“B ekipa” Srbije razbila brezzobo Kekovo Slovenijo

Liga narodov 5. Jun 202222:39 > 23:05 2 komentarja

Slovenska nogometna reprezentanca je v drugi tekmi B lige narodov 2022/23 v Beogradu doživela polom. Srbija jo je premagala s 4:1 in prikovala na dno skupine. Srbi so prišli do prve zmage proti Slovencem v sedmem poizkusu.

Selektor Matjaž Kek je pred drugim preizkusom lige narodov 2022/23 , pričakovano, opravil kar nekaj sprememb v primerjavi s četrtkovo tekmo s Švedsko v Stožicah in na igrišče poslal podobno postavo, kot smo jo napovedali pred tekmo. Opravil je štiri menjave in od prve minute krenil z enim napadalcem.

Ob Benjaminu Šešku je tako od prve minute zaigral Sandi Lovrić, iz postave sta tako izpadla napadalca Andraž Šporar in Žan Celar. Na levem bočnem položaju je namesto proti Švedom odličnega Gregorja Sikoška igral Žan Karničnik, ki se sicer bolje znajde na desni strani, v osrčju zvezne vrste pa je namesto Adama Gnezde Čerina priložnost dobil Jon Gorenc Stanković.

Srbija od prve minute z “B ekipo”

Dragan Stojković, selektor domače reprezentance, ki je v prvem krogu doma izgubila z Norveško, je v primerjavi s četrtkovo na igrišče poslal praktično drugo, B ekipo Srbije. Zamenjal je namreč kar osem igralcev. Od tiste enajsterice, ki je od prve minute nastopila na zadnji tekmi, so ostali le najboljši strelec v zgodovini Srbije Aleksandar Mitrović, vezist rimskega Lazia Sergej Milinković-Savić in branilec Fiorentine Nikola Milenković.

Na klopi je ostal tudi kapetan Dušan Tadić, zanimivo pa je, da je priložnost dobil nekdanji član Domžal Nemanja Maksimović, ki je po odhodu iz slovenske lige zgradil spoštovanja vredno kariero. Trenutno je kot član Getafeja eden najboljših vezistov prve španske lige, za njim pa je pri 27 letih že 37 nastopov v državni reprezentanci.

Maloštevilni slovenski navijači v Beogradu. FOTO: Uroš Skaza

Gledališče sanj v Beogradu

Tekma se je začela brez minute molka za včeraj preminulega Gorana Sankovića, prav tako pa slovenski reprezentanti niso nosili žalnih trakov, kot smo morda pričakovali. Na nekdanjega slovenskega reprezentanta naj bi se na Nogometni zvezi Slovenije spomnili na gostovanju v Oslu ali pa na domači tekmi proti Srbiji, ki bo v Stožicah čez natanko sedem dni.

Na Marakano je tokrat prišlo nekaj več navijačev kot na zadnji tekmi proti Norveški, 15 tisoč jih je bilo, med njih se je pomešalo tudi dobrih sto pristašev Slovenije. Gledališče sanj, bi lahko rekli sicer kultnemu stadionu po tem, kar smo tam videli in slišali danes. Pa ne zaradi tega, ker bi spremljali sanjski nogomet, ampak zaradi tega, ker je bilo vzdušje tako klavrno, da je bilo na tribunah lažje zaspati, kot pa ostati buden.

Slovenije v prvih 30 minutah “ni bilo”

Pa na igrišču? Prevladovala je Srbija, ki je bila sploh v prvi tretjini tekme precej boljši nasprotnik. Po avtu, ob katerem je “zaspal” Karničnik, so imeli Srbi prvo priložnost že v drugi minuti, a je debitant v srbski vrsti Djordje Jovanović z desne strani streljal mimo vrat. V sedmi minuti je imela Srbija stoodstotno priložnost. Po globinski podaji Milinković-Savića sta pred gol Slovenije prišla Jovanović in Mitrović, a je prvi podal zelo slabo in nova priložnost je splavala po vodi.

Jovanović, ki igra za izraelski Maccabi Tel Aviv, je bil pri strelu spet v 24. minuti, toda Bijol je blokiral njegov strel in poskrbel za kot. Po tem je Srbija prišla do zasluženega vodstva. Na bližji vratnici je po podaji Darka Lazovića streljal Milinković-Savić, Jan Oblak je njegov strel obranil, žoga pa je ob zaspani slovenski obrambi prišla do tokratnega kapetana Srbije Mitrovića, ki mu iz bližine ni bilo težko zadeti. S 45. golom rekorderja v srbski reprezentanci so domači proslavljali vodstvo.

Veselje Slovencev po golu Petra Stojanovića. FOTO: Uroš Skaza

Super akcija Slovencev za izenačenje

Ravno v obdobju, ko se je zdelo, da selektor Srbije ne bi naredil nič narobe, če bi iz igre poslal vratarja, pa je Slovenija izvedla praktično prvi napad in prišla do izenačenja. Po zelo lepi akciji, je treba dodati. Dolgo podajo je na srbsko polovico poslal Miha Mevlja, potem pa je Šeško pokazal, zakaj spada med najbolj nadarjene nogometaše svoje generacije in z enim dotikom v ogenj spravil Petra Stojanovića. Ta je prehitel srbsko obrambo in z desne strani prodrl proti srbskemu golu, potem pa s prefinjenim strelom premagal ne najbolj odločnega Predraga Stojkovića v domačih vratih.

Izenačujoči gol je Slovence malce prebudil, vzpostavili so ravnotežje na igrišču, a do priložnosti niso prihajali. So pa zato začasno vsaj ustavili nalete Srbije. Ta je do odhoda na odmor sicer imela še eno priložnost, v 38. minuti je s strelom od daleč poskusil Maksimović, ki pa ni bil dovolj natančen. Na polčas sta reprezentanci odšli z rezultatom 1:1.

Menjave so se srbskemu selektorju hitro obrestovale

Ob polčasu Kek ni menjal, je pa zato za kar tri menjave poskrbel domači selektor. Na igrišče je poslal zvezdnika Ajaxa in enega najboljših asistentov v Evropi Tadića, ki je prevzel kapetanski trak, napadalca Real Madrida Luko Jovića in vezista lizbonske Benfice Nemanjo Radonjića.

V 55. minuti se je lahko Slovenija le fantastični obrambi Oblaka zahvalila, da se ni še drugič znašla v zaostanku. Po predložku Andrije Živkovića z desne strani je Miho Blažiča preskočil Mitrović in streljal z glavo, kapetan Slovenije pa je s spektakularno obrambo žogo ustavil na golovi črti.

Že v naslednji minuti Slovencev ni mogel rešiti niti eden najboljših vratarjev na svetu. Po kotu je pred golom ob Gorencu Stankoviću skočil Milinković Savić in zadel. Ob tem je vezist graškega Sturma obležal, Slovenci so zahtevali prekršek, toda sodnik se ni oglasil. Srbija je spet prišla do vodstva. Asistent? Kdo drug kot Tadić.

V 63. minuti je prvič menjal Kek. Namesto Šeška je v igro poslal Šporarja, namesto Gorenca Stankovića pa Gnezdo Čerina. Tri minute pozneje bi Srbi skorajda zadeli še tretjič. Do strela v kazenskem prostoru je prišel Jović, Blažić pa se je tokrat izkazal in njegov strel blokiral.

Dobrih deset minut do konca je selektor menjal še drugič. Z igrišča sta odšla Mevlja in Lovrić, nanj pa Celar in Sikošek, kar je pomenilo, da se je v obrambo preselil Karničnik, Slovenci pa so v zaključku tekme zaigrali z dvema napadalcema. Od 84. minute kar s tremi. Takrat je v igro namesto tokrat nevidnega Mihe Zajca prišel še Luka Zahović.

Slovenija v zaključku tekme potolčena

Tudi to ni pomagalo. Prej nasprotno. Že v naslednjem napadu je Srbija namreč zadela še tretjič. Z desne je predložek na levo stran poslal Živković, osamljeni Jović pa je prišel do strela z glavo in meril v polno. Tekma je bila odločena, a še ne končana. V 92. minuti so Srbi namreč zadeli še četrtič in Slovence povsem potolkli. Med strelce se je vpisal Radonjić, ki je prišel osamljen pred Oblakov gol, asistiral pa še drugič v enem polčasu kapetan Tadić.

Povsem brezzoba Slovenija, ki je bila v vseh statističnih podatkih povsem podrejena nasprotnica, je še drugič v štirih dneh izgubila in v skupini B4 lige narodov brez točk ostala prikovana na zadnjem mestu. Norveška je namreč na drugi tekmi skupine zmagala na Švedskem.

Konec niza, ki je trajal šest tekem in 22 let

Slovenija je s porazom na Marakani končala niz brez poraza na tekmah proti Srbiji, ki je trajal skorajda natanko 22 let. Po petih remijih, prvega je zabeležila 13. junija 2000 na evropskem prvenstvu v Charleroiju, in zmagi, do katere je pod vodstvom zdajšnjega selektorja prišla oktobra 2011, je zdaj proti Srbom prvič izgubila.

Precej bolj zaskrbljujoče od tega je dejstvo, da Slovenija pod vodstvom zdajšnjega selektorja od leta 2018, ko se je vrnil v to vlogo, razen občasnih prebliskov ne kaže nobenega napredka in vse bolj tone v nižji razred evropskega reprezentančnega nogometa.

Novo priložnost, da dokažejo nasprotno, bodo imeli Slovenci sicer že v četrtek, ko jih čaka gostovanje pri vodilni reprezentanci skupine Norveški v Oslu. Na žalost pa obeti pred odhodom na precej hladnejši sever Evrope niso najboljši.

Srbija – Slovenija 4:1 (1:1)

Stadion Rajko Mitić, gledalcev 15.000, sodniki: Manzano, Barbero, Nevado (vsi Španija).

Strelci: 1:0 A. Mitrović (24.), 1:1 Stojanović (30.), 2:1 Milinković-Savić (56.), 3:1 Jović (85.), 4:1 Radonjić (90.).

Srbija: Rajković, S. Mitrović, Mašović, Milenković, Ristić (od 46. Radonjić), Ilić (od 46. Tadić), Maksimović, Živković, S. Milinković-Savić (od 72. Lukić), A. Mitrović (od 81. Račić), Jovanović (od 46. Jović).
Slovenija: Oblak, Mevlja (od 80. Sikošek), Bijol, Blažič, Karničnik, Kurtić, Gorenc Stanković (od 63. Gnezda Čerin), Zajc (od 84. Zahović), Stojanović, Lovrić (od 80. Celar), Šeško (od 63. Šporar).

Rumena kartona: A. Mitrović; Zajc.