Neverjeten razplet na svetovnem prvenstvu: finale bo evropski (VIDEO)

Košarka 8. Sep 202314:55 > 15:10
Dennis Schröder

Na svetovnem prvenstvu v košarki smo danes videli izjemno zanimivo dogajanje in pravi šok! Američani, ki so veljali za favorite, so v polfinalu morali priznati premoč Nemcem. Ti se bodo v finalu udarili s Srbijo, ki je bila boljša od Kanade. Namesto pričakovanega obračuna dveh severnoameriških ekip bomo tako v nedeljo v boju za zlato videli vseevropski dvoboj.

Senzacija v Manili, košarkarji Srbije in Nemčije so finalisti svetovnega prvenstva! Varovanci Svetislava Pešića so v polfinalu nadigrali reprezentanco Kanade in v velikem slogu vzeli vozovnico v finale. Reprezentanca, ki jih zaradi številnih odpovedi pred prvenstvom nihče ni pripisoval resnih možnosti za vidnejši dosežek, bo zdaj igrala za zlato medaljo.

To je bila šola evropske košarke izkušenega Pešića, ki je odlično prebral kanadsko igro. Srbi so bili v napadu izjemno raznovrstni, predvsem pa zelo natančni, vodili so vse od prve pa do zadnje minute in odlično odreagirali v trenutkih, ko so se Kanadčani malce približali. V finale so se uvrstili povsem zasluženo.

V drugem polfinalu je Nemčija pripravila še večje presenečenje. Ugnala je reprezentanco ZDA s 113:111 in se uvrstila v veliki finale.

ZDA – Nemčija 111:113 (31:33, 29:26, 24:35, 27:19)

Četrta četrtina:

Američani so v zadnji četrtini prikazali boljšo igro in jo dobili s 27:19, a to ni bilo dovolj. Nemci so finalisti!

Tretja četrtina:

Nemci so v tretji četrtini prestavili v prestavo višje. Američane so povsem odpihnili in v desetih minutah naredili razliko + 11. Andreas Obst, Franz Wagner in Daniel Theis so skupaj dosegli že 60 točk.

Druga četrtina:

Tudi v drugi četrtini Nemci držijo priključek in odgovarjajo na odlično trojico Mikal Bridges, Anthony Edwards in Austin Reaves. Prva dva sta dosegal že po 15 točk, Reaves pa 10. Pri Nemcih je razpoložen Franz Wagner, ki je dosegel 14 točk, Daniel Theis jih je dodal 13. ob polčasu vodijo le za točko.

Prva četrtina:

V prvi četrtini so Nemci zaigrali odlično. Andreas Obst je bil z devetimi točkami prvi strelec uvodnih desetih minut, pri Nemcih je bil razpoložen tudi Franz Wagner, ki je dosegel sedem točk. Pri Američanih je blestel Mikal Bridges s sedmimi točkami, Anthony Edwards jih je dodal šest. Nemci so četrtino dobili s 33:31.

Kanada – Srbija 86:95 (15:23, 39:52, 62:75)

KONEC TEKME, SRBIJA JE FINALIST MUNDOBASKETA!

38. minuta: Na parketu gledamo košarkarski šov Srbije, ki je z nogo in pol v velikem finalu, kanadska igra je povsem razpadla.

36. minuta: Bogdan Bogdanović srbsko barko pelje v finale. Ko je najbolj potrebno, je kapetan pravi. Kanadčani so se približali na deset, nato pa uspešen prodor in še trojka zvezdnika Atlante.

34. minuta: Srbska reprezentanca z raznovrstno igro še naprej Kanadčane spravlja v obup. Severnoameričani sicer zadevajo, a na drugi strani z vseh pozicij tudi prejemajo koše in nič ne kaže na to, da bi lahko Kanadi uspel preobrat.

32. minuta: Silovit vstop Srbije v zadnji del tekme. Ukradene žoga, trojka, skok v napadu, vse to za dodatno povišanje prednosti!

Konec tretje četrtine: Ves kanadski trud je bil zaman, Srbom je znova steklo pri metih z razdalje in pred zadnjo četrtino imajo lepo prednost pred nasprotnikom!

27. minuta: Kanadčani se počasi vračajo v igro. Stekla je njihova igra v napadu, Srbom se je malce ustavil met za tri točke. A še vedno je razpoložen Nikola Milutinov, ki je nerešljiva uganka za obrambo nasprotnika.

24. minuta: Kanadčani so bolje vstopili v drugi polčas, Srbi so po nekaj zmedenih napadih zdaj počasi ujeli ritem in prednost držijo pri dvomestni številki.

Konec druge četrtine: Razigrani Srbi so v zadnji dve minuti polčasa vstopili silovito. Dvakrat je zabil Nikola Milutinov, ki je dodal še polaganje, Kanadčani delujejo povsem izgubljeno, ukvarjajo se s sodniki in so ne uspejo razviti svoje igre. Napoved presenečenja?

17. minuta: Srbi Kanado držijo na razdalji, izjemno razpoložen je Bogdan Bogdanović. Kapetan Srbije je že pri petnajstih točkah z metom iz igre 5/6.

13. minuta: Druga četrtina je za zdaj festival trojk, ekipi ena za drugo polnita koš nasprotnika, Srbi pa ohranjajo prednost pred favoriziranim tekmecem.

Konec prve četrtine: Borbeni Srbi se ne dajo in z odločno obrambo dosegajo lahke koše v protinapadih. Kanada je za zdaj bleda senca ekipe, ki jo vsi vidijo v finalu.

9. minuta: Shai Gilgeous Alexander je odšel na klop, Srbi pa so se zbrali in s protinapadi začeli rešetati kanadsko mrežo. Srbija vodi za osem!

7. minuta: Nekaj zmedenih napadov srbske reprezentance, Kanadčani so začeli izkoriščati svojo fizično moč in iznajdljivost v napadu in prešli v vodstvo.

3. minuta: Sijajen začetek Srbov, ki so z dvema trojkama povedli za sedem, a zdaj prek RJ Barreta odgovarjajo tudi Kanadčani.

Pred tekmo: Kanada se po zmagi nad slovensko izbrano vrsto (100:89) v četrtfinalu zdaj meri na Srbijo, ki je za preboj med najboljše štiri ugnala Litvo. Kanadčani se borijo za prvo medaljo v zgodovini, Srbija kot samostojna država za drugo.