Statistika pravi: moral bi pasti nov rekord

Nogomet 27. Apr 20237:00 0 komentarjev
Žan Vipotnik je tržno z naskokom najbolj vreden nogometaš SNL. FOTO: Aleš Fevžer

Žan Vipotnik je že nekaj mesecev najbolj vroč nogometaš slovenske lige in bi lahko že poleti popravil njen rekord. Mladega napadalca Maribora smo primerjali z dozdajšnjim rekorderjem Ezekielom Hentyjem, ki je leta 2016 poskrbel za prestop, vreden pet milijonov evrov. Kaj smo ugotovili?

Ezekiel Henty je že več kot šest let avtor največje prodaje v zgodovini najboljše slovenske nogometne lige.

Nigerijec je februarja 2016 po vsega polovici sezone odšel v močno rusko premierligo, moskovska Lokomotiva je zanj odštela okroglih pet milijonov evrov, kar je mejnik, ki se mu od takrat ni približal nihče. Letos poleti bi se mu moral.

Nigerijec, ki je bil v času prodaje star 22 let in devet mesecev, je rekorden zaslužek prinesel Olimpiji, ki je le dober mesec pred tem s prodajo Andraža Šporarja v švicarski Basel iztržila 3,8 milijona evrov in tako v zgolj petih tednih blagajno napolnila s skoraj devetimi milijoni evrov. Denar je zadovoljno prešteval takratni predsednik Ljubljančanov Milan Mandarić.

Žan Vipotnik: Zadeva na vsakih 94 minut

Zdaj se podobno obeta prvemu možu Maribora Dragu Cotarju, ki bi se skorajda moral podpisati pod nov rekord. Žan Vipotnik se lahko namreč pohvali s statistiko, ki je še precej boljša od Hentyjeve, za nameček pa je tudi mlajši, kar na nogometni tržnici pomeni veliko.

Vipotnik, ki je pred dobrim mesecem dni dopolnil komaj 21 let, je v sijajni strelski formi, ki je eksplodirala predvsem v drugem delu sezone. V 26 prvenstvenih nastopih je zabil kar 18 golov in je na dobri poti, da postane strelski kralj slovenske lige.

Ob tem je treba upoštevati, da v prvem delu sezone ni imel vedno zagotovljenega mesta v začetni enajsterici Maribora. Povečini je na igrišče prihajal s klopi, na treh tekmah pa obsedel na klopi. Tri tekme v drugem delu sezone je zaradi poškodbe izpustil. Od prve minute je zaigral na vsega 19 prvenstvenih tekmah, torej je dosegel le en gol manj od števila tekem, ki jih je začel v prvi postavi, kar je sijajen izkupiček.

Zelo učinkovit je bil tudi v pokalu, v katerem se bo z Mariborom potegoval za lovoriko. Na treh tekmah je zabil tri gole, prste pa je imel vmes tudi pri zadnjem zadetku na tekmi polfinala proti Bistrici, ko je zakuhal nasprotnikov avtogol.

V Evropi na štirih tekmah ni zadel, a je treba dodati, da je v kvalifikacijah za ligo prvakov in v kvalifikacijah za konferenčno ligo odigral le nekaj minut. Na dveh tekmah kvalifikacij za evropsko ligo proti HJK Helsinkom v 110 minutah igre, tako kot njegovi soigralci (poraza z 0:1 in 0:2) ni uspel zadeti.

Vipotnik je v 33 nastopih v vseh tekmovanjih dosegel 21 golov in gol v povprečju zabije na vsakih 94 minut.

Morda še najbolj pa bi na njegovo ceno morale vplivati njegove igre v reprezentančnem dresu, v katerem se je v kratkem času zelo izkazal. Najprej je zadel za pomembno zmago v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo 2024 v Kazahstanu z 2:1, po njegovem strelu pa je padel tudi drugi gol pri zmagi nad San Marinom z 2:0 v Ljubljani. Prste je imel vmes pri dveh golih v dveh nastopih v vsega 52 minutah igre v reprezentančnem dresu.

Ezekiel Henty: Za gol je potreboval 205 minut

Statistika Ezekiela Hentyja je bila pred rekordnim prestopom precej slabša, a je treba dodati, da je Nigerijec večino tekem za Olimpijo takrat odigral na krilu in ne kot osrednji napadalec.

Takrat je hitronogi Nigerijec za Olimpijo v 21 prvenstvenih nastopih dosegel osem golov, prispeval pa tudi kar osem asistenc (Vipotnik je v tej sezoni zgolj eno). Enkrat je zadel tudi v edinem nastopu v pokalu in v povprečju zadetke dosegal precej redkeje, kot to zdaj počne Mariborov napadalec.

Za gol je v povprečju potreboval 205 minut. Za gol ali asistenco pa skoraj polovico manj (108 minut). Mimogrede, Vipotnik je pri zadetkih Maribora udeležen v povprečju na okroglih 90 minut.

Ezekiel Henty v dresu Olimpije. FOTO: SPS.

Razmere na nogometni tržnici so danes sicer nekoliko drugačne, kot so bile pred sedmimi leti, a vsaj pet milijonov evrov, verjetno pa tudi več, bi v Mariboru s svojim golgeterjem morali zaslužiti.

Ob tem je treba poudariti, da bo do prodaje skorajda zagotovo moralo priti letos poleti. Najboljši strelec slovenske lige ima pogodbo z Mariborom samo do konca junija 2024, zato vijoličasti letos poleti lovijo enega od zadnjih vlakov, da z njim pošteno zaslužijo. Vprašanje je le, koliko bodo z vkrcavanjem nanj zaslužili.

Jasno je, da je klubski rekord praktično že preteklost (Jan Mlakar je januarja 2019 v angleški Brighton odšel za tri milijone evrov), zdaj pa nam ne preostane drugega, kot da počakamo, ali bo padel tudi rekord slovenske lige. Moral bi …