Danes se bosta na prvi tekmi polfinala lige prvakov na stadionu San Siro pomerila velika mestna tekmeca Milan in Inter. To bo njun tretji obračun v najboljši nogometni ligi na svetu. Spominjamo se zadnjega, ki je šel v zgodovino kot najbolj kontroverzen do zdaj.
Legenarni branilec Interja Marco Materazzi z naslonjenim komolcem na ramenih portugalskega zvezdnika v vrstah Milana Manuela Ruija Coste s sklenjenimi rokami na prsih. Skupaj nemo pogledujeta proti tribuni Interjevih navijačev, pod katero je gorelo.
Ena najbolj kultnih fotografij v zgodovini lige prvakov, za katero je poskrbel nekdanji fotograf Reutersa Stefano Rellandini, je nastala na povratni tekmi četrtfinala lige prvakov 2004/05, v katerem sta se merila velika milanska tekmeca.
Veliko bolje je kazalo Milanu, ki je na tisti tekmi nastopal v vlogi gosta. Torej na stadionu Giuseppeja Meazze, kakor se kultni objekt v Milanu, ki bo šel kmalu v zgodovino, imenuje, ko na njem v vlogi gostitelja igra Inter. Ko je to Milan, je zapisan z imenom, po katerem ga pozna večina – San Siro.
Šele drugi milanski derbi v ligi prvakov
To je bilo šele drugič, da sta se velika mestna tekmeca, ki sta podpisnika najkrajšega gostovanja v evropskem nogometu (nekaj deset metrov, kolikor loči gostujočo in domačo garderobo na tem kultnem objektu, zgrajenem daljnega leta 1925), med seboj pomerila v najboljšem evropskem tekmovanju.
Milanski derbi smo v najmočnejši nogometni ligi na svetu pred tem videli le enkrat. Dve leti pred tem, ko sta se Inter in Milan med seboj merila v polfinalu. Po remiju z 0:0 na prvi tekmi je Milan na drugi v vlogi gosta remiziral z 1:1 in zaradi pravila zadetka v gosteh, ki je takrat seveda še veljalo, napredoval v veliki finale.
Dozdajšnji obračuni Interja in Milana v ligi prvakov:
-Polfinale sezone 2002/03:
Milan – Inter 0:0
Inter – Milan 1:1 (0:1)
Martins 84.; Ševčenko 45.-Četrtfinale sezone 2004/05:
Milan – Inter 2:0 (1:0)
Stam 45., Ševčenko 74.Inter – Milan 0:3* (0:1)
Ševčenko 30.*tekma je bila z rezultatom 3:0 v korist registrirana zaradi prekinitve ob razgrajanju Interjevih navijačev.
Po razveljavljenem golu Interja je zagorelo
Milan je leta 2005, tekmi četrtfinala sta bili na sporedu v prvi polovici aprila, nastopal v vlogi aktualnega italijanskega in šestkratnega evropskega prvaka. Zadnjič je na evropski prestol stopil prav dve leti pred tem, ko je na poti do zmage izločil Inter.
Ta je imel takrat v vitrini 13 naslovov italijanskega in dva evropskega prvaka. Na novo prvenstveno lovoriko je čakal kar 16 let, medtem ko je od njegove zadnje zmage v najboljšem evropskem klubskem tekmovanju takrat minevalo natanko 40 let.
Podobno je bilo tudi razmerje na igrišču. Milan je že na prvi tekmi kot domačin zmagal z 2:0. Na drugi je z golom Ukrajinca Andrija Ševčenka kot gost od 30. minute vodil z 1:0.
Inter je bil, ko je bila na semaforju izpisana 71. minuta, v izgubljenem položaju, njegovi navijači pa obupani. Toda po golu Estebana Cambiassa je le dočakal žarek upanja. Trajal je vsega nekaj sekund.
Argentinec je po kotu skočil pred Milanovimi vrati in z glavo zadel za izenačenje na 1:1, toda sodniki so gol razveljavili zaradi domnevnega prekrška napadalca Interja Julia Cruza nad Milanovim vratarjem. Potem se je začelo …
Goreča bakla priletela v vratarja Milana
“Ne bi nam moglo biti bolj vseeno za to tekmo!” so vzklikali glasni Interjevi navijači, ki so bili nastanjeni na severni tribuni za golom, ki ga je takrat branil Milan.
Potem je nebo nad stadionom zažarelo. S tribun so se usule goreče bakle. Medtem ko so jih gasilci z zaščitnimi čeladami začeli pobirati, je ena v ramo zadela Milanovega vratarja Nelsona Dido. Junak zmage po enajstmetrovkah v finalu lige prvakov izpred dveh let se je zgrudil na tla.
“Videl sem luknjo na njegovem dresu in opekline na hrbtu, ki jih je dobil,” je o tem povedal Milanov rezervni vratar Christian Abbiati, ki ga je moral pozneje zamenjati na igrišču. Zelen Brazilčev dres se je obarval v črno.
Interjev lastnik Massimo Moratti je vstal s svojega sedeža in ogorčen zapustil stadion, medtem ko so se nogometaši Milana sklonili v zavetje in stekli do tunela. Tekma je bila prekinjena. “Idioti! Idioti!” se je zaslišalo z južne tribune, na kateri so bili Milanovi navijači.
Ko so se nogometaši obeh ekip po 20 minutah vrnili na igrišče in je takratni glavni sodnik Markus Merk označil nadaljevanje tekme, se je razgrajanje nadaljevalo, zato je Nemec sprejel edino logično odločitev in tekmo po nekaj minutah dokončno prekinil.
Derby della Madonnina
Derbije med Milanom in Interjem v nogometnem svetu poznamo tudi pod imenom “Derby della Madonnina”. Dobil ga je po kipu Device Marije, ki stoji na vrhu slovite milanske katedrale.
Največjo škodo je utrpel italijanski nogomet
(Ne)srečni Dida, ki je tekmo predčasno končal, je utrpel opekline prve stopnje, a se hitro vrnil na zelenice. Že pet dni pozneje je branil na prvenstveni tekmi proti Sieni.
“Ta bakla je več škode kot meni naredila italijanskemu nogometu,” je Brazilec povedal o incidentu, ki se ga mnogi spomnijo še danes.
“Kar se je zgodilo, ni sramota le za Inter, ampak za celotno mesto. Ravnanje navijačev Interja me je povsem presenetilo. Česa takega na milanskih derbijih še nisem doživel in upam, da tudi ne bom več,” je incident komentiral takratni trener Milana, ki zdaj novo evropsko lovoriko napada na klopi Real Madrida, Carlo Ancelotti.
Navijači Interja in Milana se seveda ne marajo, a so bili od leta 1981, ko je ob izgredih na prijateljski tekmi umrl navijač, miroljubni in sklenili pakt o premirju. Toda tistega večera se je zgodba zasukala v drugo, nepravo smer.
“Derbi sramote,” je jutro po tekmi, ki je bila registrirana z zmago 3:0 v korist Milana, z velikimi tiskanimi črkami pisalo na naslovnici kultnega italijanskega športnega časopisa Gazzetta dello Sport.
Dogajanje na tekmah Milana Interja v četrtfinalu sezone 2004/05:
Najvišja kazen v zgodovini Uefe
Policija, ki je pozneje aretirala štiri navijače Interja, je v podrobni preiskavi ugotovila, da je bila prekinitev tekme s strani navijačev načrtovana.
Pri Interju, ki je v tisti sezoni prvenstvo končal na tretjem mestu, osvojil pa italijanski pokal, so se bali, da bodo izključeni iz Evrope, a se to ni zgodilo. Kaznovani so bili s štirimi domačimi evropskimi tekmami brez gledalcev in dodano denarno kaznijo v višini 192 tisoč evrov.
“To je najvišja kazen v zgodovini Uefe. Izguba, ki jo bo Inter zaradi odsotnosti gledalcev na štirih tekmah utrpel, se giblje okoli osmih milijonov evrov,” je kazen komentiral William Gaillard, ki je bil takrat pri Uefi zadolžen za stike z javnostjo.
Milan, ki je v tisti sezoni osvojil italijanski superpokal in prvenstvo končal na drugem mestu, je potem v ligi prvakov v polfinalu preskočil PSV iz Eindhovna, v nepozabnem finalu v Istanbulu pa proti Liverpoolu zapravil vodstvo s 3:0 in ga izgubil po enajstmetrovkah.
Ironija, začetek padca Milana in vzpona Interja
Ironično se je se je razmerje nogometnih sil v Milanu po tem nepozabnem derbiju močno obrnilo na stran Interja. Milan je bil vpleten v veliko podkupovalno afero Calciopoli, ki je italijanski nogomet do temeljev stresla leto za tem, medtem ko si pri Interju ob največji aferi v zgodovini italijanskega nogometa niso umazali rok.
Milan je na nov naslov italijanskega prvaka moral čakati do leta 2011, medtem ko jih je Inter pod vodstvom Roberta Mancinija in Joseja Mourinha med letoma 2006 in 2010 osvojil kar pet v nizu in leta 2010 še tretjič postal evropski prvak.
V današnji polfinale velika milanska tekmeca vstopata z desetimi naslovi evropskega prvaka. Milan jih je osvojil sedem, Inter pa tri.
Milan je v polfinalu sploh prvič po letu 2007, ko je bil tudi nazadnje prvak. Inter je bil med najboljšimi štirimi evropskimi moštvi nazadnje prav tako dolgo nazaj. Leta 2010, ko je nazadnje šel do konca.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!