Zmaji deklasirali še Benečane in navdušili predsednika

Eurocup 23. Mar 202221:42 > 22:02 0 komentarjev
Jaka Blažič

Košarkarji Cedevite Olimpije so v 16. krogu evropskega pokala proti Umana Reyer Venezii zmagoviti niz podaljšali na šest in si hkrati z dovolj visoko zmago že zagotovili vsaj peto mesto na lestvici skupine B. Italijane so razorožili že v prvi četrtini, ki so jo dobili za 18 točk. Še tretjič letos so v EuroCupu presegli mejo 100 točk in v navdušujoči predstavi slavili s 105:90.

Zmaga proti Benečanom je bila že šesta zaporedna za Cedevito Olimpijo v EuroCupu in skupno tretja, ko so presegli mejo 100 točk. Z zadnjega desetega mesta so se že prejšnjo sredo povzpeli na visoko četrto v skupini B. Tudi pred sedmimi dnevi so se Ljubljančani znesli nad Italijani, takrat nad močno Virtus Bologno, ko so vodili od prve do zadnje minute. Nič drugače ni bilo proti Umana Reyer Venezii. Zmaga je bila celo še bolj prepričljiva.

Skoraj bi lahko trdili, da je bil dvoboj odločen že po uvodni četrtini, ki so jo slovenski prvaki dobili za 18, a v košarki smo videli že večje preobrate. Ko so sredi druge četrtine povedli že za 25, so bili gostje že povsem dotolčeni. V drugem polčasu smo tako spremljali ekshibicijo, v katero je Jurica Golemac vključil tudi najmlajše člane s klopi. Navijači, teh se je zbralo 2.800, so prišli na svoj račun.

“Čestitke igralcem in navijačem. Odlična tekma za nas, ponosen sem na odziv fantov, na njihovo osredotočenost in energijo. V vseh elementih igre smo bili danes boljši in na koncu zasluženo zmagali. A čakata nas še dve tekmi,” je po tekmi z zadovoljstvom dejal strateg vnovičnih zanesljivih zmagovalcev.

Glavna tribuna dvorane Stožice je bila lepo zapolnjena.

Prvi strelec tekme je bil z 20 točkami Zach Auguste, ki je dvorano večkrat na noge spravil z zabijanjem. Med strelce se je pri zmajih vpisalo deset igralcev, priložnost za igro pa je dobilo vseh 12 na seznamu za tekmo.

Kar šest Ljubljančanov je doseglo dvomestno število točk, Yogi Ferrell je dodal 17 točk, Jaka Blažič 15, Edo Murić 12, Zoran Dragić 11 in Alen Omić 10.

Za češnjo na torti so se Ljubljančani Benečanom z obrestmi oddolžili za poraz 15. decembra (77:70) in si tako že zagotovili, da nižje od 5. mesta ne morejo zdrsniti. V zadnjih dveh krogih, ko jim bodo doma nasproti stali košarkarji Valencie in nato v gosteh še Promitheasa, bodo igrali za prednost domačega parketa v prvem krogu končnice. Ta bo ključna, saj v osmini finala odloča ena tekma. Trenutno zasedajo 4. mesto, a jim za ovratnik z enakim razmerjem zmag in porazov diha Virtus (9-7).

Ob parketu tudi Tedeschi

Zmago Cedevite Olimpje si je v dvorani Stožice prvič po dveh letih v živo pogledal tudi predsednik kluba Emil Tedeschi. Čeprav so od združitve zagrebške Cedevite in ljubljanske Olimpije minila že skoraj tri leta, je 54-letni hrvaški poslovnež, sicer večinski lastnik Atlantic Grupe, uradno na predsedniški stolček sedel šele februarja letos. Dobri dve leti in pol po združitveni skupščini se je od predsedovanja poslovil Tomaž Berločnik. Ob Tedeschiju je bil na tekmi celoten upravi odbor kluba.

Emil Tedeschi je videl odlično predstavo Cedevite Olimpije

Poleteli že v prvi četrtini

Zmaji so tudi proti Benečanom dvoboj odprli podobno, kot skoraj vsakega v EuroCupu in ligi ABA od februarja naprej, ko se je v obeh tekmovanjih začel zmagoviti niz, ki traja še danes. Prvi koš so prejeli šele po treh minutah igre, po štirih se je s 15:4 na semaforju prvič izpisala dvomestna prednost, potem ko so Ljubljančani zadeli uvodne tri mete izza črte, od tega je bil dvakrat natančen Jaka Blažič. Podobna slika se je nadaljevala vse do konca prve četrtine, prednost po desetih minutah igre je znašala že plus 18 (28:10).

Po vsega treh minutah druge četrtine so se zdeli gostje že povsem dotolčeni, ko je Alen Omić zadel za kar 41:16. Na parketu Stožic je bila slika povsem enostranska. Domači so imeli ob nesebični igri že 13 asistenc in le tri izgubljene žoge. Prvi strelec ob polčasu je bil kapetan Blažič z 11 točkami (56:33).

V tretji četrtini je gostujoči strateg na parket poslal tudi slovenskega reprezentanta Jordana Morgana, ki se je klubu pridružil januarja. Prvi točki v Stožicah, kjer je v sezoni 2017/18 nosil dres Petrol Olimpije, je dosegel po petih minutah tretjega dela s črte prostih metov.

Jordan Morgan ob športnemu direktorju Cedevite Olimpije Saniju Bečiroviću, ki mu je pred tekmo izročil fotografijo.

Na razplet sicer Morgan ni vplival, do konca tretje četrtine je dvomestno število točk pri Cedeviti Olimpiji vpisalo že šest košarkarjev, tekma je bila že dolgo odločena in je na trenutke zaradi atraktivnih potez spominjala na ekshibicijo (86:59).

Zadnja četrtina je bila tako zgolj še formalnost. V igri so bili tudi mladi Dan Duščak, Luka Ščuka in Žiga Daneu. Še naprej je z atraktivnimi potezami blestel Zach Auguste, ki je bil zelo razpoložen za igro. Zadnji dve minuti že zgodaj odločenega obračuna so gledalci pospremili na nogah.

EuroCup, 16. krog:

Cedevita Olimpija – Umana Reyer Venezia 105:90 (28:10, 28:23, 30:26, 19:31)

Cedevita Olimpija: Pullen 8 (1:1), Ferrell 17, Ejim 7 (2:2), Murić 12 (2:2), Auguste 20 (2:3), Blažič 15 (1:2), Ščuka 3 (1:2), Omić 10, Dragić 11 (4:7), Radovanović 2.

Umana Reyer: Watt 10 (2:4), Bramos 2, Tonut 14 (2:2), De Nicolao 13 (2:2), Echodas 5 (3:6), Brooks 4, Daye 7 (1:2), Sanders 24 (1:1), Morgan 8 (4:4), Mazzola 3.