Francozi s čudežem izločili Švede, za zlato proti Dancem (VIDEO)

Rokomet 26. Jan 202420:03 > 22:08 1 komentar
Trenutek, ki bo Švede še dolgo bolel. Foto: Guliverimage

V finalu evropskega prvenstva v rokometu se bodo pomerili Francozi in Danci. V prvem polfinalu v Kölnu so imeli Šved praktično že zmago v žepu, a jo v zadnji minuti senzacionalno zapravili. Podaljšek je s strelom z razdalje po izteku rednega dela izsilil Elohim Prandi, v dodatnih desetih minutah igre pa je Francija nadigrala psihološko dotolčenega tekmeca. V drugem polfinalu je Danska z 29:26 izločila domačo Nemčijo.

Švedi so s fantastično igro v drugem polčasu leteli proti novi uvrstitvi v finale, v katerem bi imeli možnost braniti evropski naslov in skupno loviti že rekordnega šestega. V zadnjo minuto so vstopili z dvema goloma prednosti, še pri 59:30 je na semaforju pisalo 27:25 v njihovo korist, a tudi to ni bilo dovolj.

Sledilo je 30 sekund, ki bodo šle v zgodovino evropskih prvenstev. Francozi so v končnici uprizorili “čudež v Kölnu”. Yanis Lenne je 27 sekund pred koncem znižal za Francijo, na drugi strani je za neumnost poskrbel Jim Gottfridsson in tako nasprotnikom omogočil napad za izenačenje. Švedska obramba je uspela s pametnim prekrškom zaustaviti nalet, medtem ko se je čas iztekel.

Ostal je zgolj še strel z razdalje. Žogo je zgrabil Elohim Prandi in z atraktivnim strelom mimo obrambe zadel za podaljšek. Pri tem se je žoga od prečke odbila v sicer izvrstnega 37-letnega švedskega vratarja Andreasa Palicke in od njega v mrežo.

Prva polfinalna tekma v “najbolj rokometni dvorani na svetu” v Kölnu se je tako končala po okusu Francozov. V prvem polčasu je sicer kazalo na njihovo zanesljivo zmago, po vodstvu sedmih golov pa so se preveč sprostili in si z zvrhano mero sreče izborili podaljšek.

Galski petelini so na krilih neverjetnega zadetka Prandija v podaljšku povsem zasenčili “pretresene” Švede, po polfinalni zmagi nad petkratnimi evropskimi prvaki iz Švedske pa bodo v nedeljo naskakovali četrto zlato kolajno na zaključnih turnirjih stare celine po Švici 2006, Avstriji 2010 ter na Danskem 2014.

Pri Francozih je bil najbolj učinkovit Hugo Descat z osmimi, pri Švedih pa Felix Claar z devetimi goli.

Danci niso ponovili napake Švedov

Danska je na drugem polfinalnem obračunu v Kölnu – na njem sta pravico delila Slovenca Bojan Lah in David Sok – na kolena položila gostitelje letošnjega zaključnega turnirja. Izbranci Nikolaja Jacobsena bodo v nedeljo proti Francozom naskakovali tretje zlato odličje na turnirjih stare celine po zmagoslavjih na Norveškem 2008 in v Srbiji 2012.

Rokometaši iz Hamletove dežele so postopoma lomili odpor Nemcev. V končnici prvega polčasa so zaostali za tri gole (10:13 in 11:14), v drugi polovici tekme pa so povsem zagospodarili na igrišču in razžalostili veliko večino športnih navdušencev v Kölnu, kjer se je zbralo slabih 20.000 gledalcev.

Pri Dancih so Emil Jakobsen, Mikkel Hansen in Simon Pytlick dosegli po pet golov, pri Nemcih pa sta bila najbolj učinkovita Renars Uscins s petimi ter Juri Knorr s štirimi zadetki.

Evropsko prvenstvo v rokometu (Köln), polfinale:

Francija – Švedska 34:30 (27:27, 17:11)

Nemčija – Danska 26:29 (14:12)

Finale in tekma za 3. mesto sta za konec dogajanja v Nemčiji na sporedu v nedeljo.