Berlinska naloga je opravljena z odliko, zdaj je na vrsti Hamburg. Slovenska rokometna reprezentanca iz nemške prestolnice v eno glavnih evropskih pristanišč potuje s pomembno prtljago – dvema točkama, ki ob nadaljevanju zmagovitega niza odpirata celo vrata polfinala in boja za odličje.
Skupine D, E in F so na poti iz Berlina, Mannheima in Münchna proti Hamburgu izgubile polovico članic. Iz predtekmovanja so se v glavni del turnirja prebile Slovenija in Norveška (D), Švedska in Nizozemska (E) ter Danska in Portugalska (F).
Čeprav so v slovenskih vrstah ponedeljkov obračun z Norvežani označevali zgolj kot tekmo za prestiž (na ta način so v strokovnem štabu verjetno želeli z ramen igralcev sprostiti pritisk), pa je bil spopad z vikingi veliko več kot to. Slovenska izbrana vrsta je namreč po tesni, a zasluženi zmagi (28:27) na pot proti severu Nemčije odnesla dve pomembni točki. S katerima bi se lahko tretjič v zgodovini podala v lov za kolajne. V to je ob oslabljenem moštvu – zaradi poškodb manjkajo Domen Makuc, Stefan Žabić, Blaž Janc, Rok Ovniček in Nik Henigman – verjel malokdo.
Razpored slovenskih tekem na evropskem prvenstvu 2024:
sreda, 17. januar, 20.30: Slovenija – Švedska
petek, 19. januar, 15.30: Slovenija – Portugalska
nedelja, 21. januar, 15.30: Slovenija – Nizozemska
torek, 23. januar, 18.00: Slovenija – Danska
Matematika je zelo preprosta. Slovenci so skupaj z Danci in Švedi trenutno na vrhu novoustanovljene skupine II, kjer bi izbrancem Uroša Zormana ob predpostavljenem slavju nad Portugalsko in Nizozemsko že en skalp Skandinavcev zagotovil polfinale in s tem najmanj četrto mesto ter izenačitev dosežka iz leta 2020. Boljši so bili rokometaši s sončne strani Alp le leta 2004 na domačem prvenstvu stare celine, ko so osvojili srebrno odličje.
Toda pot do polfinala bo še dolga, začenja pa se v sredo s Švedsko.
Švedska
Švedska ni samo aktualna evropska prvakinja, potem ko je pred dvema letoma v Budimpešti v boju za zlato kolajno ugnala Španijo, ampak je s petimi naslovi na evropskih prvenstvih zgodovinsko gledano tudi najuspešnejša država. Rumeno-modri so v skupini E za začetek vpisali dve lahki zmagi proti Bosni in Hercegovini (29:20) in Gruziji (42:26), za konec pa v obračunu za prvo mesto tesno ugnali še Nizozemsko (29:28).
Slovenci so se do danes s Švedi pomerili 13-krat, pričakovano pa so uspešnejši rokometaši s severa Evrope. Zmagali so sedemkrat, Slovenija štirikrat, še dve tekmi pa sta se končali z remijem. A Zormana in druščino lahko hrabri dejstvo, da so od zadnjih štirih obračunov dobili dva, Švedi pa le enega.
Portugalska
Če so se Slovenci s Švedsko nazadnje merili pred skoraj tremi leti v olimpijskih kvalifikacijah, pa je še leto starejši zadnji spopad s Portugalsko. Tudi takrat v drugem delu evropskega prvenstva. Rokometaši iz države ob Atlantskem oceanu so na tem prvenstvu ugnali Grčijo (31:24) in Češko (30:27), za konec skupine F pa visoko izgubili proti Dancem (27:37).
Zgodovinsko gledano je Slovenija uspešnejša od drugega tekmeca v Hamburgu, na devetih tekmah je zabeležila šest zmag, dva poraza in remi. Portugalci so EP najvišje končali leta 2020, ko so končali na šestem mestu.
Nizozemska
Za razliko od Švedov so Nizozemci v skupini E bolj prepričljivo premagali Bosno in Hercegovino (36:20) kot Gruzijo (34:29), da so Mannheim zapustili brez točk, pa so v že omenjenem tesnem obračunu poskrbele prav tri krone. Tulipani nastopajo šele na svojem tretjem evropskem prvenstvu, najboljši rezultat pa so zabeležili pred dvema letoma, ko so osvojili peto mesto.
Proti zasedbi Staffana Olssona bodo od vseh prihajajočih tekmecev Slovenci najbolj v vlogi favorita, saj proti oranžnim še niso izgubili. Na petih tekmah so trikrat zmagali in dvakrat remizirali, nazadnje pa so se z njimi merili leta 2021 v kvalifikacijah za EP 2022, ko sta bili obe ekipi uspešni.
Danska
Najslabši medsebojni izkupiček ima Slovenija z Dansko, saj jo je na dozdajšnjih 12 tekmah premagala zgolj dvakrat, nazadnje pred slabimi osmimi leti na prijateljski tekmi pred olimpijskimi igrami v Rio de Janeiru. Prva zmaga pa ima še precej daljšo brado, na prvem medsebojnem obračunu leta 2000 je bila Slovenija boljša v okviru evropskega prvenstva.
Danci so ena najboljših reprezentanc v zadnjih let, zasedba, ki ji še naprej poveljuje sijajni Mikkel Hansen, je namreč trikratna zaporedna svetovna prvakinja (2019, 2021, 2023), aktualna olimpijska podprvakinja in dobitnica brona na zadnjem evropskem prvenstvu. Tekmece v skupinskem delu je premagala s povprečno razliko več kot desetih zadetkov.
Ob morebitnem slovenskem porazu proti Švedom in zmagah proti Portugalski in Nizozemski bi prav obračun z rdeče-belimi (če ti dobijo vse tri obračune predtem) v zadnjem krogu drugega dela odločal o potniku v polfinale. Tega pa si v slovenskih vrstah glede na našteto zagotovo ne želijo.
Spomnimo, Slovenci so tudi proti Norveški na zmago čakali skoraj osem let (11. junij 2016), z zmago pa so malce izboljšali skupno statistiko proti vikingom, ki zdaj znaša: 3 zmage, 7 porazov.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!