Sporočilo za selektorja in trenerja Olimpije

Košarka 28. Feb 202311:20 0 komentarjev
Gregor Glas. Foto: Aleš Fevžer

Za svojo daleč najboljšo reprezentančno predstavo Gregor Glas (26 točk, 4 skoki) v ponedeljek v Kopru resda ni bil nagrajen z zmago nad Izraelom (87:79), vseeno pa se je znova predstavil v dobri luči – tudi selektorju in trenerju Cedevite Olimpije.

“Imeli smo kar nekaj težav v izvedbi napada, kjer nismo bili dovolj natančni. Zato smo iskali košarkarja, ki bo potegnil ekipo in dosegel kakšen koš več. To je bil Gregor Glas,” je ob koncu februarskega kvalifikacijskega okna pripovedoval Aleksander Sekulić in dodal: “Pred njim je lepa prihodnost. Na obeh tekmah je bilo zelo razpoložen. Je izjemen strelec z razdalje. Jasno, pripeti se mu tudi kakšna napaka. Vse to ve želji in tudi pomankanju izkušenj.”

Gregor Glas je bil nedvomno prvo ime močno spremenjene in pomlajene reprezentance ter vsekakor tisti, ki je vložil resno in argumentirano kandidaturo za reprezentančni dres tudi v polni konkurenci. Že Estoncem je natresel 18 točk. Proti Izraelu pa je v ponedeljek v 21 minutah dosegel kar 26 točk, glavnino v tretji četrtini. Takrat je pokazal, da je odličen strelec z razdalje, obenem pa zna izkoriščati tudi hitrost, telesno moč in dober odriv.

“Začutil sem se. Veliko sem metal. A morda me je celo malce preveč poneslo. Moral bi bolj podrobno čitati obrambo ali ob prodorih podati prostim soigralcem. Veliko moram v svoji igri še popraviti,” se je s ščepcem samokritike analize svoje igre lotil 21-letni visoki branilec. Ob tem je obžaloval tudi poraz proti Izraelcem (79:87). Pripisal ga je drobnim napakam, tekmečevem napadalnem skoku, manku energije in nihanjem.

“Želja ni bila sporna. Ne glede na dejstvo, da smo že uvrščeni na svetovno prvenstvo. To dejstvo se v pristopu ni poznalo. Igrali smo večinoma mladi. Vsi smo se želeli dokazovati. Morda nas je to tudi pokopalo. Je pa to dobra šola. Kaj smo se naučili? Da se je treba včasih tudi ustaviti, odigrati bolj modro in izkoriščati prednosti,” je dejal nekdanji član Primorske, Dynamica in Partizana.

S tokratno reprezentančno akcijo je podaljšal niz odličnih predstav. V ligi ABA je po selitvi v Mornar iz Bara na petih tekmah v povprečju dosegal 17 točk, pri čemer jih je le proti Skopju vknjižil 26 in bil izbral celo za igralca kroga. Izkazal se je tudi v črnogorskem pokalu, kjer je do polfinalnega poraza proti Budućnosti dosegel 11 in 16 točk. Veseli predvsem zajetna minutaža, ki mu jo namenja trener Mihailo Pavićević. Prav igralne minute so za Glasa po sedenju na klopi Partizana prišle kot naročene.

Ob tem je povsem na mestu vprašanje, ali nemara talenta ne bi mogel razkazovati v dresu Cedevite Olimpije. Ta ga je po odhodu iz Partizana januarja sicer zvabila v svoje vrste, a ga nemudoma posodila v Bar. V Ljubljani pojasnjujejo, da so s tem obetavnemu mladeniču namenili igralne minute, v prvi plan pa naj bi ga v dresu slovenskega prvaka potisnili v sezoni 2023/24.  Z zadnjimi predstavami je 192 centimetrov visoki košarkar, ki se je kalil v Krškem in Brežicah, prvo člansko priložnost pa je dobil v Primorski, vsekakor dokazal zmožnost igranja na jadranski in evropski ravni. Sporočilo za tabor Olimpije je jasno. Nanj pa bo moral biti poleti pozoren tudi reprezentančni selektor. “Zdaj sem z mislimi pri klubu. Pred mano so pomembni meseci. Sledi reprezentanca in boj za mesto v ekipi,” je z rameni skomignil Glas, ki je bil sicer med reprezentančnimi naborniki že poleti, a je nato odpadel zaradi zdravstvenih težav.