Angleške medije je polnil še preden je odigral prve prvoligaške minute. Pravzaprav jih v Premier ligi niti (še) ni odigral. Jude Bellingham je v zadnjih mesecih potrdil, da je naslednja velika stvar svetovnega nogometa. Zvezdnik Reala s svojim meteorskim vzponom v senco potiska tudi prej nedotakljiva imena naslednikov Lionela Messija in Cristiana Ronalda.
V zadnjih dveh desetletjih so bili odgovori na vprašanje, kdo je najboljši nogometaš sveta, izrazito bipolarni. Ali Cristiano Ronaldo ali Lionel Messi. Sramežljivo se jima je sicer v določenem obdobju skušal približati Neymar, a so bile številke in dosežki obeh prej omenjenih velemojstrov enostavno preveč za muhastega in ne vselej najbolj športno živečega brazilskega zvezdnika.
Ob neizbežnem zatonu velikanov svetovnega nogometa smo si belili glave s tem, kdo bo naslednja velika stvar najpopularnejšega športa sveta. V prvi plan smo pri tem potiskali dve imeni – Kyliana Mbappeja in Erlinga Haalanda. A na največji oder se je v zadnjih mesecih prebil nekdo, ki že zaradi kluba, ki mu je poleti obljubil zvestobo, uživa še več pozornosti od prej omenjenih izjemnih napadalcev. V madridskem Realu je namreč dokončno zablestela zvezda Juda Bellinghama.
Otoški tradicionalisti so se mu smejali
Ime Jude Bellingham je vrstice britanskih medijev polnilo že pred več kot štirimi leti. Mladenič je namreč le nekaj dni po svojem šestnajstem rojstnem dnevu debitiral za prvo ekipo angleškega drugoligaša Birminghama, mesec dni kasneje pa je dosegel tudi prvi zadetek za nogometni ponos t. i. ‘second cityja’, kot na Otoku pravijo drugemu največjemu mestu v Angliji.
V sezoni 2019/2020 je bil golobradi mladenič nato stalnica v svojem moštvu, ki pa mu v prvenstvu prav nič ni šlo po načrtih. Sezono Championshipa je Birmingham končal na skromnem 20. mestu, vsega dve točki nad cono izpada v tretjo ligo. A to niso bile stvari, s katerimi bi se takrat preveč obremenjeval mladi Bellingham, za katerega se je ogrela kopica največjih klubov Evrope.
Na koncu je s 30 milijoni odškodnine bitko za njegov podpis dobila dortmundska Borussia, ki se je z vzgojo angleških mladeničev že izkazala v primeru Jadona Sancha. Odškodnina je podrla tedanji rekord ob prestopu 17-letnika, pri Birminghamu pa so se odločili za nenavadno potezo in ob tem upokojili dres s številko 22. Čeprav je Jude odigral eno samo sezono v članski ekipi, so modri to obrazložili kot potezo, ki bo navdihnila naslednje generacije mladih nogometašev.
Pri večini angleške nogometne javnosti, ki velja za izjemno tradicionalno in v kateri so upokojitve dresov rezervirane zgolj in izključno za velikane tamkajšnjega nogometa, je to dejanje povzročilo posmeh in celo zgražanje.
Meteorski vzpon, pri katerem manjkajo lovorike
A mladi Bellingham se po selitvi v Nemčijo ni več oziral nazaj. Nemudoma je postal gonilna sila dortmundske Borussie, novembra 2020 pa je na prijateljski tekmi z Republiko Irsko tudi debitiral v majici članske angleške reprezentance in po Theu Wallcottu ter Waynu Rooneyju postal tretji najmlajši posameznik, ki je oblekel dres izbrane vrste treh levov.
Naslednja leta so bila za Angleža izjemno uspešna, če gledamo skozi prizmo njegovih predstav na zelenici in neuspešna, če merimo lovorike, ki jih je ob tem osvojil. Za zdaj ima namreč 20-letnik v svoji karieri pripeto le zvezdico v nemškem pokalu 2020/2021, z Borussio pa je lani na senzacionalen način ostal brez naslova v Bundesligi, še prej je z Anglijo izgubil v finalu evropskega prvenstva proti Italiji in v četrtfinalu svetovnega prvenstva proti Franciji.
Znanilec nove ere galaktičnega Reala
Zdaj pa je Jude Bellingham vendarle tam, kjer so lovorike nekaj samoumevnega. V madridski Real je prišel nov kralj. Za angleškim reprezentantom je namreč naravnost sanjski začetek ere v enem izmed največjih, če ne največjem klubu sveta, kjer se na eni strani cedita med in mleko, na drugi pa beli dres galaktikov prinaša tudi poseben pritisk, ki ga ne zmore prenesti vsak.
Novi motor igre Reala s tem ni imel težav, prej nasprotno. Na največjih odrih cveti, blesti in dominira. Bellingham zna vse, kar mora znati vrhunski vezist. In ne samo, da zna, vse počne na vrhunskem nivoju, pri čemer se zdi, da igra z neverjetno lahkoto. Tako je bilo tudi na včerajšnji tekmi vseh tekem, na ‘el clasicu’ proti Barceloni.
Madridčani so se sicer v prvem polčasu na Olimpijskem stadionu v Barceloni mučili proti razigrani domači zasedbi, potem pa je stvari, kot že ničkolikokrat v dej sezoni, v svoje roke oziroma noge vzel Jude Bellingham, povlekel voz Reala navzgor in sam zabil oba gola za zmago evropskih prvakov iz sezone 2021/2022. Za kako velik diamant svetovnega nogometa gre, dovolj pove podatek, da je na svojih prvih trinajstih tekmah za beli balet dosegel prav toliko golov. Pa seveda ni napadalec, ampak vezist. Madrid, veseli se, dobil si novega Zinedina Zidana.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!