Trije levi nadigrali leve iz Terange

Katar 2022 4. Dec 202221:55 > 21:57 0 komentarjev

Po Nizozemski in Argentini bomo smo danes dobili še dva četrtfinalista svetovnega prvenstva v Katarju. To sta Francija, ki je ugnala Poljsko (3:1), in Anglija, ki je ugnala Senegal (3:0). V četrtfinalu bomo tako dobili pravo nogometno poslastico, saj se bodo za preboj v polfinale pomerili galski petelini in trije levi.

V prvem polčasu so bili bolj nevarni Senegalci, toda izid je sprva ostal nespremenjen. Najlepša priložnost za afriške prvake se je ponudila v 32. minuti, ko je Bukayo Saka izgubil žogo, Ismaïla Sarr pa je podal do Boulayeja Die, ki je odlično streljal, a se je s še boljšo obrambo izkazal vratar angleške izbrane vrste Jordan Pickford.

Čeprav so levi iz Terange večji del prvega polčasa delovali zanesljivo, pa se je bila senegalska obramba v 39. minuti premalo zbrana. Harry Kane je s podajo našel Juda Bellinghama, ki je prodrl po levi strani in našel Jordana Hendersona, ki je rutinirano zaključil napad in poskrbel za vodstvo Anglije.

Ko se je že zdelo, da bodo trije levi na odmor odšli z minimalno prednostjo, pa so znova udarili varovanci Garetha Southgata. Prvič na tem svetovnem prvenstvu se je med strelce vpisal Kane, ki je kronal bliskovit protinapad, ki ga je začel Bellingham, asistenco pa je na koncu prispeval Phil Foden.

V 57. minuti tekme je Foden poskrbel še za drugo asistenco na srečanju, tokrat je njegovo podajo izkoristil Saka, tretji zadetek Anglije je končal upe Senegalcev. Do konca srečanja tako nismo videli nobene dramatične situacije, Angleži so povsem nadzorovali srečanje in tekmo mirno pripeljali do konca.

Francozi odpihnili Poljake

V prvi polovici polčasa so imeli galski petelini žogo pričakovano precej več v svojih nogah, a si z izjemo nekaj polpriložnosti pred vrati Wojcieha Szczesnyja niso ustvarili nič konkretnega. Poljaki so na drugi strani v tem delu zapretili le enkrat, a je bil Robert Lewandowski po strelu z razdalje blizu presenetljivega vodstva rdeče-belih. Najlepšo priložnost polčasa so imel Francozi v 29. minuti, ko so Poljaki naivno izgubili žogo, Olivier Giroud pa sijajne podaje Demebeleja iz petih metrov ni uspel pospraviti v poljsko mrežo.

So pa nato v 28. minuti še kako zapretili tudi Poljaki in kar trikrat v eni akciji nevarno udarili proti vratom Francije, toda vratar Hugo Lloris je ob pomoči Rafaela Varana, ki je izbijal z golove črte, svojo mrežo ohranjal nedotaknjeno. Kazen je prišla štiri minute kasneje, ko je Kylian Mbappe zaposlil Olivierja Girouda, ta pa je z mojstrskim zaključkom žogo poslal v mrežo prekratkega Szczesnyja.

V drugem polčasu se je dominantna predstava Francozov nadaljevala. Galski petelini so praktično ves čas žogo držali v bližini poljskega kazenskega prostora in nenehno ogrožali vrata Szczesnyja. Ta je drugič v popoldnevu klonil v 74. minuti, ko ga je z izjemno močnim in natančnim strelom premagal Kylian Mbappe, ki je tako dosegel že osmi zadetek na svetovnih prvenstvih. Tik pred koncem tekme je neverjetni Francoz dodal še devetega in na večni lestvici že ujel tudi Lionela Messija.

Robert Lewandowski je z zadnjo potezo srečanja rezultat zgolj lepotno popravil. Enajstmetrovko je uspel v zadetek spremeniti šele v drugem poizkusu, prvi strel mu je Lloris ubranil, a šel prehitro iz svojih vrat.