Maribor korakal po robu blamaže, a se junaško izvlekel (VIDEO)

Evropa 20. Jul 202318:33 > 18:36 0 komentarjev
Arnel Jakupović. Foto: Aleš Fevžer

Nogometaši Maribora so v malteškem peklu stadiona Cenetary v Ta'Qaliju dolgo zrli v obraz senzacionalnega izpada proti Birkirkari. A v zadnjih desetih minutah je slovenskemu predstavniku uspel popoln preobrat, po zadetkih Arnela Jakupovića in Xhuliana Skuke pa se vijolice veselijo napredovanja v naslednji krog.

Osemdeset minut srečanja med malteško Birkirkaro in NK Maribor je kazalo na to, da bodo bledi Mariborčani na Malti senzacionalno izpadli proti predstavniku majhnega sredozemskega otoka.

Maltežani so namreč zanje izvrsten remi s prve tekme na povratnem srečanju še nadgradili v 16. minuti, ko je po igri z roko Maxa Watsona v svojem kazenskem prostoru enajstmetrovko v zadetek spremenil Yannick Yankamma. Birkirkara je bila v prvem polčasu boljši nasprotnik, toda za to so najbolj zaslužni Mariborčani, ki so bili pod žgočim sredozemskim soncem popolnoma neprepoznavni.

Tudi v nadaljevanju dolgo časa ni kazalo na to, da se bodo vijolice izognile blamaži, a v zaključku tekme je štajerskemu ponosu vendarle uspel velik, velik preobrat. V 80. minuti je najprej v slogu Žana Vipotnika podajo Ivana Brnića v mrežo domačih poslal Arnel Jakupović, tri minute pred koncem rednega dela pa je svoje kvalitete razkril tudi Xhuliano Skuka, zaobšel nasprotnikovega vratarja in Mariboru zagotovil zmenek z luksemburškim Differdangejem.

Kvalifikacije za konferenčno ligo, 1. krog, povratna tekma

Birkirkara (MLT) – NK Maribor 1:2 (1:0) /1:1/

Yankamma 16. /11-m ; Jakupović 80., Skuka 87.

KONEC TEKME!!! Maribor napreduje!

87. minuta: GOOOOL!!! Maribor vodi z 2:1! Skuka za popolni preobrat!

Zadetek Skuke

80. minuta: GOOOOOL!!! 1:1!! Sijajna podaja Ivana Brnića in eksekucija Arnela Jakupovića v slogu mojstrov igre v konici napada. Spet smo na izhodišču!

Zadetek Jakupovića

79. minuta: Priložnost zdaj tudi za Maltežane, a je k sreči Alessandro Coppola zgrešil mariborska vrata.

74. minuta: Boljše minute Mariborčanov, ki so imeli zlato priložnost za izenačenje. Ivan Brnić je izvrstno podal pred vrata, Xhuliano Skuka pa je pred golom Birkirkare zgrešil celo žogo.

Priložnost Skuke

63. minuta: Nevarna podaja Itsukija Urate v kazenski prostor, eden izmed branilcev Maltežanov jo je odbil za las mimo svojih vrat. Po kotu je v nasprotnikov vratar Marcel Zapitovski krilil z rokami po svojem kazenskem prostoru in udaril enega izmed nogometašev Maribora, a sodnik ni odreagiral.

53. minuta: Maribor je še vedno bleda, zelo bleda senca nekdanjega evropskega Maribora. Vijolice so še vedno povsem nenevarne.

Začetek drugega polčasa, pri vijolicah je Rafiuja zamenjal Arnel Jakupović.

KONEC PRVEGA POLČASA!

45 +3. minuta: V zaključku polčasa so nogometaši Birkirkare še nekajkrat zapretili, na drugi strani pa je imel lepo priložnost Jan Repas, toda ostalo je pri minimalni prednosti domačih. Zelo slab polčas vijolic.

Priložnost Repasa

40. minuta: Tempo je dodobra padel, kar v tej peklenski vročini ni presenetljivo, a bistveno bolj ustreza Birkirkari.

27. minuta: Priložnost za odgovor vijolic, po preigravanju Isaqa Rafiuja je Martin Milec izvrstno podal v kazenski prostor, a je Marko Kolar malce zamudil in zgrešil žogo.

16. minuta: Gol za Birkirkaro. Ob strelu Yannicka Yankamma je Max Watson po mnenju sodnika žogo nepravilno blokiral z roko, Yankamma pa je sam prevzel odgovornost. Ažbe Jug je uganil smer, a strel je bil premočan.

Situacija, ki je pripeljala do vodstva domačih

12. minuta: Maltežani so imeli sijajno situacijo za vodstvo, a je Watson s sijajno intervencijo preprečil najhujše.

10. minuta: V sredozemskem peklu stadiona Cenetary se za zdaj bolje znajdejo domači. Igra Maribora ne steče, k sreči Maltežani niso prav zares konkretni.

Začetek tekme na Malti! Temperatura? 36 stopinj celzija.

Postava vijolic:

Pred tekmo

Maribor je prejšnji teden v prvi tekmi iztržil neodločen izid 1:1, potem ko je zaostanek s strelom z bele točke izničil Ivan Brnić.

Kot so sporočili iz mariborskega kluba, na povratni tekmi zaradi težje poškodbe ramena ne bo enega od letošnjih novincev Hilala Soudanija. Na Malto pa je s soigralci odpotoval tudi Josip Iličić, ki sicer zaradi poškodbe gležnja še ne more igrati. Če bodo Mariborčani v seštevku obeh dvobojev uspešni, bo njihov tekmec v drugem krogu luksemburški Differdange.

Polovičen evropski izkupiček

Evropsko pot je v torek v tem tekmovanju že končala zasedba Domžal; po polomu na prvi tekmi z malteškim Balzanom z 1:4 je slovenska ekipa na stadionu Centenary v Ta’ Qaliju – na istem prizorišču bo tudi tekma med Birkirkaro in Mariborom – sicer dobila povratno tekmo s 3:1 po podaljšku, a je vseeno izpadla.

Olimpija je v sredo po povratni tekmi prvega kroga kvalifikacij lige prvakov preskočila latvijsko Valmiero, potem ko je še drugič zmagala z 2:1. Kot zadnji bodo evropsko pot proti Vitorii Guimaraes začeli Celjani, ki jih prva tekma v 2. krogu kvalifikacij konferenčne lige čaka 27. julija.