Benjamin Šeško
Benjamin Šeško upa na dokončno potrditev velikega talenta. FOTO: Guliverimages.

Benjamin Šeško bo v dresu Leipziga s sobotnim nemškim superpokalom na moderni Allianz Areni v Münchnu, proti enemu največjih nogometnih klubov na svetu Bayernu, začel novo, morda ključno epizodo v kljub mladosti že tako pestri karieri.

Benjamin Šeško je na svoji nogometni poti vedno preskakoval stopnice. Na članski ravni je v Salzburgovi podružnici Lieferingu debitiral, ko je bil star 16 let, 1 mesec in 26 dni. Med člani Salzburga je prvič zaigral, še preden je dopolnil 18 let. Dve leti pozneje, po 29 golih in 11 asistencah, pa se podpisal pod 24 milijonov evrov vredni prestop v Leipzig in še pred dopolnjenim 20. rojstnim dnem postal najdražji slovenski nogometaš do zdaj.

Dres članske reprezentance Slovenije je prvič preznojil dan za tem, ko je vstopil v polnoletnost, kar je slovenski rekord, z 18 leti, 4 meseci in 8 dnevi starosti pa malo za tem postal tudi najmlajši strelec v zgodovini izbrane slovenske vrste. Manj kot leto za tem, po nekaj spektakularnih golih in predstavah, smo lahko ugotovili, da je že eden od njenih glavnih nosilcev v želji, da se uvrsti na evropsko prvenstvo 2024.

Ekstremno hitrega, kar 194 centimetrov visokega slovenskega napadalca, so v svojih beležnicah v zadnjem obdobju kot enega najbolj nadarjenih nogometašev na svetu svoje generacije podčrtali ogledniki verjetno vseh največjih evropskih klubov, zdaj pa je pred njim morda prelomna sezona, da pokaže, kaj vse zmore.

V družbi trenerja Marca Roseja, ki mu je že namenil nekaj lepih besed. FOTO: Profimedia.

Uspeh v Leipzigu zagotavlja astronomski prestop

Kot velika, druga največja letošnja okrepitev je prišel v klub, ki se v eni najboljših nogometnih lig na svetu, nemški bundesligi, vseskozi bori za vrh (v zadnjih petih sezonah je bil štirikrat med najboljšimi tremi), osvaja lovorike (v zadnjih dveh letih je bil dvakrat pokalni prvak), redno nastopa v ligi prvakov in ima v Evropi pomembno vlogo (polfinalist lige prvakov 2019/20 in polfinalist lige Europa 2021/22).

Od Leipziga naprej je meja le ne bo. Res tisti največji in najbogatejši evropski klubi. Višje ne gre. Da je res tako, smo lahko ugotovili tudi letos poleti. Hrvat Joško Gvardiol je iz Leipziga v Manchester City prestopil za 90 milijonov evrov in postal najdražji branilec v zgodovini nogometa. Madžarski ofenzivni vezist je v Liverpool odšel za 70, francoski napadalec Christopher Nkunku pa v Chelsea za 60 milijonov evrov.

Kot osrednja tarča teh in še peščice drugih evropskih nogometnih klubov se bo hitro znašel tudi Šeško, če mu v Leipzigu uspe nov preskok. S svojim novim klubom je podpisal dolgoletno pogodbo do leta 2028, tako da je glede prihodnosti lahko miren, a je jasno, da si čez novo stopničko želi preskočiti čim prej.

Največkrat je zaigral v paru s Timom Wernerjem. FOTO: Guliverimages.

V ekipi ga čaka huda konkurenca

Prihaja v klub, ki bi mu lahko rekli kar podružnica tistega, v katerem je preživel zadnja štiri leta, kar je zagotovo olajševalna okoliščina. Kot tudi to, da bo pravo priložnost kot velika naložba dobil, toda naloga vseeno ne bo lahka.

Za mesto v napadu, v katerem trener Franco Rose pogosto prostor daje le enemu napadalcu, se bo potegoval z rekordnim nakupom v zgodovini kluba, Belgijcem Loisom Opendo, za katerega je Leipzig odštel kar 43 milijonov evrov, z najboljšim strelcem Leipziga v prejšnji sezoni, nemškim reprezentantom Timom Wernerjem, ki je Chelsea leta 2020 stal 53 milijonov evrov, in z dolgoletnim danskim reprezentantom Yussufom Poulsnom.

Če omenimo le osrednje napadalce in izpustimo ofenzivno naravnane veziste, kot so španski reprezentant Dani Olmo, izkušeni Šved Emil Forsberg in eden najboljših avstrijskih nogometašev Christoph Baumgartner. Pa tudi čudežni deček nizozemskega nogometa Xavi Simons in velik portugalski up Fabio Carvalho, ki sta v Leipzig kot posojena člana PSG oziroma Liverpoola prav tako prišla letos poleti in sta Šeškova vrstnika. Ali pa krilni napadalec, španski mladi reprezentant Huga Nova.

Pripravljalne tekme Leipziga:

18. julij:
Leipzig – Grimma 7:0
Strelci: Šeško 3, Carvalho, Neumann, Osawe 1, avtogol.

Leipzig – Altglienicke 9:2
Strelci: Openda 4, Poulsen 2, Forsberg 2, Moriba 1.

Na petih tekmah je zabil šest golov

Da je nov izziv vzel skrajno resno, je dal Šeško vedeti, še preden se je začelo. Na pripravah Leipziga se je pojavil predčasno, že 8. in ne 18. julija, kot bi se, tako kot preostali reprezentanti v vrstah Leipziga, moral. Manj kot tri tedne za tem, ko je Sloveniji pomagal do pomembne točke proti Danski v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo 2024, je bil že v pogonu svojega novega kluba.

Tudi na igriščih je začel silovito. Resda proti nižjeligaški ekipi Grimma, a že na prvi pripravljalni tekmi je navdušil s tremi goli pri zmagi s 7:3. “Hat-trick” mu je uspel v 64 minutah.

“Šeško je takoj pokazal, da zna zabijati. Pripeljali smo ga, kar ima neverjeten potencial. Fizično je zelo močan, v ekipo prinaša veliko energije. Zdaj je na nas, da mu pomagamo, da postane še boljši,” ga je po prvih minutah v Leipzigovem dresu pohvalil trener Rose.

Značilen skok v zrak po golu na tekmi proti Las Palmasu. FOTO: Guliverimages.

V začetni postavi Leipziga je Šeško začel tudi mnogo bolj resno prijateljsko tekmo proti Udineseju in ob porazu z 1:2 v prvih 45 minutah, kolikor jih je preživel na igrišču, ni zadel. Edini gol za Nemce je dosegel Openda, ki je prišel s klopi.

Sledili sta dve prijateljski tekmi Leipziga v enem dnevu, na katerih je trener ekipi razdelil na dva dela. Šeško je zaigral pri zmagi nad St. Truidnom s 4:0 in se izkazal z novima dvema goloma. S štirimi zadetki, a pri zmagi z 9:2 proti mnogo slabšemu nasprotniku, nižjeligaškemu klubu po imenu Altglienicke, pa je zablestel Openda.

V začetku avgusta je Leipzig dve pripravljalni tekmi v enem dnevu odigral še enkrat. Pri remiju brez golov proti Werderju Šeško ni zaigral, pri porazu proti Ipshiwch Townu pa je bil na igrišču od prve do zadnje minute. Leipzig je izgubil z 0:1.

Prejšnjo soboto, v generalki na stadionu Red Bull Arena v Leipzigu, je na predstavitvi pred domačimi navijači Šeško tekmo proti španskemu prvoligašu Las Palmasu začel na klopi skupaj s Poulsnom, na igrišče pa prišel v drugem polčasu in po osmih minutah igre postavil končni rezultat. V prvem polčasu je preostala zadetka dosegel Openda, ki je v napadu zaigral skupaj z Wernerjem, in potrdil naziv najboljšega strelca v pripravljalnem obdobju. Dosegel je sedem golov. Šeško jih je šest.

Za začetek bo na priložnost najverjetneje čakal na klopi

Prav s 23-letnim Opendo, ki je v Lensu po le eni sezoni 21 golih v prvi francoski ligi postal eden od bolj vročih evropskih napadalcev, in s tri leta starejšim Wernerjem, za katerim je že 24 golov v nemški reprezentanci, se bo slovenski nogometni biser na začetku sezone verjetno potegoval za minute v dresu Leipziga.

Če gre verjeti informacijam, ki prihajajo iz Nemčije, bo sobotni spektakel, ki se bo začel ob 20.45 na Allianz Areni, začel na klopi. Najverjetneje bo priložnost dobil v nadaljevanju tekme, ki bo ponovitev lanskega superpokala. S 5:3 ga je dobil Bayern.

Če se slučajno zgodi, da tokrat ne bo zaigral, bo zajeten kup minut zagotovo dobil v nadaljevanju sezone. Potem pa je na njem in morda tudi kančku sreče, ali jih bo izkoristil. Upamo seveda, da bomo čim prej – morda že jutri, zakaj pa ne – tudi v Leipzigu dočakali nebeški skok ob proslavljanju zadetkov, ki postaja njegov zaščitni znak.