Nemci z novim rekordom prvenstev drugi finalisti EP

Euro 3. Jun 202123:13 > 23:16 0 komentarjev
(Foto: AP/Guliver Images)

Nogometaši Portugalske so na evropskem prvenstvu do 21 let v mariborskem Ljudskem vrtu premagali Španijo z 1:0 in se tretjič v zgodovini uvrstili v veliki finale. Tam se bodo srečali z Nemčijo, ki je bila v Szekesfehervarju na Madžarskem z 2:1 boljša od Nizozemske.

Portugalci bodo v finalu evropskega prvenstva zaigrali prvič po letu 2015, skupno pa tretjič. Do velikega uspeha so prišli po zaslugi avtogola španskega branilca Jorgeja Cuence v 80. minuti in izvrstne predstave v obrambi.

Ta je bila na preizkušnji predvsem v začetku drugega polčasa, ko je že po slabi minuti s približno 25 metrih z volejem okvir vrat zatresel Marc Cucurella. Dve minuti pozneje je od daleč sprožil še Manu Garcia, a zadel le zunanji del mreže. Z glavo je bil že v naslednjem napadu nevaren tudi Jorge Cuenca, a je meril naravnost v vratarja.

(Foto: Darko Bandič/AP/Guliver Images)

“Bilo je zahtevnih 90 minut. Španija je zelo dobra ekipa. Ko nismo imeli žoge, smo nadzirali potek tekme. Imamo dobro moštvo, ki lahko igra, tudi če nima posesti. Res je, nasprotnik si je ustvaril nekaj priložnosti. A mi smo zadeli, oni pa ne. To je najpomembneje,” je po tekmi dejal portugalski reprezentant Vitinha.

Nemci z novim rekordom še petič v finalu

Španci so tako ostali brez devetega nastopa v velikem finalu. Ta bo na sporedu v nedeljo, 6. junija v Ljubljani, ko bo Portugalcem nasproti stala Nemčija, ki je bila z 2:1 boljša od Nizozemske.

Nemci, ki bodo v finalu zaigrali  tretjič zapovrstjo, skupno pa petič, so v dvoboj vstopili sijajno. Gol so zabili že po le 29 sekundah, ko je bil uspešen Florian Wirtz in poskrbeli za sploh najhitrejši zadetek v zgodovini prvenstev. Mladi zvezdnik Bayerja iz Leverkusna je bil v uvodnih minutah še posebej razigran, saj je bil uspešen tudi sedem minut kasneje.

Nemci so bili centimetre oddaljeni od vodstva s 3:0 v 20. minuti, ko je s prostega strela Mergim Berisha zadel vratnico. Na drugi strani pa bi moral dve minuti kasneje bolje zaključiti sin nekdanjega golgeterja Barcelone Patricka Kluiverta, Justin Kluivert.

Po mirnem začetku drugega dela je v 60. minuti na svoj račun znova prišel Berisha in še drugič na tekmi zadel vratnico. Tokrat je za las meril premalo natančno z glavo.

Je pa kazen za vse zapravljene priložnosti prišla v 67. minuti, ko se je branilec Perr Schuurs po podaji v kazenski prostor sijajno odzval in premagal Finna Dahmena. Nizozemci so v nadaljevanju pritisnili na nasprotnikov gol, a je ostalo pri izzidu 1:2 za Nemce.