Nezaustavljivi Dončić porazil Nemčijo, Italija ugnala Hrvate

Eurobasket 2022 6. Sep 20220:01 > 22:41 0 komentarjev

Slovenski košarkarji so na najboljši način odgovorili na slabši obraz v nedeljo in z odlično predstavo ter nezaustavljivim Luko Dončićem porazili Nemčijo (88:80)! Poraz proti Bosni in Hercegovini je pozabljen, Slovenija je znova v igri tudi za prvo mesto na lestvici skupine B! Prvi zvezdnik Slovenije je vpisal kar 36 točk in dodal še deset skokov ter štiri asistence. Že prej so Francozi zaustavili Bosno in Hercegovino in vpisali tretjo zmago, enak izkupiček imajo zdaj tudi Nemci in Slovenci.

Slovenci bodo v sredo ob 17.15 s Francijo igrali za prvo mesto v skupini B, potem ko so v Kölnu v 4. krogu skupinskega dela ugnali favorizirano Nemčijo. V prvi vrsti so prikazali pravi moštveni duh in se borili od prve minute, čeprav jih je za uvod prestrašil Mike Tobey, ki si je ob skoku za žogo zvil gleženj. K sreči se je kmalu vrnil.

Poročilo tekme:

Vse se začne in konča pri Luki Dončiču. Vroč je bil od prve četrtine, ko je vpisal osem točk, do polčasa 17, do konca tretje četrtine 25, tekmo pa je sklenil s kar 36 doseženimi točkami! Zadel je 14 od 25 metov iz igre, od tega kar 12 od 17 za dve točki. Predvsem pa je zadeval v trenutkih, ko so Nemci zmanjševali vodstvo, najvišje je bilo za 12 točk.

Pomanjkanja energija tokrat Slovencem ne gre očitati. Predvsem igra v obrambi je bila precej boljša, agresivnejša, prevzemanja so bila hitrejša, tudi pomoč med soigralci na višji ravni. 18 točk je ob zmagi dodal Goran Dragić, dvoštevilčen je bil z 10 še Tobey. Devet, vključno z nekaj ključnimi prostimi meti v zaključku, jih je dodal Klemen Prepelič.

Dončić, Slovenija Dončić, Slovenija
Luka Dončić Luka Dončić
Luka Dončić. Foto: FIBA
Luka Dončić - junak zmage nad Nemčijo. Foto: FIBA

Francozi zlomili odpor Bosne in Hercegovine

Nedeljski rablji Slovenije so napredovanje iz skupine neuspešno lovili proti Franciji, ki je Bosno in Hercegovino precej bolj uspešno zaustavljala in ji dovolila le 68 točk (81:68). Dvoboj se je sicer prelomil v zadnjih minutah, saj so Francozi še dobre štiri minute pred koncem vodili zgolj za točko (64:63). Bosanci so zgrešili zadnjih pet metov iz igre, kar je bilo naposled odločilno. S 15 točkami je bil prvi strelec tekme Guerschon Yabusele.

Popoldne je Litva v četrtem poskusu vendarle vpisala prvo zmago. Po treh napetih borbah, ki so jih vse tesno izgubili, z Madžarsko pričakovano niso imeli težav (87:64). V sredo (14.30) bodo tako proti Bosni in Hercegovini igrali za napredovanje. Zmagovalec gre v osmino finala, poraženec domov.

Premora pred zadnjim krogom torej ne bo. Ob 17.15 čaka Slovenijo še obračun s Francijo, Nemce ob 20.30 najlažji tekmec v skupini – Madžarska.

Turki so zagrozili z odhodom z EP. Foto: REUTERS/Irakli Gedenidze via Guliver

Turki nadaljevali turnir, eksplozija Giannisa

V skupini A so bile oči uprte v Fibo in Turke. Slednji so po incidentu na zadnji tekmi proti gostiteljem postavili ultimat, če ne bo izpolnjen, se bodo poslovili z evropskega prvenstva. Vsaj za zdaj ostajajo na prvenstvu, saj so danes z 78:63 ugnali Belgijo.

V skupini C je za pravcati šov v Milanu poskrbel Giannis Antetokounmpo. Očitno mu je dan počitka, v ponedeljek namreč proti Britancem ni igral, prišel še kako prav. Ob zmagi Grčije proti Ukrajini je v le 27 minutah igre nasul kar 41 točk! V derbiju te skupine je zvečer Italija ugnala Hrvaško (81:76), junaka sta bila s po 19 točkami Simone Fontecchio in Nicolo Melli. Hrvatom ni pomagalo niti 27 točk Bojana Bogdanovića.

V skupini D so Srbi zmagoviti pohod nadaljevali proti Izraelu (89:78). Nikola Jokić je tekmecu nasul 29 točk. V boju za prvo mesto v skupini so s Srbi le še Poljaki. Danes so ugnali Nizozemce, v zadnjem krogu bo tako končno odločitev podal medsebojni obračun.