Ostali so le še štirje: Kratek vodič po polfinalistih SP

Katar 2022 12. Dec 20227:00 > 7:01 0 komentarjev
V igri za najpomembnejšo lovoriko v nogometu so le še štirje. FOTO: Profimedia.

Na svetovnem nogometnem prvenstvu v Katarju se bliža vrhunec. Pred nami so le še štiri tekme. Pred jutrišnjim prvim polfinalom smo pripravili kratek vodič po reprezentancah Argentine, Francije, Hrvaška in Maroka, ki so še ostale v igri za laskavi naslov.

Polfinale svetovnega prvenstva 2022:

Torek:
20.00 Hrvaška – Argentina (stadion Lusail)

Sreda:

20.00 Maroko – Francija (stadion Al Bayt)

ARGENTINA

Argentina lovi tretji naslov svetovne prvakinje, potem ko je bila najboljša v letih 1978 in 1986.

FOTO: Guliverimages.

Pot do četrtfinala:

Argentina je na letošnje svetovno prvenstvo prišla kot ena glavnih favoritk za zmago in bila le korak oddaljena od izenačitve svetovnega rekorda Italijanov. Do začetka mundiala je bila namreč neporažena 36 tekem v nizu. Vsi smo pričakovali, da bo proti Savdski Arabiji niz podaljšala, a nato doživeli šok. Argentinci so se podpisali pod enega najbolj šokantnih porazov v zgodovini tekmovanj in izgubili z 1:2.

Skupinski del: Argentina – Savdska Arabija 1:2, Argentina – Mehika 2:0, Argentina, Poljska 2:0. Osmina finala: Argentina – Avstralija 2:1. Četrtfinale: Argentina – Nizozemska 2:2*po enajstmetrovkah 4:3.

Zdržali so ga. Najprej so z 2:0 premagali Mehiko in potem z istim rezultatom še Poljsko. V osmini finala so brez večjih težav z 2:1 odpravili Avstralijo in v četrtfinalu po pravcati drami Nizozemsko. Vse do zaključka tekma so v ponovitvi polfinala iz leta 2014 vodili in imeli vse niti igre v svojih rokah, potem pa se je v minuti vse postavilo na glavo. Nizozemci so zabili dva gola, drugega v 101. minuti, in izsilili podaljške. V teh zadetkov ni bilo, potem pa so bili mirnejši, spretnejši in srečnejši Argentinci. Podobno kot osem let nazaj so Nizozemsko preskočili po strelih z bele točke.

Najboljši posamezniki in igra:

Lionel Messi, kdo pa drug? Sedemkratni dobitnik zlate žoge ima pri 35 letih zadnjo priložnost, da postane prvak, v Katarju pa blesti. S povprečno oceno 8,18 je po Sofascoru celo drugi najboljši posameznik turnirja. Pri Argentini je najboljšo oceno dobil na vseh petih tekmah, ki jih je odigral. Štirikrat je bil najbolje ocenjeni igralec tekme. Trikrat je nagrado za najboljšega posameznika tekme dobil s strani organizatorja.

Več kot en gol je pri Argentini ob njem dosegel le še napadalec Julian Alvarez, medtem ko so se vezisti Nahuel Molina, Enzo Fernandez in Alexis Mac Allister med strelce vpisali po enkrat. Nogometaš Brightona, ki je odkritje letošnjega turnirja, je tudi drugi najbolje ocenjeni argentinski nogometaš.

Selektor Argentine Lionel Scaloni, ki je lani postal južnoameriški prvak, je v skupinskem delu in na prvi tekmi izločilnih delov vseskozi igral v formaciji 4-3-3. V četrtfinalu jo je proti Nizozemcem spremenil v 3-5-2.

Nekaj statističnih podatkov:

  • Argentinci si v Katarju v povprečju ustvarijo 2,8 velike priložnosti na tekmo.
  • Na letošnjem prvenstvu so dosegli 9 zadetkov, kar je malenkost manj od pričakovanega števila golov, ki ga je izračunala napredna statistika (9,9). Prejela so jih 5.
  • Argentina ima na tem prvenstvu 62 odstotkov igralnega časa.
  • Argentinci na tekmo v povprečju naredijo 11,8 prekrška v napadu. Do zdaj so prejeli 10 rumenih kartonov. Kar sedem na tekmi proti Nizozemski v četrtfinalu.
  • V povprečju je njihova ekipa na letošnjem prvenstvu stara 27,8 leta.

FRANCIJA:

Francija lovi še tretji naslov svetovne prvakinje po letih 1998 in 2018. Če bo zmagala, bo postala prva reprezentanca po Braziliji, ki ji je to uspelo leta 1962.

FOTO: Guliverimages.

Pot do četrtfinala:

Francozi so v Katar prav tako prišli s priponko enega od glavnih favoritov, saj branijo naslov izpred štirih let. Še nekaj dni pred začetkom se je zdelo, da bodo prišli tudi z dobitnikom zlate žoge Karimom Benzemajem, ki ga v Rusiji ni bilo, a je zvezdnik madridskega Reala tik pred zdajci zaradi poškodbe odpadel. Iz podobnih razlogov na letošnjem mundialu v francoski reprezentanci ni še nekaj pomembnih igralcev (Paul Pogba, N’Golo Kante …), a delo vseeno opravili brez težav.

Skupinski del: Francija – Avstralija 4:1, Francija – Danska 2:1, Tunizija – Francija 1:0. Osmina finala: Francija – Poljska 3:1. Četrtfinale: Francija – Anglija 2:1.

Po zmagah nad Avstralijo s 4:1 in Dansko z 2:1 so si napredovanje zagotovili že po dveh tekmah, potem pa si v zadnjem krogu privoščili velik spodrsljaj. Proti Tuniziji so izgubili z 0:1, a kljub temu vseeno osvojili prvo mesto v svoji skupini. V so zlahka, s 3:1, odpravili še Poljake in v četrtfinalu po trdem boju z 2:1 še Angleže.

Najboljši posamezniki in igra:

Prvo ime francoske reprezentance je Kylian Mbappe, ki je bil v glavnih vlogah že pred štirimi leti, ko je do naslova svetovnega prvaka prišel pri vsega 19 letih in tekmovanje končal s štirimi goli. Zdaj je po petih nastopih že pri petih. Trikrat je zadel v skupinskem delu in dva gola vgradil v zmago nad Poljaki.

Angleži so ga uspeli ustaviti, jim ni uspelo Olivierja Girouda. Francoski veteran je zabil zmagoviti gol, kar je bil že njegov četrti zadetek v Katarju in 53. v reprezentanci. Z njim je postal francoski rekorder. V napadu zelo pomembno vlogo igra še en član trojke, ki je igrala že pred tremi leti, Antoine Griezmann, ki na prvi gol prvenstva še čaka, se je pa izkazal s tremi asistencami. S povprečno oceno 7,84 je tudi najbolje ocenjeni francoski reprezentant.

Selektor Didier Deschamps na tem prvenstvu rotira med formacijama 4-2-3-1, s katero je nazadnje igral tudi proti Angliji, in 4-3-3.

Nekaj statističnih podatkov:

  • Francozi si v Katarju v povprečju ustvarijo 3 velike priložnosti na tekmo.
  • Na letošnjem prvenstvu je Francija dosegla 11 zadetkov, kar je več od pričakovanega števila golov, ki ji ga je izračunala napredna statistika (9,8). Prejela jih je 5.
  • Žogo v svoji posesti v povprečju drži 55 odstotkov igralnega časa.
  • Na tekmo v povprečju naredi 7,8 prekrška. Do zdaj je dobila 5 rumenih kartonov in nobenega rdečega.
  • V povprečju je njihova ekipa na letošnjem prvenstvu stara 26,6 leta.

HRVAŠKA:

Majhni Hrvaški v nogometu uspeva nemogoče. Še tretjič od samostojnosti, ki so jo dosegli leta 1991, so se uvrstili v polfinale svetovnega prvenstva. Uspelo jim je drugič in bodo zdaj napadali še drugo zaporedno uvrstitev v veliki finale.

FOTO: Guliverimages.

Pot do četrtfinala:

Skupinski del so začeli z remijem brez zadetkov proti Maroku, po katerem so bili razočarani, a lahko zdaj ugotovijo, da je bil to vse prej kot slab rezultat. Navdušili so na drugi tekmi, ko so s 4:1 nadigrali Kanadčane, medtem ko so v odločilni tekmi proti Belgiji v zadnjem krogu ob koncu tekme viseli, ko je Romelu Lukaku zapravil nekaj sijajnih priložnosti, a so vseeno iztržili še en remi brez zadetkov in napredovali kot prvouvrščena reprezentanca.

V osmini finala so, potem ko je bilo po 90 in 120 minutah 0:0, po enajstmetrovkah izločili Japonce in v četrtfinalu šokirali še Brazilce. Po rednem delu tekme je bilo prav tako 0:0. Ko so v zadnji minuti prvega podaljška prejeli gol, se je zdelo, da je njihova pravljica končana, a ni bila. V 117. minuti so prišli do izenačenja, izsilili enajstmetrovke in še petič v nizu na mundialih napredovali po podaljških oziroma strelih z bele točke. Neverjetno!

Skupinski del: Hrvaška – Maroko 0:0, Hrvaška – Danska 4:1, Hrvaška Belgija 0:0. Osmina finala: Hrvaška – Japonska 1:1*po enajstmetrovkah 3:1. Četrtfinale: Hrvaška – Brazilija 1:1*po enajstmetrovkah 4:2.

Najboljši posamezniki in igra:

Glavni junak Hrvaške je do tega prvenstva širšim množicam neznani vratar Dominik Livaković, ki je v osmini finala in četrtfinala Hrvate popeljal do velikih zmag. Blestel je predvsem proti Braziliji, na tej tekmi je zbral kar 11 obramb. Član zagrebškega Dinama je z naskokom najvišje ocenjeni hrvaški reprezentant.

Za njim na lestvici najbolje ocenjenih hrvaških reprezentantov v Katarju stojijo trije branilci. Veteran Dejan Lovren, ki kljub letom in kritikam očitno ni izgubil forme izpred štirih let, mladi Joško Gvardiol, za katerim že nekaj časa letajo največji evropski klubi, in odkritje turnirja, bočni branilec Josip Juranović. Sledi stara garda na čelu s kapetanom in najboljšim igralcem zadnjega mundiala Luko Modrićem.

Selektor Zlatko Dalić je na vseh petih tekmah do zdaj igral v isti formaciji, 4-3-3.

Nekaj statističnih podatkov:

  • Hrvati si v Katarju v povprečju ustvarijo le 1,8 priložnosti na tekmo.
  • Na letošnjem prvenstvu je Hrvaška dosegla 6 zadetkov, kar je skorajda enako pričakovanemu številu golov, ki ji ga je izračunala napredna statistika (5,3). Prejela je le 3.
  • Hrvaška ima na tem prvenstvu žogo v svoji posesti 54 odstotka igralnega časa.
  • Na tekmo v povprečju naredi 13,8 prekrška. Do zdaj je dobila 6 rumenih kartonov in nobenega rdečega.
  • V povprečju je hrvaška reprezentanca na letošnjem prvenstvu stara 27,4 leta.

MAROKO:

Maroko je zgodovino v Katarju že spisal. Postal je prva afriška reprezentanca, ki se je uvrstila med najboljše štiri na svetovnem prvenstvu.

FOTO: Guliverimages.

Pot do četrtfinala:

Maročani so svojo pot v skupini, ki je dala kar dva polfinalista, začeli z remijem proti Hrvaški brez golov in potem v drugem krogu pripravili šok. Belgijo, eno skritih favoritinj celotnega mundiala, so premagali z 2:0. V tretjem krogu so bili z 2:1 boljši od Kanade. To je tudi edina tekma, na kateri so prejeli gol. Še tega so si zabili sami.

Skupinski del: Hrvaška – Maroko 0:0, Belgija – Maroko 0:2, Maroko – Kanada 2:1. Osmina finala: Maroko – Španija 0:0*po enajstmetrovkah 3:0. Četrtfinale: Maroko – Portugalska 1:0.

Po prvem mestu v skupini so vseeno naleteli na težko delo in se namerili na Špance. Tudi njih so šokirali. Po 120 minutah, v katerih nismo videli golov, so bili izjemno natančno pri enajstmetrovkah. Svetovne prvake iz leta 2010 so odpravili s 3:0. V četrtfinalu so z 1:0 odpravili še Portugalsko in končali kariero Cristiana Ronalda na mundialih.

Najboljši posamezniki in igra:

Podobno kot pri Hrvaški je tudi pri Maroko glavni junak vratar. Nekoliko bolj znan od hrvaškega kolega, član Seville Bono, je najbolje ocenjeni maroški reprezentant. Navdušil je predvsem na tekmi s Španijo, na kateri je ustavil dve enajstmetrovki.

Sledi prvi zvezdnik reprezentance, član PSG Achraf Hakimi, potem že najdemo vezista Azzedina Ounahija in dva branilca. Noussairja Mazraouija in Romana Saissa. Junak četrtfinalne zmage, še en član Seville Youssef En-Neysri je na šestem mestu. Na eksplozijo še enega nogometaša zvenečega imena, Hakima Ziyecha iz Chelseaja, še čakamo. Čeprav je en gol že zadel.

Maroški selektor Walid Regragui, ki je na klop Katarja sedel tik pred prvenstvom v Katarju, sploh še ne pozna poraza, na vseh tekmah pa igra v sistemu 4-1-4-1.

Nekaj statističnih podatkov:

  • Maročani si v Katarju v povprečju ustvarijo vsega 1 veliko priložnost na tekmo.
  • Na letošnjem prvenstvu so dosegli 5 zadetkov, kar je celo nad pričakovanim številom golov, ki ga je izračunala napredna statistika (4,5). Prejela so le 1.
  • V svoji posesti žogo držijo vsega 31,8 odstotka igralnega časa.
  • Maroko na tekmo v povprečju naredi 14,8 prekrška na tekmo. Do zdaj je prejel 5 rumenih kartonov in 1 rdečega.
  • V povprečju je njihova ekipa na letošnjem prvenstvu stara 26,2 leta.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!