Kdo je fant, ki je obul Ronaldove čevlje in navdušil svet?

Katar 2022 7. Dec 202210:06 0 komentarjev
Goncalo Ramos je v uri igre postal hit prvenstva. FOTO: Guliverimages.

"Kdo, za vraga, je Goncalo Ramos?" se je včeraj zvečer, ko se je ta 21-letni napadalec Benfice na tekmi osmine finala svetovnega prvenstva proti Švici presenetljivo znašel v enajsterici Portugalske namesto velikega Cristiana Ronalda in pozneje navdušil s tremi goli, verjetno vprašal marsikdo. Tudi mi. Zato smo prečesali njegovo nogometno pot.

Dobro uro pred začetkom zadnje tekme osmine finala letošnjega svetovnega prvenstva v Katarju je v nogometnem svetu završalo. Kar se je pred tekmo šušljalo, a v to nihče zares ni verjel, se je zgodilo. Cristiano Ronaldo, petkratni dobitnik zlate žoge in s 118 goli daleč najboljši strelec v zgodovini Portugalske, je tekmo proti Švici začel na klopi.

Toda priložnost namesto 37-letnega veterana, ki je na prvi tekmi v Katarju postal prvi nogometaš z goli na petih svetovnih prvenstva, ni dobil Rafael Leao, ki v tej sezoni navdušuje v dresu Milana in velja za enega najbolj vročih evropskih nogometašev ta hip. V začetni enajsterici evropskih prvakov iz leta 2016 se je znašel širšim množicam neznani Goncalo Ramos.

Mnogi so privzdignili obrvi in se čudili, a so se 21-letnemu napadalcu Benfice lahko že malo za tem le globoko priklonili, ko je ta s spektakularnim strelom premagal švicarskega vratarja Yanna Sommerja in Portugalsko popeljal v vodstvo z 1:0. Ramosu je v 17 minutah uspelo to, kar njegovemu slovitemu rojaku ni v 514 minutah. Toliko jih je namreč Ronaldo že odigral v izločilnih delih mundiala, a mreže nasprotnika še ni zadel.

V 51. minuti je Ramos v polno meril še drugič, štiri minute pozneje asistiral za zadetek Paphaëla Guerreira in v 67. minuti s tretjim golom zaokrožil sijajen večer. Postal je avtor prvega in prav mogoče tudi edinega “hat-tricka” na letošnjem prvenstvu. Sedem minut za tem je ob glasnem aplavzu odšel z igrišča.

Njegova reprezentančna statistika je zdaj naravnost spektakularna. Po vsega 107 minutah je namreč pri učinku štirih golov in dveh asistenc. Osem minut je odigral še pri zmagi nad Urugvajem v skupinskem delu z 2:0 in dve pri zmagi v prvem krogu nad Gano s 3:2. Teden pred tem je ob debiju za Portugalsko na prijateljski tekmi ob zmagi nad Nigerijo s 4:0 v 23 minutah zadel in asistiral.

“Soigralci me kličejo ‘golgeter’. Zakaj? Zato, ker me zafrkavajo, da se žoga vseskozi nekako odbije do mene in jo vedno zabijem v gol,” je povedal v enem od intervjujem pred prvenstvom, ko je že bil zanimiv nekaterim tujim klubom. Portugalski športni dnevnik Record je pisal o tem, da si ga želijo pri angleškem Brightonu. Po norem večeru na stadionu Lusail v Katarju je jasno, da se bodo v lov na njegov podpis zapodili še številni drugi, veliko bogatejši in bolj zveneči klubi. Njegova cena je v dobri uri poskočila v nebo.

Zabil tudi Sloveniji in tam postal evropski podprvak

Ramosa je leta 2018 na evropskem prvenstvu do 17 let spoznala tudi Slovenija. Zadel je pri zmagi Portugalske s 4:0 nad reprezentanco, ki jo je takrat vodil Agron Šalja. Igrali so tudi Mirko Mutavčić, Nik Prelec in Tamar Svetlin. V igro je prišel v 77. minuti in že dve minuti pozneje postavil končni izid.

V dresu mlade reprezentance v Stožicah. FOTO: Guliverimages.

S Slovenijo ga veže tudi leto 2021, ko je igral za Portugalsko na evropskem prvenstvu do 21 let na slovenskih tleh. Na tistem prvenstvu je v četrtfinalu pri zmagi nad Italijo tudi zadel. Portugalci so po porazu proti Nemčiji v finalu postali evropski podprvaki.

Eksplodiral po odhodu Darwina Nuneza

Pri Benfici je eksplodiral v tej sezoni. Po odhodu Darwina Nuneza, ki je poleti za 80 milijonov evrov odšel v Liverpool, je dobil mesto v napadu Benfice in postal gonilna sila njene sijajne sezone. Lizbončani so se prebili iz zelo zahtevne skupine Lige prvakov, v kateri sta bila še PSG in Juventus, medtem ko v domačem prvenstvu premočno vodijo. Na vrhu imajo osem točk prednosti pred Portom in so na dobri poti, da pridejo do prve lovorike po letu 2019.

Neporažena je Benfica v vseh tekmovanjih že 25 tekem v nizu. Veliko zaslug za to si lasti prav Ramos, ki je z devetimi goli v zgolj 11 nastopih najboljši strelec prvenstva. Dodal je še tri asistence. Skupaj je za najbolj trofejen portugalski klub, ki je bil že 37-krat prvak, v vseh tekmovanjih na 21 tekmah zbral 14 golov in šest asistenc. V Ligi prvakov je v šestih tekmah enkrat zadel in enkrat asistiral.

Za Benfico je do zdaj odigral 80 tekem. Zbral je 28 golov in 10 asistenc. FOTO: Guliverimages.

Sin nogometaša iz slovite akademije

Ramos, sin nekdanjega nogometaša Farenseja in tudi nekdanjega mladega portugalskega reprezentanta Marca Ramosa, je rojen v Olhau in je član Benfice od 13. leta. Prišel je iz akademije Seixal, v kateri je zrastlo že veliko odličnih nogometašev. Tudi zdajšnja reprezentanta in zvezdnika evropskega nogometa Joao Cancelo in Bernardo Silva.

Ramos je preboj na člansko raven začel s 17 leti, ko je v sezoni 2018/19 debitiral za B ekipo Benfice in v drugi ligi odigral pet tekem, v katerih se je v statistiko vpisal z eno asistenco. V tisti sezoni je bil s štirimi goli tudi najboljši strelec evropskega prvenstva do 19 let, na katerem so Portugalci po porazu proti Španiji v finalu osvojili srebro.

V sezoni 2019/20 je za B ekipo Benfice v 20 nastopih zbral štiri gole in dve asistenci, kar je bilo dovolj za debi v najboljši postavi slovitega kluba s stadiona La Luz. Na njem je debitiral v predzadnjem prvenstvenem krogu proti Desportivu Avesu in pri zmagi s 4:0 na igrišče prišel v 87. minuti. Že po nekaj sekundah je zadel in pet minut pozneje v polno meril še drugič. Za dva gola je potreboval vsega pet minut. Ravno na dan debija je praznoval 19. rojstni dan. Kakšen večer. In kakšna sezona! V njej je gole zabijal v kar štirih ekipah Benfice. Ob omenjenih še v tisti do 23 let in mladinski selekciji Benfice, v dresu katere je z osmimi leti postal najboljši strelec mladinske Lige prvakov.

V sezoni 2020/21 je v drugi ligi pri drugi ekipi Benfice eksplodiral. V 12 nastopih je dosegel 11 golov in dodal še tri asistence, njegovo trkanje na vrata prve ekipe je bilo vse močnejše. Kmalu so se zanj odprla. Do konca sezone je za prvo ekipo odigral sedem tekem, tri tudi v Ligi Europa. Navdušil je na prvenstveni tekmi proti Nacionalu, ko je ob zmagi s 3:1 v 16 minutah dosegel dva gola.

Klavzula v višini 120 milijonov se ne zdi več tako smešna

Sezono za tem je Ramosu uspel popoln preboj. Za Benfico je v vseh tekmovanjih zbral kar 46 nastopov. Dosegel je osem golov in vpisal še štiri asistence. Zadel je tudi v Ligi prvakov. Na povratni tekmi četrtfinala, ki se je za Portugalce končal z izpadom, je ob remiju s 3:3 zatresel mrežo Liverpoola na Anfieldu.

S sezono 2022/23, prihodom nemškega trenerja Rogerja Schmidta in odhodom Nuneza je skočil na glavni oder in zablestel v vsem sijaju. Zdaj je v Katarju poskrbel, da se zdi ta oder že premajhen. Jasno je, da bi lahko kmalu odšel drugam. Pa čeprav zagotovo ne bo poceni.

Pogodbo z Benfico ima podpisano do leta 2025, v njej v je odkupna klavzula v višini 120 milijonov evrov. Še prejšnji teden se je zdela smešno visoka. Danes ob pogledu na to vrtoglavo številko nikomur od snubcev ni več do smeha …

Primerjajo ga s Thomasom Müllerjem

Ramos ni bil vseskozi napadalec, pred časom je igral tudi kot vezist. Zato ga ob izjemni učinkovitosti v nasprotnikovem kazenskem prostoru odlikujeta tudi odličen občutek za prostor in čas. Ne preseneča, da ga nekateri primerjajo z dolgoletnim nemškim reprezentantom Thomasom Müllerjem. Zanimivo, tudi zvezdnik münchenskega Bayerna je na svetovnih prvenstvih zelo učinkovit. Letošnje je bilo zanj že četrto. Odigral je 19 tekem in dosegel 10 golov v 1.565 minutah igre. Ramos je že po 74 minutah pri treh.