Slovenski šampionki z uspehi motivirali fante

Peking 2022 7. Feb 202219:04 > 20:17 0 komentarjev
Foto: Foto: Anže Malovrh/STA

"Mislim, da je s tem poplačana vsa smola iz preteklosti, ko bi si zaslužili stati na zmagovalnem odru in bi se nam lahko nasmehnila sreča, a se to ni zgodilo," je zlato odličje slovenskih skakalcev in skakalk na premierni olimpijski tekmi mešanih ekip navdušeno pospremila njihova nekdanja reprezentančna kolegica Eva Bastardi.

Slovenski smučarski skakalci nadaljujejo z zbiranjem medalj na 24. zimskih olimpijskih igrah. Že v soboto sta na tekmi s prvim in tretjim mestom vsa pričakovanja presegli Urša Bogataj in Nika Križnar, pičle pol točke pa so od brona dan pozneje ločile Petra Prevca. A če je 29-letnik brez medalje ostal tudi na račun (pre)skromnih sodniških ocen, je včerajšnja smola ob današnjem uspehu bržkone že pozabljena.

Za olimpijsko zlato se mora sestaviti več stvari

Zmaga Slovenije v zasedbi Prevc, Križnar, Bogataj in Timi Zajc je na premierni olimpijski tekmi pometla s konkurenco in zmagala s 111,2 točkami prednosti pred drugouvrščeno zasedbo športnikov Olimpijskega komiteja Rusije, za še dodatnih 46 pa je zaostala tokrat presenetljivo tretjeuvrščena Kanada.

Eva Logar Bastardi
Eva Bastardi

“Dekleta že vso sezono prikazujejo odlične skoke. So izvrstno pripravljene, zato smo tudi pričakovali takšne rezultate. Je pa res, da se ti mora za olimpijsko zlato sestaviti več stvari. Že da sta Nika in Urša osvojili dve posamični medalji, je neverjetno in težko ponovljivo. Mislim, da sta z uspehom motivirali tudi fante, ki so že v nedeljo solidno skakali, danes pa sploh,” ob našem klicu navdušenja nad dosežki slovenskih orlov in orlic ni skrivala nekdanja smučarska skakalka Eva Bastardi (dekliško Logar, op. p.).

Z uspehi poplačana vsa smola iz preteklosti

Tekma je bila sicer vse prej kot običajna, saj je za kar nekaj zmede poskrbela žirija, ki je zaradi neustreznih dresov diskvalificirala kar pet tekmovalk. Že v prvi seriji so brez uvrstitve ostale Sara Takanaši, Daniela Iraschko Stolz in Katharina Althaus, v finalu pa nato še Norvežanki Siljo Opseth in Anno Odine Stroem. Posledično so največje tekmice Slovenije – Japonska, Avstrija, Nemčija in Norveška – odpadle iz boja za stopničke.

“Iskreno povedano, ne vem, kaj se je dogajalo, lahko povem le, kar mislim, da se je zgodilo. Kot je že v prenosu dejal Jelko Gros, so se trenerji verjetno pritoževali, ker naj bi imele nekatere skakalke prevelike drese, zato so se kontrolorji odločili, da bodo začeli meriti prav vse. Navdušuje nas lahko, da so Uršin dres preverjali dvakrat in je bilo z njim vse v redu. To dokazuje, da ni dvoma o našem uspehu. Je pa treba vedeti, da so materiali na dresu takšni, da se po nekaj skokih raztegnejo in si lahko zelo hitro diskvalificiran,” je obrazložila Eva Bastardi, a priznala, da je bilo še posebej hudo zaradi Sare Takanaši, saj Japonka ni bila nikoli med spornimi tekmovalkami.

Foto: Kai Pfaffenbach – Reuters via Guliverimage

“Ko sem videla, kako jo je potrlo, sem se poistovetila z njo in žirija je kar nekoliko uničila našo evforijo. A tako je v športu. Sreča se je nasmehnila reprezentancam, ki drugače ne bi nikoli osvojile medalje. Lahko smo veseli, da smo zmagali pošteno in po vseh pravilih. Mislim, da je s tem poplačana vsa smola iz preteklosti, ko bi si zaslužili stati na zmagovalnem odru in bi se nam lahko nasmehnila sreča, a se to ni zgodilo,” je poudarila 31-letnica.

Nenapisana pravila, ki zavirajo razvoj ženskih skokov

Predvsem slovenske skakalke so v minulih letih na velikih tekmovanjih pogosto veljale za favoritinje za najvišja mesta, a ostajale praznih rok. Z zdajšnjo generacijo se je to dokončmno spremenilo, saj ima Slovenija v Emi Klinec svetovno prvakinjo, v Urši Bogataj olimpijsko, medtem ko Nika Križar v letošnji sezoni brani skupno zmago v svetovnem pokalu.

Urša Bogataj – olimpijska prvakinja! Foto: Guliverimages

“Po prvem zlatu sem si dopisovala z Uršo in je dejala, da v preteklih letih morda nismo bile še dovolj zrele za takšne dosežke. Tolikokrat smo bile blizu, celo med kandidatkami za odličje, a nam nikakor ni uspelo doseči vrhunskega rezultata. Lahko smo razočarani, da dekleta nimajo na sporedu še svoje ekipne tekme in tekme na veliki skakalnici. V smučarskih skokih še vedno obstajajo nenapisana pravila, ki zavirajo razvoj ženskih skokov. A stvari se počasi premikajo na bolje. Kot športnik moraš vzeti, kar ti je ponujeno in v tem uživati,” je povedala Bastardi.

O Sočiju ne razmišlja najraje

Sogovornica se sicer lahko tudi sama pohvali z olimpijskim nastopom, saj je leta 2014 tekmovala v Sočiju in zasedla 27. mesto. Čeprav gre za enega od vrhuncev v športnikovi karieri, pa jo, kot priznava, na tekmovanje ne vežejo najlepši spomini.

“O Sočiju ne razmišljam najraje iz številnih razlogov. Bilo je tekmovanje polno razočaranj, zato med Sočijem in Pekingom ne vidim nobenih podobnosti. Bolj sem vesela tega, da imajo naše skakalke končno pogoje, za katere smo se borile me, saj smo bile vedno pripravljene delati in smo hotele delati za takšne uspehe.”

smučarska skakalka
Eva Bastardi

Nekdanja članica skakalnega kluba iz Ihana je svoj zadnji skok opravila pred petimi leti, od takrat dalje pa ni več vpeta v šport. Kot magistra ekonomije je zaposlena v podjetju na Dolenjskem, veliko časa pa ji vzame tudi skrb za družino.

“Iz športa sem povsem izstopila. Bolj sem povezana čustveno kot kakorkoli drugače. Skokov ne pogrešam, saj se mi je življenje od takrat močno zasukalo. Sedaj je moja prioriteta družina. Odkar sem dobila otroka, po službi z največjim veseljem prihitim domov, da lahko z njim preživim čim več časa,” še pristavi nekdanja športnica.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!