Razkrit pogovor sodnikov, ki je oškodoval Liverpool (VIDEO)

Nogomet 4. Okt 202314:43 0 komentarjev

Minuli konec tedna je za incident poskrbela odločitev sodnikov, ki so ob izidu 0:0 nepravilno razveljavili legitimno dosežen gol Liverpoola proti Tottenhamu. Redsi so naposled dvoboj izgubili z 1:2.

Do napake je prišlo v 34. minuti tekme. Luis Diaz je po podaji Mohameda Salaha sam stekel proti domačemu vratarju in priložnost pretvoril v zadetek. Stranski sodnik je dvignil zastavico in glavnemu sodniku signaliziral prepovedani položaj. Glavni sodnik Simon Hooper je gol razveljavil, a nemudoma za preverbo pozval VAR.

Čeprav je VAR pravilno ocenil, da Diaz ni bil v prepovedanem položaju, je obveljala odločitev na zelenici. Igra se je nadaljevala z izidom 0:0. Napaka je sprožila burne odzive po družbenih omrežjih, s strani navijačev, strokovnjakov in nenazadnje iz oškodovanega Liverpoola. V klubu so rohneli tako igralci kot strateg Jürgen Klopp, sledila je tudi uradna klubska izjava za javnost. Opravičilo sodniške organizacije ni bilo dovolj.

Kako je prišlo do napake?

PGMOL – Zveza profesionalnih sodnikov – je izdala celoten pogovor med delivci pravice, sobo VAR in upravljalcem posnetka za preverbo. Kot je mogoče razbrati iz videa, je napako napravil VAR sodnik Darren England, ki je zmotno menil, da je glavni sodnik priznal zadetek in tako preverja, če je bil Diaz v legitimnem položaju, namesto da bi preverjal nasprotno in preverjal, če je bil v prepovedanem položaju. Ko je ugotovil napako, je bilo že prepozno, saj je Hooper dal znak, da se igra nadaljuje. Tottenham je izvajal prosti strel in tako zaprl vrata za sodniški popravek.

Celoten pogovor sodnikov na tekmi Tottenham – Liverpool:

Stranski sodnik: “Čakam. Čakam. Čakam.”

VAR: “Morebiten prepovedani položaj, Diaz.”

Stranski sodnik: “Vračam zaradi prepovedanega položaja.”

VAR: “Samo preverjam prepovedani položaj, čakajte.”

VAR: “Najdite točko podaje.”

Sodnik: “Ja, brez skrbi.”

Upravljalecposnetka: “Torej tukaj.”

Sodnik: “Počakaj.”

Upravljalecposnetka: “Bolj natančen kader.”

VAR: “Ja, pripravi 2D črto za naslednji kader.”

VAR: “To je v redu.”

VAR: “Odlično.”

VAR: “2D črta je na levi nogi.”

Upravljalecposnetka: “Naj samo zamenjam zorni kot.”

VAR: “Mislim, da je Romero?”

Upravljalecposnetka: “Mislim, da je morda ta kot boljši. Zadovoljen s tem kotom?”

VAR: “Da.”

Upravljalecposnetka: “2D črta je na nogi?”

VAR: “2D črta na levi nogi.”

Upravljalecposnetka: “Ja, v redu.”

VAR: “Ustavi posnetek.”

VAR: “Preverjanje dokončano, preverjanje dokončano. To je v redu, odlično.”

Stranskisodnik: “Igramo.”

Sodnik: “Hvala, kolega.”

VAR: “Hvala tebi.”

Sodnik: “Bravo, fantje. Dober postopek.”

Upravljalec posnetka: “Čakaj, čakaj, čakaj, čakaj! Odločitev na igrišču je bila prepovedani položaj!”

Upravljalecposnetka: “Ste zadovoljni s tem?”

VAR pomočnik: “Da.”

Upravljalecposnetka: “Ste res zadovoljni s tem?”

VAR pomočnik: “Prepovedani položaj, gol, da.”

VAR pomočnik: “To je narobe.”

VAR: “Kaj?”

Upravljalec posnetka: “Odločitev na igrišču je bila prepovedani položaj. Ste zadovoljni s tem? Ni bil v prepovedanem položaju. Povedali smo jim, da ni prepovedani položaj.”

VAR: “Oh s*****.”

Upravljalec posnetka: “Prekinitev, prekinitev!”

Upravljalec posnetka: “Oli (operativec zveze sodnikov) pravi prekinitev, Oli pravi prekinitev!”

VAR: “Oprostite?”

Upravljalec posnetka: “Oli kliče, da prekinite igro. Odločitev je, da ni prepovedanega položaja.”

VAR: “Nič ne morem.”

Upravljalec posnetka: “Oli pravi prekinite, Oli pravi prekinite.”

VAR: “Oli?”

Četrti sodnik: “Kaj?”

Upravljalec posnetka: “Prekinite igro, prekinite igro, ustavite igro!”

VAR: “Nadaljevali so igro. Nič ne moremo.”

VAR pomočnik: “Ja, znova igrajo.”

VAR pomočnik: “Ne.”

VAR: “Ničesar ne morem. Nič ne morem. S****!”

Simon Hooper. Foto: Profimedia

Liverpool izgubil tekmo

Liverpool, ki je sicer že pred sporno situacijo ostal brez izključenega Curtisa Jonesa, je naposled zgolj dve minuti po napaki sodnikov prejel gol, natančen je bil Heung-Min Son. Kljub igralci manj so redsi pred odmorom izenačili z golom Virgila van Dijka.

V drugem polčasu je bil zelo strogo po dveh rumenih kartonih izključen še Diogo Jota. Za dodaten sol na rane je Tottenham sodniška darila izkoristil globoko v sodnikovem dodatku, ko je avtogol nesrečno dosegel Joel Matip in tako Londončanom zagotovil tri točke.