Celjani upravičili vlogo favorita in naredili še en korak proti evropski jeseni

Konferenčna liga 10. Avg 202321:50 > 21:53 0 komentarjev

Nogometaši Celja so v Stožicah v prvi tekmi 3. kroga kvalifikacij za evropsko konferenčno ligo z 1:0 premagali beloruski Neman Grodno in pred povratno tekmo prišli do minimalne prednosti v lovu na play-off, v katerem si lahko prvič v zgodovini kluba zagotovijo evropsko jesen.

Dva dni za evropskim spektaklom, ki je bil razprodan, je bila v Stožicah na sporedu še ena evropska tekma, ki pa je bila tokrat, pričakovano, precej slabše obiskana. Vsega dobrih dva tisoč gledalcev si je ogledalo drugo evropsko nogometno tekmo na ljubljanskih tleh v tem tednu. Škoda, Celjani so namreč izkupiček od prodanih vstopnic namenili v dobrodelne namene za pomoč žrtev nedavnih uničujočih poplav.

V Celju bi bilo gledalcev zagotovo več, a zavoljo neustrezne infrastrukture so celjski nogometaši od 3. kroga kvalifikacij za konferenčno ligo naprej v Evropi  zdomci. Tekme morajo igrati drugje. Izbrali so si donedavni dom Alberta Riere, stadion Olimpije.

Španec na klopi ambicioznih Celjanov, ki je v prejšnjem krogu navdušil z izločitvijo favorizirane portugalske Vitorie Guimaraes, se je odločil za eno drzno potezo. Sploh prvič v Evropi je priložnost ponudil komaj 19-letnemu Ninu Miliću, ki je zavzel mesto na levi strani domače obrambe. Preostalih presenečenj v celjski enajsterici ni bilo.

Za postavo Belorusov, ki so v Evropi ob Vaduzu iz Liechtensteina izločili tudi malteški Balzan, v beloruskem prvenstvu pa so do zdaj odigrali že 14 tekem in so na drugem mestu, ne vemo, saj jih ne poznamo.

Celje, Neman Grodno
Albert Riera je Stožice prvič obiskal kot trener Celja in zmagal. FOTO: Aleš Fevžer.

Ne preveč zanimiv prvi polčas

Prvih 45 minut je bilo precej zaspanih, izenačenih. Na stran Celjanov se je nagibala posest žoge, Belorusi pa so bili kanček podjetnejši pri poskusih strelov. Resnejših ni bilo.

Malce je utrip poskočil v šesti minuti, ko je Matic Vrbanec izgubil žogo pred svojim golom. Ukradel jo je Anton Sučkov in udaril na gol, toda njegov poskus vratarja Celja Matjaža Rozmana ni resneje ogrozil. Podobno je bilo na drugi strani z Luko Bobičancem in njegovim strelom z desne strani po devetih minutah igre.

V 18. minuti je bil v priložnosti po podaji Aljoše Matka z desne strani Chukwubuikem Ikwuemessi, ki pa je nekoliko zamudil, zato se je pri žogi znašel v zelo neugodnem položaju. Povsem z desne strani. Vratar Belorusov ni imel težav.

V 27. minuti je za goste poskusil še Juri Pantia, ki je osamljen prišel do strela z leve strani. K sreči je za las zgrešil, medtem ko se je ob strelu Pavla Savitskega v 35. minuti, pred njegov gol je prišel z leve strani, izkazal celjski vratar.

Ekipi sta na polčas odšli z rezultatom z 0:0, celjski strateg Riera pa z dogajanjem na igrišču ni bil zadovoljen. V garderobo je odšel ob odkimavanju z glavo.

Nino Kouter. FOTO: Aleš Fevžer.

Nigerijec izkoristil sanjski predložek in zadel

Po le nekaj minutah drugega dela igre je bil lahko Španec kluba jezen. Po napaki Celja so imeli namreč Belorusi odlično priložnost, pred golom je do strela prišel kapetan gosto Jegor Zubovič, toda Rožman se je izkazal z novo obrambo. V nadaljevanju akcije je s strelom poskusil še Sukorov, meril je čez gol.

Že dve minuti pozneje so bili blizu vodstva Celjani. Po predložku z desne strani je do strela z glavo pred golom Nemana prišel Ikwuemesi, ki pa žal ni zadel. Napoved precej bolj razburljivega dogajanja? Niti ne, skorajda 20 minut smo morali čakati na akcijo Ikwuemesija, ki je v 68. minuti z desne strani prišel sam pred vratarja gostov, a se namesto za strel odločil za podajo na levo stran. Izkazalo se je, da je bila to slaba odločitev. Belorusi so podajo prestregli.

Toda že minuto pozneje se je za “napako” mladi Nigerijec v celjskih vrstah odkupil. Po odličnem predložku Bobičanca z desne strani je na levi vratnici prišel do strela z glavo in iz bližine neubranljivo zadel. Celjani so se znašli v vodstvu. To je bil njegov prvi gol v tej sezoni. Po njem so se prebudile tudi tribune. “Celje! Celje!” je zadonelo iz ust nekaj sto domačih navijačev.

Gol za vodstvo Celja z 1:0:

Do konca tekme so bili gostje nekajkrat nevarni, predvsem po napakah celjske obrambe, ob katerih se je Riera prijel za glavo, nekajkrat pa so zapretili domačini, toda novega gola v Ljubljani nismo videli.

Še najbolj razburljivo je bilo v 83. minuti na strani Belorusov. Od daleč je streljal Bobičanec, ki mu je uspel pravcati projektil. Na žalost pa je namesto v mreži končal v vratnici. Če bi bilo drugače, bi nekdanji nogometaš Mure postal nesporni junak večera.

Prečka Luke Bobičanca:

Najprej po nove tri točke, potem po nov evropski podvig

Tako pa je do konca tekme ostalo pri izidu 1:0, ki je seveda pozitiven, a slovensko-beloruskega nogometnega dvoboja še zdaleč ni odločil. Niso blesteli, a so vseeno zmagali, kar je zagotovo dober znak. Kdo se bo v play-offu potegoval za evropske milijone in jesen, bomo izvedeli po drugi tekmi čez teden dni, še pred tem pa Celjane konec tedna čakajo domače obveznosti.

Konec tedna se bodo, tokrat na domačem stadionu, pomerili proti Rogaški. Tri točke so nuja, če jih bodo Celjani osvojili, pa bodo po treh tekmah že pri sedmih točkah. Kljub pestri evropski poti torej še vedno v dobri poziciji za naslov, po katerega bodo v nadaljevanju sezone zagotovo šli. Ampak trenutno je v celjskem fokusu predvsem Evropa. Po novem izpitu v njej pa so lahko zadovoljni …

Celje – Neman Grodno 1:0 (0:0)

Stadion Stožice, gledalcev 2.167. Sodniki: Sahi, Tergeusizov in Labašov (vsi Kazahstan).

Strelec: 1:0 Ikwuemesi (69.).

Celje: Rozman, Milić, Vuklišević, Zec, Karničnik, Bobičanec, Kouter (od 64. Svetlin), Vrbanec (od 76. Zabukovnik), Popović (od 82. Lamy), Matko (od 82. Bizjak), Ikwuemesi (od 76. Edmilson).
Neman Grodno: Rudzenok, Pantia, Parhomenko, An. Vasiljev, Karpovič, Kozlov, Sukurov, Sučkov (od 63. Pavljukovec), Savicki (od 75. Kravcov), Jevdokimov (od 75. Legčilin), Zubovič (od 58. Jakimov).

Rumena kartona: Edmilson; Vasiljev.