Kontroverzen konec začetka portugalske pravljice Zlatka Zahovića

Nogomet 27. Jul 20236:00 0 komentarjev
Zlatko Zahović v dresu Vitorie Guimaraes. Foto: zajem zaslona.

Spominjamo se časov, ko je v vrstah današnjega evropskega nasprotnika Celjanov, Vitorie Guimaraes, blestel Zlatko Zahović in si tam utrl pot med zvezdnike evropskega nogometa. Starejši nogometni navdušenci v Guiamaraesu še danes pomnijo triletno obdobje slovenskega virtuoza, a mu močno zamerijo njegov konec.

Tekmo 2. kroga evropske konferenčne lige med Celjem in Vitorio Guimaraes, ki bo danes ob 20. uri, si boste lahko ogledali v neposrednem televizijskem prenosu na Sportklubu.

Zlatko Zahović, poznejši veliki zvezdnik portugalskega nogometa, je v Vitorio Guimaraes prestopil poleti 1993, potem ko je sezono pred tem osvojil naslov državnega prvaka z beograjskim Partizanom, pri katerem v tisti sezoni ni bil reden član začetne enajsterice, a ob pohodu na naslov vseeno pomemben igralec. Trikrat je tudi zadel.

V Guimaraes, po starem središču pod Unescovo zaščito znano mesto na severozahodu Portugalske, je Zahović prišel kot obetaven nogometaš. Takrat že slovenski reprezentant. Podpisal je triletno pogodbo, zanimiva pa je anekdota iz tistega poletja, ki se je navijači Vitorie spominjajo še danes.

Dobil interni dvoboj s pozneje slovitim Brazilcem

V Guimaraesu je pred začetkom sezone nekaj tekem odigral tudi takrat neznani Brazilec Giovanni, ki je prišel iz amaterske ekip Tuna Lusa.

Takratnega trenerja Bernardina Pedrota je navdušil, a mesta v ekipi in denarja za oba z Zahovićem ni bilo. Predsednik Vitorie Pimenta Machado je trenerju naročil, naj se odloči za enega. Portugalec je izbral Slovenca.

Giovanni se je vrnil v Brazilijo, tam pozneje zablestel, prestopil v Barcelono in postal brazilski reprezentant, Zahović pa si je pot med zvezde evropskega nogometa utrl na Portugalskem.

Zanimivo, pozneje, v sezoni 1999/2000, sta se srečala pri grškem Olympiacosu.

Palača v zgodovinskem središču Guimaraesa. FOTO: Guliverimages.

Na začetku ni šlo, potem je zablestel

Toda Zahoviću v Guimaraesu sprva ni šlo. Trener Pedroto ga je postavljal na mesto levega krilnega napadalca, kar mu ni ustrezalo najbolj. Nezadovoljstvo je 22-letni slovenski nogometaš nekajkrat tudi jasno izrazil in že takrat razkril svoj svojeglav značaj, zaradi katerega se je pozneje večkrat znašel v središču pozornosti. Med sezono je bil zaradi nediscipline večkrat kaznovan. V 27 nastopih, 16 od prve minute, je sicer zabil le en gol.

Sezona za Vitorio, ki je leto pred tem igrala v Evropi, ni bila dobra. Pristala je na sedmem mestu, zato se je moral poleti 1994 portugalski trener Pedroto posloviti. Prišel je njegov rojak Quinito, ki je pred tem treniral številne portugalske klube, tudi Porto, in prisegal na bolj napadalen, atraktiven nogomet.

Z Zahovićem se je ujel precej bolje kot njegov predhodnik. Slovenski zvezdnik je v sezoni 1995/96 v 23 nastopih zabil štiri gole in nekajkrat navdušil, Vitoria pa je prvenstvo končala na visokem četrtem mestu in se vrnila v Evropo.

V prvem krogu pokala Uefa je izločila belgijski Standard Liege, v drugem pa bila brez možnosti proti Barceloni. Izgubila je z 0:3 in 0:4. Zahović je imel na prvi tekmi na slovitem stadionu Camp Nou v Barceloni pri izidu 0:0 veliko priložnost, da bi goste popeljal v vodstvo. Znašel se je sam pred nasprotnikovim vratarjem, a ni zadel. Potem je šlo za Portugalce navzdol.

V prvenstvu je v sezoni 1995/96 blestel. S prihodom Vitorja Olivieiro, še tretjega Zahovićevega trenerja v treh letih življenja v Guimaraesu, je v drugi polovici sezone eksplodiral. Bil je glavni kreativec v ekipi, ki je organiziral igro, asistiral in zabijal gole. V 29 nastopih jih je dosegel osem in bil med najboljšimi igralci portugalske lige. Vitoria je zasedla peto mesto in se spet, še 12. v takrat 74-letni zgodovini kluba, uvrstila v Evropo.

Po številu prvoligaških sezon zaostaja le za veliko trojico

Vitoria Guimaraes v stoletni zgodovini (stoti rojstni dan je praznovala septembra lani), še nikoli ni bila portugalski prvak, pa čeprav po številu sezon, ki jih je prebila v prvi portugalski ligi (78), zaostaja le za Benfico, Portom in Sportingom.

Stadion D. Alfonsa Henriquesa. FOTO: Guliveriages.

Najvišje je Vitoria, ki je bila v prejšnji sezoni šesta, prvenstvo končala na tretjem mestu, kar se je zgodilo štirikrat, lahko pa se pohvali z naslovom v portugalskem pokalu iz leta 2013. Leta 1988 je bila tudi portugalski superpokalni prvak. V Evropi je odigrala 24 sezon, zdajšnja je njena 25., najbolj pa je nase opozorila z uvrstitvijo v četrtfinale pokala UEFA v sezoni 1986/87.

Domače tekme Vitoria igra na stadionu D. Alfonso Henriquesa, ki sprejeme 30.000 ljudi. Zgrajen je bil let 1965, prenovljen pa za potrebe evropskega prvenstva 2004, na katerem je gostil dve tekmi.

Prestop, ki je na Portugalskem dvignil ogromno prahu

Toda v novi sezoni Vitoria Guimaraesa ni mogla več računati na svojega zvezdnika in ljubljenca navijačev. Zahović je izsilil prestop v Porto in bil glavna okrepitev takratnega portugalskega prvaka, ki pa je poleti 1996 dvignila veliko prahu.

Zahoviću je v Guimaraesu po koncu sezone 1995/96 sicer iztekla pogodba, a so takratni predpisi v portugalskem nogometu narekovali, da mora vsak nogometaš ob določenih prilagoditvah podaljšati pogodbo z obstoječim klubom, če ta s pismom namere o podaljšanju pravočasno obvesti pristojne organe.

Pri Vitorii so si podaljšanja seveda želeli, a se je njihovo pismo izgubilo nekje na poti do zveze portugalskih prvoligašev, na čelu katere je takrat sedel Pinto da Costa. Kakšno naključje, bil je (in je še) predsednik Porta.

Pri Portu je preživel najlepša leta kariere. FOTO: Profimedia.

Zahović se ni pojavil na pripravah Vitorie pred začetkom nove sezone, par tednov pozneje pa podpisal pogodbo s Portom in močno razjezil navijače v Guimaraesu, ki mu to zamerijo še danes.

Zahovićev odhod v Porto je bil morda najbolj odmeven prestop poletja 1996 v portugalskem nogometu, njegova kontroverznost pa je nekaj časa polnila naslovnice tamkajšnjih številnih športnih časopisov.

V Sloveniji se v tistih časih, ko je bil pretok informacij precej drugačen od današnjega, o pestrem dogajanju okoli že takrat prvega zvezdnika slovenskega nogometa ni govorilo preveč.

Morda še najbolj pred septembrsko tekmo kvalifikacij za svetovno prvenstvo 1998 proti Danski, ko je bil Zahovićev nastop prav zaradi zapletov z odhodom v Porto vprašljiv.

V Portu je postal legenda

Zahović je reprezentanci naposled lahko priskočil na pomoč, prestop mu je namreč uspel. V novi sezoni je zaigral za Porto in v naslednjih letih postal eden glavnih zvezdnikov portugalskega nogometa, nase pa z goli opozarjal tudi v Evropi.

S Portom je v treh letih trikrat postal državni prvak in z njim osvojil sedem lovorik. Postal je legenda kluba, pozneje, po epizodah pri Olympiacosu in Valencii, pa se na Portugalsko vrnil in okrepil njegovega velikega tekmeca, lizbonsko Benfico, pri kateri je s številko 10 na hrbtu še enkrat, četrtič postal portugalski prvak.

Kraj, kjer se je rodil Luka Zahović

V Guimaraesu je Zlatko Zahović tudi prvič postal oče. Tam se mu je 15. novembra leta 1995 rodil sin Luka, zdajšnji reprezentant Slovenije, ki je bil v dresu Maribora dvakrat najboljši strelec slovenskega prvaka.

Zanimivo, Luko Zahovića, ki je portugalske nogometne navdušence nase opozoril tudi z golom proti lizbonskemu Sportingu v ligi prvakov, so leta 2020 povezovali prav s prestopom v Vitorio Guimaraes.

“Če bo okrepil Vitorio, bo prišel v super klub s sijajnimi navijači. Fantastično bi bilo, če bi se to res zgodilo. Vitoria bi v svoje vrste pripeljala svojega sina,” je o svojem sinu takrat dejal Zlatko.

Do prestopa ni prišlo. Luka je oktobra 2020 odšel v vrste poljskega prvoligaša Pogona Szczecina, pri katerem je še danes.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!