodij lige NBA.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje