Slovenija po drami porazila še Francijo; Litva izločila BiH

Eurobasket 2022 7. Sep 20220:01 > 19:11 0 komentarjev
Dončić

Slovenija je v zadnjem krogu skupinskega dela z 88:82 porazila Francijo in osvojila vrh v skupini B! Luka Dončić je Francozom nasul neverjetnih 47 točk, v zadnjih sekundah je bil ključen še kapetan Goran Dragić. Slovenci se bodo v osmini finala pomerili z Belgijo

Več po tekmi:

Boj za zmago v skupini B je odločen. Slovenija je tudi brez Mika Tobeyja, ki je zaradi bolečin v gležnju – poškodbo je staknil v prvi sekundi tekme proti Nemčiji – tokrat tekmo spremljal s klopi, porazila še Francijo in tako zasedla vrh lestvice.

Glavni junak slovenske zmage je bil nihče drug kot Luka Dončić, ki je tekmo sklenil z neverjetnimi 47 točkami. Zmotil ga ni niti močan udarec v glavo, ki ga je okrvavljenega pred koncem prvega polčasa poslal v garderobo. Vrnil se je in nadaljeval, kjer je končal ter še naprej ob živce spravljal francosko obrambo. Iz igre je zadel kar 15 od 23 metov, vpisal je še sedem skokov in pet asistenc.

V zaključku, ko so Slovenci zapravili prednost desetih točk, izid je bil še v zadnjih dveh minutah izenačen na 82:82, se je s ključno potezo izkazal kapetan Goran Dragić. Najprej  je ukradel žogo in nato Slovenijo iz protinapada vrnil v vodstvo. Dvoboj je sklenil s 14 točkami. Nihče drug pri Slovencih ni bil dvoštevilčen, devet točk je dodal Edo Murić, ki je pod obročem s fanatično borbenostjo nadomestil odsotnega Tobeyja.

Osmina finala: Slovenija – Belgija (sobota, 10. september)

Slovenija se bo v osmini finala pomerila s četrtim iz skupine A – reprezentanco Belgije. Tekmeca je Sloveniji z zmago proti Gruziji zagotovila Črna gora, ki se je tako prebila na tretje mesto skupine A.

Slovenija belgija osmina finala eurobasket Slovenija belgija osmina finala eurobasket
dončić dončić

Litva izločila Bosno in Hercegovino

Potnika domov iz skupine B sta znana, to sta že prej odpisana Madžarska ter Bosna in Hercegovina. Slednja je izgubila neposredni dvoboj za osmino finala proti Litvi (70:87).

Litovci so se odlepili pred polčasom, nato na začetku tretje četrtine ušli že na velikih 22 točk naskoka, a se tekmec ni predal. Košarkarji BiH, ki so v nedeljo šokirali Slovenijo in si tako izborili priložnost za napredovanje, so se približali na 11 točk, a bližje niso zmogli. Prvi strelec je bil z 22 točkami Džanan Musa, na strani zmagovalcev je 16 točk vpisal Marius Grigonis.

Nemci so zanesljivo nadigrali Madžarsko in potrdili drugo mesto v skupini ter se bodo v osmini finala pomerili s Črno goro. Ker je Litva ugnala Bosno in Hercegovino, se je v izločilne boje uvrstila s četrtega mesta in se bo v Berlinu pomerila s Španijo. Francijo zdaj čakajo Turki.

Španci osvojili skupino A

Neposreden boj za prvo mesto se je odvil tudi v skupini A. V Tbilisiju so Španci tesno, z 72:69, ugnali Turke ter zasedli vrh. Španija je bolje odigrala zadnje minute, eden junakov je bil Xabi Lopez-Arostegui, ki je najprej zadel pomembno trojko, nato minuto pred koncem še položil za plus štiri.

Zadnjega potnika iz te skupine v osmino finala je dala tekma Črna gora – Gruzija. Črnogorci so bili boljši z 81:73.

EuroBasket 2022 (Köln, Praga, Tbilisi, Milano), 7. dan:

Skupina B (Köln)

Litva – Bosna in Hercegovina 87:70
Francija – Slovenija 82:88 (19:20, 21:24, 24:20, 18:24)
Madžarska – Nemčija 71:106

Skupina A (Tbilisi)

Turčija – Španija 69:72
Bolgarija – Belgija 80:89
Gruzija – Črna gora 73:81

Več iz Kölna

Konec tekme! Slovenija je v Kölnu vpisala še četrto zmago in gre v osmino finala s prvega mesta skupine B! Zmagovalca je podala šele vroča končnica. Goran Dragić je 1:10 pred koncem ukradel žogo in položil za 84:82, nato je dve točki ob iztekajočem napadu dodal še Vlatko Čančar za plus štiri, 45 sekund pred iztekom. Ko je “Zoki” eksplodiral v protinapad 10 sekund pred koncem in zadel, je bilo odločeno!

Po tretji četrtini – 64:64. Luka se je k sreči po odmoru vrnil na parket in ostal vroč, moštvi pa sta bili ves čas izjemno izenačeni ter se izmenjevali v vodstvu. Dončić je že pred koncem tretje četrtine presegel izkupiček s tekme proti Nemčiji, ko je dosegel 36, na računu ima še točko več! Pri Francozih je še največ težav Sloveniji povzročal Gobert, ki izkorišča svojo višino ob odsotnosti Tobeyja. Po trojki Okoba se moštvi v zadnji del podajata z ničle.

Po drugi četrtini – 40:44. V prvem polčasu smo bili znova priča simultanki Luke Dončića. Do odmora je vpisal kar 27 od 44 točk Slovenije in podelil še štiri asistence! Tik pred polčasom je sicer prvič odšel z igrišča, a ne po volji selektorja, temveč ga je zelo nespretno v glavo zadel Poirier. Slovenski zvezdnik se je okrvavljen podal v garderobo, kjer ga bo oskrbela zdravniška služba.

Po prvi četrtini – 19:20. Slovenija dvoboja ni dobro odprla in prvi met iz igre zadela šele 4:19 pred koncem prve četrtine, ko je polaganje zaključil Zoran Dragić. Francozi so vodili že za 11 točk (14:3), a nato se je momentum povsem obrnil. Izjemno razigran je bil predvsem Dončić, ki je vpisal že 13 točk. S svojo značilno trojko je devet sekund pred iztekom prvega dela poskrbel za prvo vodstvo Slovenije (20:17). Žal je nato že svojo tretjo osebno napako storil Edo Murić, ki bo danes ključen v boju pod obročem ob odsotnosti Mika Tobeyja.

Začetek tekme!

Začetna peterka Slovenije: Dončić, G. Dragić, Blažič, Čančar, Dimec.

Začetna peterka Francije: Fournier, Tarpey, M’Baye, Albicy, Gobert.

Slovenija brez prvega centra! Slaba novica pred tekmo s Francijo, Mike Tobey tokrat ne bo na voljo selektorju Aleksandru Sekuliću. Kot kaže torkova poškodba gležnja, ko je ob skoku za žogo pristal na nogi sodnika, ni tako nedolžna. Če bo nared za osmino finala, ki bo že ta konec tedna v Berlinu, za zdaj ni znano.