Na trenutke enakovredni, a tako naivni: Vitoria Celje zapušča z zmago (VIDEO)

Evropa 27. Jul 202319:50 > 22:22 1 komentar

Za nogometaši Celja je večer, v katerem se je na trenutke zdelo, da so lahko enakovredni portugalski Vitorii Guimaraes, a so, kot pravimo, z zadnjico za sabo podirali vse, kar so gradili z rokami. Oziroma če vse skupaj prevedemo v nogometni besednjak, celjska luknjasta obramba je pokvarila vse, kar je ustvaril napad. Portugalci knežje mesto zapuščajo z zmago 4:3.

Zahajajoče sonce v Celju je s svojimi žarki še prijetno grelo tribune stadiona Z’Dežele, na katerem se je zbralo približno 2.900 gledalcev, kar je za to zgodovinsko gledano precej zaspano nogometno mesto zelo lep obisk. Tekma se še ni dobro začela, ko so celjski ljubitelji nogometa razposajeno skočili na noge. Pod trenerjem Albertom Riero prerojeni Luka Bobičanec je namreč v sedemnajsti sekundi tekme izkoristil sijajno podajo novinca Juliena Lamyja in z volejem žogo poslal pod prečko gostujočega vratarja Bruna Varele.

A nato je celjsko sonce začelo počasi zahajati. Tako dobesedno kot v prenesenem nogometnem pomenu. Portugalci so po šoku na začetku tekme hitro vzpostavili ravnotežje, v nadaljevanju pa se je vse skupaj stopnjevalo do tega, da je lani šestouvrščena ekipa portugalskega prvenstva začela prevladovati. Terensko premoč so črno-beli prvič kronali v 25. minuti, ko je z velike razdalje z glavo Jota Silva na napačni nogi ujel Matka Obradovića in žogo poslal v njegovo mrežo.

Isti nogometaš je deset minut kasneje kombiniral z napadalcem Andrejem Silvo, celjska obramba je izpadla zelo naivno in gostujoča sedmica se je iz oči v oči znašla z Matkom Obradovićem. Strelec šestih golov v lanski sezoni portugalskega prvenstva je priložnost hladnokrvno izkoristil in zrežiral popoln preobrat Portugalcev že v prvem polčasu. Vse skupaj bi se že do odmore lahko za Celjane še dodatno zapletlo v sodniškem dodatku prvega polčasu, a je po fliperju v domačem kazenskem prostoru ob odbiti žogi Vida Kodermana Obradovića rešila prečka. Nismo se mogli znebiti občutka, da so grofje predvsem pri kontroliranju igre na sredini igrišča še kako pogrešali kvaliteto poškodovanih Denisa Popovića in Maria Kvesića.

Dober začetek in konec polčasa, vmes pa spet preveč napak

Drugi polčas se je začel atomsko. Charlie Ikwuemesi, ki je že v prvem polčasu z glavo preveril pripravljenost vratarja Varele, je na uvodu nadaljevanja nevarno streljal s strani, a je portugalski čuvaj mreže žogo uspel odbiti v kot. Namesto, da bi grofje po njem zapretili nasprotniku, so po izgubljeni žogi v protinapad stekli gostje, a je na srečo Celjanov Daniel Silva v zaključku zgrešil svoj cilj.

Celjani so nato dvignili v višjo prestavo, Vitorio so potiskali vse globje na njeno polovico, podjetnejša igra pa je sadove obrodila v 60. minuti. Takrat je z razdalje močno sprožil Luka Bobičanec, vratar Varela je njegov strel odbil, ob pravem času pa je bil na pravem mestu strelsko še vedno vroči Aljoša Matko, ki je izid poravnal na dve.

A Celjane je v 70. minuti znova izdala naivnost v obrambi. Ob gneči v kazenskem prostoru je Matko Obradović reševal, kar se je rešiti dalo, nato pa je ob neodločnem posredovanju grofov z razdalje udaril branilec Andre Amaro in žoga je skozi gnečo našla pot v mrežo Celja. Vitoria je znova vodila.

Ni manjkalo prav veliko pa bi Celjani le pet minut kasneje znova odgovorili. Na žalost domačih je nov projektil super razpoloženega Bobičanca tokrat zaustavila vratnica. A v 80. minuti je sledil nov šok za naivne grofe, še eno zmedo v obrambi je kaznoval Nogueira Goncalo. Boginja Fortuna je nato v 84. minuti hrbet obrnila še Ninu Koutru, tudi njegov fantastičen strel z razdalje je končal v prečki. 87. minuta je prinesla še eno fantastično priložnost domačih, a je Aljoša Matko pri poizkusu loba vratarja Varele žogo poslal prek vrat. Je pa Celjanom tik pred koncem tekme vendarle uspelo najti tisto, kar so tako intenzivno iskali zadnjih deset minut. V slogu pravih napadalcev je svoj prvenec dosegel Brazilec Edmilson.

To je bil zadetek, ki je dal Celjanom vsaj nekaj upanja pred povratno tekmo na Portugalskem. Napad grofov je vsekakor dokazal, da zna še kako pridno tresti mreže nasprotnika in če uspe Albertu Rieri v kratkem času uigrati še obrambo …

Celje – Vitoria Guimaraes 3:4 (1:2)

Stadion Z’dežele, sodniki: Teuli, Sokratus, Andreu (vsi Ciper).
Strelci: 1:0 Bobičanec (1.), 1:1 Joao Silva (25.), 1:2 Andre Silva (35.), 2:2 Matko (59.), 2:3 Andre Amaro (70.), 2:4 Goncalo (80.), 3:4 Edmilson (90.).
Celje: Obradović, Vukliševič, Zec, Matko, Bobičanec (od 82. Vrbanec), Bajde (od 81. Špeljak), Ikwuemesi (od 62. Edmilson), Zabukovnik, Karničnik, Lamy (od 77. Kouter), Koderman (od 46. Nemanič).
Vitoria Guimaraes: Bruno Varela, Miguel, Villanueva, Andre Silva (od 54. Alisson safira), Tomas Händel (od 69. Carlos), Joao Silva (od 70. Butzke), Andre Amaro, Saraiva (od 70. Goncalo), Mamadou, Afonso Freitas, Daniel Silva (od 89. Manuel Silva).
Rumeni kartoni: Zec, Bobičanec; Joao Silva, Händel.

KONEC TEKME!

96. minuta: GOOOL!!! Celjani so v izdihljajih tekme znižali izid. Zadel je Edmilson in tako poskrbel, da bodo grofi na povratni tekmi lovili le gol zaostanka.

87. minuta: Kouter je poslal odlično podajo do Matka, ki s eje sam znašel pred gostujočim vratarjem, a streljal previsoko.

84. minuta: Znova smola za Celje, ki je še enkrat zadel vratnico. Tokrat sreče ni imel Nino Kouter.

80. minuta: GOOOL!!! 4:2 za Vitorio. Gosti so se poigrali s celjsko obrambo. Tokrat jo je premagal Goncalo Nogueire.

75. minuta: Sijajna priložnost za Celje. Od daleč je močno ustrelil Bobičanec, a zadel le okvir vrat.

70. minuta: GOOOL! Portugalci znova vodijo. S strelom po tleh s približno 18 metrov je Matka Obradovića premagal Andre Amaro.

59. minuta: GOOOL!!! 2:2! Celjani so izenačili. Luka Bobičanec je s 25 metrov močno ustrelil, gostujoči vratar je strel ubranil, a se je žoga odbila fo Matka, ki jo je pospravil v mrežo.

45. minuta: Sreča za Celjane. Po strelu Miguela Mage je Koderman žogo preusmeril v lastno prečko.

38. minuta: Po podaji iz kota je v kazenskem prostoru gostov do strela s približno petih metrov prišel Ikwuemesi, a se je s sijajno obrambo izkazal vratar Vitorie Bruno Varela.

35. minuta: GOOOL!!! 2:1 za Vitorio! Andre Silva in Jota Silva sta z dvojno podajo lepo izigrala celjsko obrambo. Andre Silva s eje sam zbnašel pred Obradovićem in ga zlahka matiral.

25. minuta: GOOOL!!! 1:1! Vitoria je izenačila, potem ko je po podaji iz prekinitve Matka Obradovića s približno 15 metrov z glavo premagal Jota Silva.

12. minuta: Pri gostih je z glavo streljal Joao Silva, a meril premalo natančno.

6. minuta: Nova priložnost za Celje. Z roba kazenskega mesta je streljal Ikwuemesi, a se je z obrambo izkazal gostujoči vratar.

1. minuta: GOOOL!!! 1:0 za Celje! Kakšen začetek Celjanov, ki so povedli po le 17 sekundah tekme. Po napaki gostov je s čudovitim volejem zadel Luka Bobičanec.