Kako so igrali: Napadalca in kapetan so skrili marsikaj

Nogomet 8. Sep 202314:30 0 komentarjev
Benjamin Šeško in njegov prepoznaven skok. FOTO: Aleš Fevžer.

Slovenija je včeraj v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo 2024 v Stožicah prišla do pomembne zmage, s 4:2 je odpravila Severno Irsko. Kako so se izkazali slovenski nogometaši? Zdi se, da sta napadalca Benjamin Šeško in Andraž Šporar ter kapetan Jan Oblak med vratnicama zakrili marsikatero napako. Igralce ocenjujemo s pomočjo algoritma Sofascore.

Najboljši na igrišču:

Benjamin Šeško (ocena Sofascore 8,9): Čeprav je pred tremi meseci dopolnil komaj 20 let, je že nekaj časa eden izmed vodij slovenske reprezentance. V napadu zagotovo, to je spet potrdil na včerajšnji tekmi, na kateri je blestel. Čeprav ga soigralci v zvezni vrsti niso ravno hranili z žogami, je vseeno uspel zabiti gol, zbral dve asistenci in z atraktivno podajo s peto zakuhal tudi najlepšo akcijo na tekmi, ki se je na žalost končala s prečko. Gol? Mojstrovina. Prva asistenca? Super. Druga asistenca? V slogu Lionela Messija.

“Mojega rekorda ni več,” je o njem že pred časom v intervjuju za Sportklub povedal s 36 goli najboljši strelec v zgodovini slovenske reprezentance Zlatko Zahović in napovedal, da ga bo mladi zvezdnik RB Leipziga prej ali slej presegel. Šeško je komaj stopil iz najstniških let in je že pri sedmih zadetkih, zbral je tudi pet asistenc. Pot je še dolga, a če se na njej ne bo zgodilo kaj nepredvidljivega, bo najmlajši debitant in najmlajši strelec v zgodovini reprezentance čez nekaj let postal tudi njen najboljši strelec.

Z igrišča je tokrat ob glasnih aplavzih s tribun in vzklikanju njegovega imena odšel v 85. minuti. Po tekmi pa še dolgo časa delil avtograme in delal “selfieje” s slovenskimi navijači. Priljubljen je predvsem pri mlajših, ki so zaljubljeni vanj.

Benjamin Šeško, Sofascore

Začetna postava:

Jan Oblak (7,1): Včeraj smo dobili nov dokaz, kaj Sloveniji pomeni njen kapetan. Če ga ne bi bilo med vratnicama, vprašanje, ali bi se tekma razpletla tako sanjsko, kot se je. Zbral je pet obramb, nobeden od dveh golov ne gre na njegov račun. Sploh drugi ne, sekundo preden so Severni Irci izenačili, je poskrbel za spektakularno obrambo. Preostali štirje streli so se morda zdeli lahek zalogaj, a še zdaleč niso bili. Ena ključnih značilnosti zvezdnika Atletico Madrida je namreč ravno ta, da je vedno na pravem mestu. Nekatere njegove obrambe so precej manj enostavne, kot se zdijo. S tem pa ekipi vliva prepotrebno mirnost, kar je po tekmi izpostavil tudi selektor Matjaž Kek.

Žan Karničnik (6,7): Eden od dveh reprezentantov iz slovenske lige, ki so se spet znašli v začetni enajsterici, ni imel slabe statistike. Na tleh je dobil štiri od petih dvobojev, trikrat uspešno razčistil pred golom, blokiral en strel in bil le enkrat preigran, poslal pa je tudi kar nekaj natančnih dolgih žog (tri od petih), toda po drugi strani je bil “zraven” pri obeh golih, ki ju je Slovenija prejela. Pri prvem je zamudil v obrambi, pri drugem pa ob zbijanju žoge z glavo nespretno podal na nogo strelca gola za znižanje severnoirskega zaostanka na 2:3. Igral je 90 minut.

David Brekalo (6,6): Soliden nastop, a tudi on ni blestel. Bil je eden od dveh branilcev, ki sta “zakuhala” prvi severnoirski gol, dobil pa le enega od petih zračnih dvobojev. Na tleh je bil uspešen pri treh od šestih. Izgubil je sedem žog in bil natančen pri treh od sedmih dolgih podaj. Precej je sodeloval v igri, zbral je 32 podaj. Šest jih je “zgrešil”. Poskrbel je tudi za edini rumeni karton, ki ga je Slovenija dobila. Branilec, ki je še dve leti nazaj igral za Bravo v slovenski ligi, je zdaj standarden reprezentant. V kvalifikacijah za evropsko prvenstvo je bil v začetni enajsterici na vseh petih tekmah in zbral 445 od 450 možnih minut igre. Tudi tokrat je igral 90 minut.

Jaka Bijol (6,8): Nogometaš, ki je največ sodeloval v gradnji slovenske igre, in je že nekaj časa steber slovenske obrambe. Tako je bilo tudi proti Severni Irski. Malce nesreče je imel pri golu Jonnya Evansa, saj je ob poskusu bloka prav on poskrbel, da je žoga spremenila smer in prevarala slovenskega vratarja, sicer pa je igral dobro. Nenazadnje je poskrbel tudi za sijajno dolgo podajo, s katero je našel Petra Stojanovića ob golu za vodstvo Slovenije z 2:1. Pri dolgih žogah je bil sijajen. Zbral je kar deset uspešnih dolgih podaj. Šestkrat je tudi uspešno razčistil, blokiral en strel in prestregel eno žogo, v zraku pa dobil dva od štirih dvobojev in na tleh edinega izgubil. Igral je 90 minut.

Jan Oblak, Petar Stojanović in David Brekalo. FOTO: Profimedia.

Erik Janža (6,2): Ne najboljša predstava levega bočnega branilca, ki je po dolgem čakanju dočakal pravo priložnost v reprezentanci in se še drugič v nizu znašel v začetni enajsterici. Imel je veliko težav s severnoirskim krilnim napadalcem Conorjem McMenaminom, ki je bil ob njem na trenutke videti kot Lionel Messi. Dvakrat ga je tudi preigral. Enkrat atraktivno, med nogama. Tunel. Na tleh je dobil tri od šestih dvobojev, v zraku pa dva od štirih. Izgubil je kar 16 žog. Blestel ni niti v napadu. Vsi trije njegovi predložki so bili neuspešni, vse tri dolge podaje prav tako. Igral je 85 minut.

Petar Stojanović (5,8): Res je, da je v pravem trenutku zrežiral avtogol Johnnya Evansa in Slovenijo popeljal v drugo vodstvo, kar izboljšuje njegovo oceno, a v resnici je bil med slabšimi na igrišču. Sofascore pravi, da kar najslabši. Pri eni svojih najboljših prvin, preigravanjih, je bil katastrofalen. Uspelo mu ni niti eno od sedmih. Pri dvobojih na tleh prav tako, dobil je le dva od 15. V zraku je v edinem “zmagal”. Uspel mu je en predložek, edino dolgo podajo pa je zgrešil. Tudi v obrambi prav veliko dela ni opravil. Brez blokiranih strelov, brez prestreženih žog, brez razčiščevanj … Slabši nastop v morju zelo dobrih. Nič hudega. Igral je 90 minut.

Jan Mlakar (7,0): Dober nastop nogometaša, ki je v zadnjem času stopil iz ozadja in pridobil na pomembnosti v slovenski reprezentanci. Veliko je sodeloval pri igri v napadu. Uspela mu je ena ključna podaja, ustvaril je tudi eno veliko priložnost, ko je podal za prečko Andraža Šporarja. Z napadalcema je dobro sodeloval in veliko dela opravil tudi v obrambi. Dobil je dva od treh dvobojev na tleh in dva od treh v zraku. Igral je 74 minut.

Adam Gnezda Čerin (6,6): Slabše od predstav, kot smo jih od vezista Panathinaikosa, ki je v zadnjih dveh letih postal eden od nosilcev Slovenije, vajeni. Izgubljal je dvoboje s Severnimi Irci na sredini, na tleh je dobil le enega od osmih (v zraku je bil pri edinem uspešen), nasprotniki so ga kar štirikrat tudi preigrali. V napadu prav veliko viška ni ustvarjal. Vpisal je sicer asistenco za vodstvo Slovenije s 3:1, a je ta gol resnici na ljubo padel predvsem zaradi genialnosti Benjamina Šeška (in povprečnosti severnoirskega vratarja). Nasprotnika je enkrat sicer v edinem poskusu preigral. Igral je 90 minut.

Timi Max Elšnik (6,3): Tudi on je v veliki meri kriv, da so Severni Irci pred slovenskim golom ustvarili toliko prometa. Drugi nogometaš iz slovenske lige v začetni enajsterici je na tleh izgubil štiri od šestih dvobojev, v zraku enega od treh. Izgubil je tudi osem žog, enkrat pa ga je nasprotnik preigral. Dvakrat je uspešno razčistil pred slovenskim golom in prestregel dve žogi. Uspela mu je ena od dveh dolgih podaj. Igral je 89 minut.

Andraž Šporar
Veselje Andraža Šporarja. FOTO: Aleš Fevžer.

Andraž Šporar (8,5): V “svojih” Stožicah je spet zablestel in vnovič dosegel gol na veliki tekmi (zadeval je že proti Poljski, Norveški, Danski …). Ne enega, kar dva. Oba v slogu rutiniranega golgeterja. Tako kot je to redno počel, ko je rešetal nasprotnikove mreže v dresu Olimpije. V Stožicah. Odlično se je ujel z Benjaminom Šeškom, slovenski napad ŠŠ v zadnjem času deluje vse bolje in spominja na najboljše duete napadalcev iz zgodovine slovenske reprezentance. Če bo šlo tako naprej, lahko postane tudi najboljši.

Napadalec Panathinaikosa, ki je po novem pri okroglih desetih zadetkih za Slovenijo, je bil precej uspešen tudi pri drugih prvinah nogometne igre. Kar trikrat v treh poskusih je preigral nasprotnika in enkrat zatresel prečko. Dobil je štiri od petih dvobojev na tleh in dva od petih v zraku. Enkrat je tudi uspešno razčistil pred slovenskim golom. Super predstava 29-letnega Ljubljančana, ki se je zasidral v slovenskem napadu. Zasluženo.

Rezervisti:

Jasmin Kurtić (6,7): V igro je reprezentant z največ nastopi v zdajšnji ekipi kot prva menjava prišel v 74. minuti in prvič po desetih mesecih odsotnosti zaradi zdravstvenih težav zaigral za Slovenijo. Vpisal je 84. nastop. Žoge se je dotaknil 16-krat, uspešno podal osemkrat iz 13 poskusov, natančen je bil tudi pri eni od dveh dolgih podaj. Dobil je oba dvoboja na tleh in izgubil pet žog. En napad nasprotnika je presekal z odvzeto žogo.

Jure Balkovec (6,6): V igro je prišel v 85. minuti, v tem času pa se žoge dotaknil le petkrat. Poskusil je z dvema dolgima podajama, pri eni je bil uspešen. Dobil je edini dvoboj na tleh. Tri od štirih njegovih podaj so našle pravega naslovnika.

Žan Vipotnik (85. minuta): Tudi on je, tokrat prvič v reprezentanci kot član Bordeauxa, na igrišče stopil pet minut pred koncem in se v tem času le štirikrat dotaknil žoge. Statistika? Edino podajo je zgrešil in izgubil eno žogo. Preostali podatki so ostali prazni.

Sandi Lovrić (brez ocene): Na igrišče je prišel tik pred koncem tekme in odigral le minuto. Kljub temu se je štirikrat dotaknil žoge, poskusil z enim predložkom. Ni bil uspešen, pri edini preostali podaji je bil. Dobil je en dvoboj na tleh in izgubil dve žogi.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!