Slovenci z igralcem manj v Oslu do zgodovinske točke

Liga narodov 9. Jun 202222:42 > 23:21 1 komentar

Slovenska nogometna reprezentanca je na tretji tekmi Lige narodov prišla do prve točke. V Oslu je z igralcem manj remizirala z Norveško (0:0) in se prvič v zgodovini na Norveškem razveselila točke.

Liga narodov, 2. krog

Slovenci so se po bledi predstavi v Beogradu v Oslu pokazali v veliko boljši luči. V prvem polčasu so bili celo boljši od domačih in imeli več od igre. Pripravili so si tudui lepše priložnosti. V zadnjih sekundah je morda tudi pod prekrškom v kazenskem prostoru Norveške padel Jasmin Kurtić, a glavni sodnik tekme Fabio Verissimo (Portugalska) se ni odločil za enajstmetrovko.

Sodnik bi lahko pokazal tudi na belo točko, a od tega ni bilo nič:

V drugem polčasu se je zgodba obrnila. Norvežani so prevzeli vajeti igre v svoje roke in začeli stiskati goste. Slovenci so od 63. minute naprej po rdečem kartonu Mihe Blažiča igrali tudi z igralcem manj, a četa Boštjana Cesarja, ki je bil tokrat v vlogi selektorja, je zdržala do konca in prišla do velike točke. Zgodovinske prve na Norveškem.

Na drugi tekmi v skupini 4 so Srbi po zadetku Luke Jovića v Solni ugnali Švedsko in se le na točko približali vodilni Norveški.

V ligi A je do nove zmaga prišla Portugalska, ki je z 2:0 premagala Češko, Cristiano Ronaldo se no vpisal med stelce, prve zmage v Ligi narodov pa se je po dveh remijih na gostovanju pri Švici razveselila tudi Španija.

Kosovo – Severna Irska 3:2 (2:1)
Muriqi 9., 52., Bytyqi 19.; Lavery 45., Ballard 83.

skupina 4:
Gibraltar – Bolgarija 1:1 (0:1)
Walker 61.; Minčev 45.+1

Severna Makedonija – Gruzija 0:3 (0:0)
Zivzivadze 52., Kvaratskhelia 62., Kiteishvili 84.

Potek srečanja v Oslu med Norveško in Slovenijo:

Konec tekme! Slovenci so po dveh porazih proti Švedski in Srbiji prišli do prve točke tudi v tej sezoni Lige narodov.

67. minuta: Trojna menjava Slovenije! Boštjan Cesar je v igro poslal Šporarja, Bijola in Črnigoja, iz igre pa so odšli Šeško, Verbič in Celar.

63. minuta: Rdeč karton za Slovenijo. Miha Blažič je kot zadnji mož obrambe podrl prvega zvezdnika Norveške Erlinga Haalanda in prejel neposredni rdeč karton. Norvežani so imeli na voljo še prosti strel, iz katerega je Odegaard stresel prečko. Oblak je žogo spremljal le z očmi.

Rdeč karton Slovenije in prečka Norveške:

62. minuta: Norvežani do lepe priložnosti. Z glavo je poskušal rezervist Sorlorth, a njegov strel je zadel le naročje Jana Oblaka. Slovenci še držijo točko.

55. minuta: Slovenci so vse, kar so imeli, izstrelili v prvem polčasu. Norvežani pritiskajo z vseh strani, Slovenci pa so stisnjeni na svojo polovico in trpijo. Vse bolj diši po zadetku domačih vikingov.

47. minuta: Velika priložnost za domače. Po lepem kombiniranju na desni je do strela z glavo prišel Haaland. Bil je povsem sam, a žogo je tako slabo zadel, da Oblak ni imel veliko dela. Veliko sreče za Slovence.

Začetek drugega polčasa! Norveški selektor je ob polčasu opravil dve menjavi. V slačilnici sta ostala King in Aursens, na zelenico pa sta pritekla Thorstvedt in Sorloth.

Konec prvega polčasa!

45. minuta: Kurtić je domačim ukradel žogo in sledil je hiter protinapad. Na koncu Norvežani v kazenskem prostoru podrejo Kurtića, a sodnik ni dosodil kazenskega strela, čeprav bi ga morda lahko. Vezist Paoka je bil prepričan, da je sodnik napravil napako in sarkastično zaploskal sodniku.

Prekršek nad Kurtićem?

44. minuta: Slovenska obramba je za trenutek popustila in Norvežani so takoj zadeli v polno. K sreči je bil nekdanji napadalec Manchester Uniteda King v prepovedanem položaju. Veliko sreče za Slovenijo.

37. minuta: Kakšna priložnost za Slovenijo. Po lepi akciji in podaji Gnezde Čerina je sprožil Celar. Prvi poskus mu je ubranil Nyland, nato pa je še z roko stresel vratnico. Ostalo je pri 0:0. Slovenija je veliko bolj nevarna.

Velika priložnost za Slovenijo:

32. minuta: Nova priložnost za Slovenijo! Lep položaj za strel si je priigral Jasmin Kurtić in močno sprožil, a njegova raketa je švignila preko norveških vrat.

20. minuta: Nov strel Slovenije! Z velike razdalje je sprožil Jasmin Kurtić, a njegov strel je šel preveč po sredini vrat in norveški vratar ni imel nobenih težav.

10. minuta: Če potegnemo črto pod prvih deset minut igre, lahko brez težav ugotovimo, da so bili slovenski nogometaši tisti, ki so narekovali ritem. Bili so več pri žogi in pokazali željo, da v Oslu pridejo do ugodnega rezultata.

5. minuta: Prva je zapretila Slovenija. Po podaji s kota je bil najvišji David Brekalo, a njegov strel z glavo ni bil dovolj natančen.

Začetek tekme v Oslu!

Kdo sodi: Fabio Verissimo (Portugalec)

Veliko sprememb: V primerjavi s tekmo v Beogradu so Matjaž Kek in sodelavci dodobra premešali začetno enajsterico. V začetno postavo se vrača Gregor Sikošek, Žan Celar, med prvih 11 so se znašli tudi Adam Gnezda Čerin in Benjamin Verbič in David Brekalo. Na klop so se preselili Sandi Lovrić, Miha Zajc, Miha Mevlja, Jaka Bijol in Jon Gorenc Stanković.

Začetni postavi v Oslu:

Norveška: Nyland; Meling, Ostigard, Hanche-Olsen, Pedersen; Berge, Aursnes, Odergaard; King, Haaland, Elyounoussi

Slovenija: Oblak; Karničnik, Blažič, Brekalo; Sikošek, Kurtić, Gnezda Čerin, Stojanović; Verbič; Celar, Šeško

Tekmo proti Norveški bo vodil Boštjan Cesar, ki je zamenjal Matjaža Keka, potem ko je ta zaradi okužbe z novim koronavirusom ostal v domovini.

Z Norveško se je Slovenija doslej merila devetkrat in enkrat zmagala, dvakrat remizirala in šestkrat izgubila. V gosteh pri tej reprezentanci je še brez pozitivnega izida.