Zgražanje v Angliji: Sramota in pohlep

Nogomet 19. Apr 20219:11 0 komentarjev
REUTERS/Carl Recine
REUTERS/Carl Recine

Po objavi dvanajstih vodilnih evropskih nogometnih klubov, da so se dogovorili za ustanovitev novega tekmovanja imenovanega Superliga, z vseh strani dežujejo odzivi. V zibelki nogometa, kot ga poznamo danes, so se poleg zveze in vodstva Premier League ostro odzvali tudi številni nekdanji nogometaši šestih angleških klubov, ki so se zavezali ideji kot ustanovni člani. Oglasil se je celo britanski premier Boris Johnson.

V Angliji so se Superligi pridružili člani t.i. velike šesterice – Manchester United, Manchester City, Liverpool, Arsenal, Chelsea in Tottenham. V ligi bi vsako leto sodelovalo 20 klubov, od tega bi jih 15 imelo stalno mesto, let pet bi se jih dodatno vsako sezono uvrstilo skozi kvalifikacije.

Superliga bi uničila načelo odprtega tekmovanja. Navijači vsakega kluba v Premier League lahko sanjajo, da se bo prav njihova ekipa naslednja povzpela na vrh in igrala proti najboljšim. Verjamemo, da bi koncept evropske Superlige uničil te sanje,” so se odzvali iz vodstva Premier League, medtem ko je izvršni direktor Richard Masters še dodal, da “si ne predstavlja, da bi zveze klubom v kakršnemkoli scenariju dovolile odcepitev.”

Angleškim klubom to preprečuje tudi pravilnik tekmovanja v angleški elitni ligi, ki pravi: “Vsak klub mora pridobiti pisno soglasje s strani odbora, če si želi zaigrati v kakšnem drugem tekmovajnu razen Ligi prvakov, Evropski ligi, FA pokalu, FA Community Shieldu, Carabao pokalu ali katerem drugem tekmovanju, sankcioniranem s strani zveze. Vsak igralec, katerega klub se strinja, da se pridruži nesankcioniranemu tekmovanju, tvega, da mu bo prepovedan nastop pod okriljem zvez UEFA in FIFA, vključno z evropskim in svetovnim prvenstvom.”

Šest angleških ustanovnih članov je deležnih številnih kritik, da gre zgolj za pohlep in s tem sramotijo vse navijače in nekdanje člane klubov, ki so jih skozi leta trdega dela in garanja pripeljali do te točke. “Kakšna sramota smo postali pri Liverpoolu, pomislite na vse, ki so skozi ta klub prišli pred vami in bi bili prav tako osramočeni,” se je ostro odzval Jamie Carragher, nekdanji branilec Liverpoola, ki je vso kariero nosil le njihov dres in v vseh tekmovanjih zbral 737 nastopov.

Zelo čustveno se je odzval nekdanji branilec Manchester Uniteda Gary Neville. Po daljšem monologu, ki si ga lahko preberete na tej povezavi, se je oglasil še na družbenem omrežju. “Ti klubi menijo, da lahko vsako sezono v mošnjiček pristavijo še dodatnih 300 milijonov evrov in se nato vsak konec tedna vrnejo domov in izkoriščajo Premier ligo. Odbite jim točke, finančno kaznujte in jim omejite nakupovanje nogometašev. Upam, da niso kupili še katerega od preostalih 14 klubov v ligi.”

Objava o ustanovitvi Superlige je odjeknila kot bomba, zatresla je tudi politično sfero na Otoku, sunki pa so prišli vse do britanskega premierja Borisa Johnsona: “Načrt za Evropsko Superligo bi močno poškodoval nogomet in povsem podpiramo nogometne institucije pri sprejemanju ukrepov. Gre za udarec v osrčje nogometa, ki ga bodo občutili navijači po vsej državi. Klubi morajo odgovarjati navijačem in širši nogometni javnosti, preden napravijo še kakšen korak.”

Navijači združeno proti Superligi

In prav navijači omenjenih šestih klubov so najglasnejši ter poenoteni v odzivih. Uradno navijaško društvo rdečih vragov Manchester United Supporters Trust je v izjavi za javnost zapisalo: “Ti predlogi so popolnoma nesprejemljivi. Superliga, ki temelji na zaprtem sistemu bogatih klubov, je v nasprotju z vsem, kar bi moral zagovarjati Manchester United. Da ste te predloge podali brez posvetovanja z navijači in sredi svetovne pandemije, ko bi ljudje morali stopiti skupaj in ne služiti svojim sebičnim interesom, je le še dodatna sol na rane.”

Odvzval se je tudi del navijačev Liverpoola, v odseku Spirit of Shankly so zapisali: “FSG (lastniki kluba, op. a.) so ignorirali navijače v svojem neizprosnem in pohlepnem boju za več denarja. Nogomet je naš, ne njihov. Ta nogometni klub je naš in ne njihov. Dodaten odziv pričakujte v doglednem času.”

Navijači Tottenhama so spomnili, da so že leta 2019 v raziskavi ugotovili, da kar 81% vseh navijačev nasprotuje kakršnikoli zaprti evropski ligi. V Arsenal Supporters Trust pa so dejali, da je Superliga “smrt Arsenala kot športne institucije.” Medtem, ko so pri sinjemodrih opozorili, komu pripada nogomet: “Zdi se, da ti lastniki, ne glede na to, od koder prihajajo, mislijo, da nogomet pripada njim. Ne, pripada nam, navijačem, ne glede na to, katero ekipo podpiramo.”

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!