Argentinci navdušili, Poljake rešila boljša gol razlika

Katar 2022 30. Nov 202222:00 > 22:00

Razplet v skupini C na svetovnem prvenstvu v Katarju bi bil težko bolj dramatičen. Argentina je zasluženo premagala Poljsko (2:0), čeprav je Lionel Messi v prvem polčasu zgrešil enajstmetrovko. Mehika je na drugi tekmi ugnala Savdsko Arabijo (2:1), a zaradi slabše gol razlike od Poljakov izpadla z mundiala. Že prej v sredo so iz skupine D poleg Francozov napredovali še Avstralci.

Zaključek tekmovanja v skupini D je prinesel veliko drame. Argentina je po odlični predstavi proti Poljski zasluženo zmagala (2:0) in se v osmino finala prebila kot zmagovalka skupine. Na rob izpada je potisnila Poljsko – če bi Robert Lewandowski in druščina prejeli še en gol več, bi izpadli s tekmovanja. Na to je vplivala tudi Mehika, ki je proti Savdski Arabiji dolgo vodila z 2:0, dosegla še dva gola (oba razveljavljena zaradi prepovedanega položaja), na koncu pa po prejetem zadetku proti Savdijcem Katar zapušča zaradi slabše gol razlike. Argentince v osmini finala čakajo Avstralci, Poljake pa Francozi.

V prvem polčasu Szczesny nepremostljiva ovira

Argentinci so bili proti Mehiki pod pritiskom zmage, toda na stadionu 974 so upravičili vlogo enih od favoritov prvenstva. Prva prava priložnost se je gavčem ponudila že v 11. minuti, ko je Lionel Messi prodrl po levi strani kazenskega prostora in močno sprožil, Wojciech Szczesny pa je žogo ob vratnici odbil v kot. Poljski vratar je bil junak tudi v 33. minuti, ko je neposreden strel Angela di Marie iz kota s skrajnimi napori odbil čez prečko. Pred tem se je izvrstna priložnost ponudila še Julianu Alvarezu, ki pa je streljal mimo desne vratnice.

A ključni trenutek prvega polčasa se je zgodil v 36. minuti. Po odlični globinski podaji na levo stran kazenskega prostora je Alvarez streljal točno v Szczesnyja. Žoga je v nadaljevanju poletela pred vrata, kjer je bil v skoku Messi, Szczesny pa ga je že po njegovem strelu z roko rahlo zadel v glavo. VAR je sodnika Dannyja Makkelieja poklical na ogled posnetka, Nizozemec pa se je odločil za enajstmetrovko.

K žogi je seveda pristopil argentinski kapetan, ki pa je z močno polvisoko žogo priložnost zapravil, saj je z novo fantastično obrambo zablestel Szczesny. Zadnji mož v poljski obrambi je bil največji junak prvega polčasa, v katerem so Argentinci dominirali – v strelih na gol je bilo v 45 minutah kar 9:0 za južnoameriške prvake.

Kar Argentincem ni uspelo v prvem polčasu, je modro-belim že v prvem napadu v drugem. Z desne strani je nevarno podajo v kazenski prostor poslal Nahuel Molina, tam pa je do strela prišel Alexis Mac Allister. Ta žoge sicer ni zadel najbolje, a dovolj dobro, da se je ob vratnici odkotalila v poljsko mrežo. Poljaki so imeli že v naslednji akciji priložnost za zadetek, a je Kamil Glik z glavo sprožil mimo argentinskih vrat.

Ritem igre se je nato malce umiril, a so imeli Argentinci igro pod svojim nadzorom. Svojo premoč pa so znova kronali v 68. minuti, ko se je po podaji Enza Fernandeza v kazenskem prostoru odlično znašel Alvarez in s strelom pod prečko podvojil prednost svoje reprezentance. Poljaki do konca niso zares ogrozili argentinskih vrat, po veliko drame pa so vendarle napredovali med 16 najboljših reprezentanc sveta, kjer jih čakajo aktualni prvaki Francozi.

Mehičani tako blizu, a vseeno zelo daleč

Zelo enosmerni promet smo videli tudi na drugi tekmi. Mehičani so že v prvem polčasu močno prevladovali na igrišču in stiskali obroč okoli vrat Savdske Arabije, najlepšo priložnost pa so zapravili v 25. minuti, ko se je po voleju Orbelina Pinede izkazal Mohammed Al Owais. Savdijci, ki so se osredotočali predvsem na protinapade, so imeli zlato akcijo za gol v šesti, zadnji minuti dodatka prvega polčasa, ko je po podaji Al Ghannama z glavo zelo blizu cilja meril Ali Al Hassan.

Če sta mreži v prvem polčasu mirovali, pa se je to spremenilo takoj na začetku drugega. Po podaji s kota se je v gneči najbolje znašel Henry Martin in poskrbel za navdušenje mehiških navijačev. Veselje nogometašev iz Srednje Amerike se še ni poleglo, ko je po prostem strelu s približno 30 metrov odlično sprožil Luis Chavez in podvojil njihovo prednost.

V 56. minuti je Martin mrežo Savdijcev zatresel še tretjič, a je stranski sodnik gol razveljavil zaradi prepovedanega položaja. Enako se je zgodilo v 88. minuti, ko je gol dosegel še Uriel Antuna, a je bil tudi on pri podaji za korak prehiter. Mehičani so v lovu na tretji gol, ki bi jih popeljal v osmino finala, pozabili na obrambo, kar je v 95. minuti izkoristil Salem Al Dawsari in končal sanje Latinoameričanov za nadaljevanje tekmovanja.

Avstralci uresničili svoje in končali tunizijske sanje

Zadnji tekmi v skupini D v prvem polčasu nista ponudili z veliko dogajanja. Obe evropski reprezentanci sta bili več pri žogi, a lepše priložnosti sta imela tekmeca. Tunizija, ki jo je v nadaljnje tekmovanje peljala le zmaga in ugoden rezultat z drugega obračuna, je proti aktualnim prvakom Francozom hitro pokazala, česa si želi. Arabci so v 8. minuti presenetili premešano francosko obrambo, ko je po prostem strelu s strani Steva Mandandaja premagal Nader Ghandri, a se je s soigralci prehitro veselil gola. Stranski sodnik je namreč pravilno dvignil zastavico zaradi prepovedanega položaja in ostalo je pri začetnem izidu.

Po polčasu brez zadetkov so Tunizijci rezervno postavo Francije presenetili v 58. minuti. Na sredini igrišča so prišli do žoge, nato pa je Wahbi Khazri z odlično samostojno akcijo prišel v kazenski prostor in s strelom v malo mrežico premagal Mandandaja. Selektor galskih petelinov Didier Deschamps ni bil zadovoljen s predstavo svojih varovancev, zato je v igro poslal številne prvokategornike. Poteza se je obrestovala v zadnji minuti sodniškega dodatka, ko je izid izenačil postavil Antoine Griezmann. Toda kot se je izkazalo v zadnji minuti obračuna, je bil gol neveljaven zaradi prepovedanega položaja in Tunizijci so prišli od pirove zmage. Francozi so kljub temu osvojili prvo mesto v skupini D, ki so ga imeli zagotovljenega že pred tekmo.

Poleg branilcev naslova iz leta 2018 so se v osmino finala uvrstili še Avstralci, ki imajo na vrhu prav tako šest točk. Ti so v uspavanki ugnali Dansko, čeprav je bila žoga večino igralnega časa pred njihovimi vrati. Ko so jim jo v 61. minuti ukradli, so izvedli hiter protinapad, v akciji pa se je znašel Mathew Leckie. Z odlično tehniko je najprej dvakrat zavrtel Joakima Maehleja, nato pa z natančno odmerjenim strelom po tleh premagal še Kasperja Schmeichla in se prešerno veselil pomembnega zadetka.

Danci, slovenski tekmeci v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo 2024, kljub zaostanku niso resneje ogrozili avstralskih vrat. Zaenkrat so z le eno osvojeno točko največje razočaranje mundiala, od Katarja se tako poslavljajo že po treh tekmah.

Današnje štiri tekme so oblikovale nova para osmine finala. Argentina se bo kot zmagovalka skupine C že v soboto ob 20. uri udarila z Avstralijo, dan pozneje ob 16. uri pa bo Francija igrala s Poljsko.

Jutri bodo v Katarju odločilne tekme potekale v skupinah E in F, ob 16. uri bosta na sporedu tekmi Hrvaška-Belgija in Kanada-Maroko, ob 20. uri pa še Japonska-Španija in Kostarika-Nemčija.