Američani preživeli zaključno obleganje Irana, zmaga Anglije

Katar 2022 29. Nov 202217:45 > 22:20 0 komentarjev

Na nogometnem svetovnem prvenstvu se je v skupinskem delu začel zadnji, odločilni tretji krog, ko bo dokončno postalo jasno, katere reprezentance se bodo uvrstile v izločilne boje in katere se poslavljajo še pred osmino finala. Iz skupine A je ob Nizozemski v izločilne dele napredoval še Senegal, ki je z 2:1 premagal Ekvador. Tudi v izjemno napeti skupini B sta znani obe reprezentanci, ki se odpravljata v izločilne boje. Anglija se bo pomerila s Senegalom, ZDA pa z Nizozemsko.

Prvi polčas je bil povsem v znamenju ZDA, ki so povedle v 38. minuti z zadetkom Christiana Pulisica. Globoko v sodniškem podaljšku je prednost Američanov povišal Timothy Weah, toda njegov zadetek je bil razveljavljen zaradi prepovedanega položaja. ZDA so bile že ob polčasu na drugem mestu, v izločilnih bojih pa jih čakajo Nizozemci.

V drugem polčasu nismo videli zadetkov, smo pa videli dinamičen obračun, obe ekipi sta si pripravili kar nekaj lepih priložnosti. Zaključno obleganje Irancev na koncu ni obrodilo sadov, predvsem so manjkali streli v okvir vrat, saj ameriški vratar Matt Turner ni imel veliko dela.

Sama tekma je požela veliko pozornost javnosti, saj so mediji tekmi pripisovali velik, predvsem politični naboj, toda na nogometnem igrišču smo spremljali pošten obračun, ki so ga zasluženo dobili nogometaši ZDA.

Trije levi na vrhu skupine B

Anglija v prvem polčasu znova ni dosegla zadetka, pa tudi igra Angležev ni bila zares blesteča. Trije levi so sicer prevladovali so v posesti, vendar so si ustvarili le nekaj res dobrih priložnosti, ki sta jih imel Marcus Rashford in Phil Foden. Wales je na drugi strani ob odmoru potreboval dva zadetka – enega zase in enega s strani Irana, toda na koncu se to ni uresničilo.

Varovanci Garetha Southgata so v drugem polčasu prestavila v višjo prestavo in zanesljivo končala na vrhu skupine B, Zadetke sta dosegla prav Rashford, ki je dvakrat meril v polno, in Foden, Anglija pa bo v nedeljo pomerila s Senegalom. Za Wales je tako konec zlate dobre valižanskega nogometa, Gareth Bale je ob polčasu zapustil igro zaradi poškodbe.

Nizozemci zanesljivo ugnali domačine

Ob Franciji, Braziliji in Portugalski, ki so si napredovanje zagotovile že po dveh tekmah, sta se danes kot prvi v osmino finala uvrstili še Nizozemska in Senegal. Nizozemci so domačinu Katarju, ki je bil pred zadnjo tekmo brez možnosti, prizadejali še tretji poraz, odpravili so ga z 2:0. Še tretjič na prvenstvu je zadel mladi napadalec Cody Gakpo, ki postaja eden od junakov letošnjega mundiala.

Precej bolj napeto je bilo na drugi tekmi skupine A med Ekvadorjem, ki je imel pred zadnjo tekmo štiri točke, in Senegalom, ki je bil pri treh. Senegalci so ob polčasu vodili po golu Ismaila Sarra z enajstih metrov ob koncu prvega dela igre, potem pa je Ekvador sredi drugega polčasa prišel do izenačenja, v polno je meril Mosies Caicedo. Kazalo je, da bo napredoval Ekvador, a je že dve minuti pozneje Senegalu zmago prinesel v odsotnosti Sadia Maneja največji zvezdnik Kalidou Koulibaly. Branilec londonskega Chelseaja je zadel za drugo uvrstitev Senegala v izločilne dele mundiala. Leta 2002 so Afričani prišli do četrtfinala.