Zakaj mora Đoković zapustiti Avstralijo in kam ga vodi pot?

Tenis 16. Jan 202213:00 > 14:31 9 komentarjev
Foto: REUTERS/Loren Elliott via Guliver

V zgodbi številnih preobratov in po dvotedenski sagi Novak Đoković Avstralijo zapušča. Tokrat brez začetnega teniškega udarca in s številnimi odprtimi vprašanji o njegovi prihodnosti.

Kar sedemnajstkrat je v svoji karieri Novak Đoković nastopil na Odprtem prvenstvu Avstralije. Kar devetkat se je poslovil kot zmagovalec, od tega v zadnjih treh letih trikrat zapored in osemkrat v zadnjih enajstih sezonah. Letos odhaja kot poraženec. Še preden bi stopil na servisno črto in sprožil prvi udarec.

Domov ga je že dan pred odprtjem turnirja, na katerem tako prvič v tem tisočletju ne bosta nastopila Roger Federer ali Đoković, dokončno poslalo avstralsko zvezno sodišče. Tam je namreč tričlanski senat prikimal odločitvi, ki jo je pred dnevi z uveljavljanjem diskrecijske pravice sprejel minister za priseljevanje Alex Hawke. Ta je namreč Srbu preklical vizo za vstop v državo.

S sojenjem, ki se je odvijalo v noči na nedeljo po srednjeevropskem času, je dokončno končana Đokovićeva avstralska saga. Sodba je namreč pravnomočna in je že stopila v veljavo, Srbu pa poleg deportacije nalaga še plačilo vseh sodnih stroškov.

Foto: Guliverimage

4 odločitve, toda …

Ob sodnem epilogu velja osvetliti celotno zgodbo, ki je bila deležna tolikšnih zasukov in nadaljevanj, da na prvi pogled deluje konfuzno.

Na prvo oviro je Novak Đoković naletel na letališču, kjer mejnih organov s priloženo dokumentacijo ni prepričal o tem, da izpolnjuje pogoje za vstop v Avstralijo. Ključna težava je bilo dejstvo, da Đoković ni cepljen proti Covid-19, v državo pa je želel vstopiti kot izjema. Srbova odvetniška ekipa se je na odvzem vize in odločitev o deportaciji odzvala s pritožbo in primer preselila na sodišče.

V ponedeljek, 10. 1., je zvezno sodišče odločilo, da je bil njegov vizum po prihodu v Avstralijo preklican v nejasnih in nerazumnih okoliščinah. Ob tem velja poudariti, da se sodišče tedaj ni poglabljajo v razloge za preklic vize oziroma utemeljenost izjeme, ki dovoljuje vstop v državo. Na to je pred dnevi v pogovoru za naš medij jasno opozoril tudi slovenski odvetnik Blaž Tomažin Bolcar.

“Sodišče je presojalo predvsem o tem, ali so bile Đokoviću kratene procesne pravice in se ni spuščalo oziroma ni presojalo okoliščin glede izpolnjevanja pogojev za vstop v Avstralijo. Đokoviću bi morali omogočiti, da se o zadevi ustrezno izjasni, česar pa mu na meji niso omogočili. Prav tako je bilo več napak oziroma neskladij glede pristojnosti oziroma veljave posameznih predpisov v Avstraliji. Zato je primer takoj padel,” je na ujetost v procesno zanko opozoril Bolcar.

Že takrat je bilo jasno, da se je žogica znašla na vladni strani. Konkretno, na potezi je bil resorni minister za priseljevanje Alex Hawke. Ta je v petek preklical vizo, svojo odločitev pa je temeljil na tem, da je to v javnem interesu. Tudi iz poznejše razprave na sodišču je bilo razvidno, da je Hawke ocenil, da je Đoković simbol proticepilcev, zato bi imela izjema negativne posledice.

Ob vrnitvi primera na sodišče je tričlanski senat zgolj tehtal ministrovo odločitev oziroma obrazložitev ter se odločal o pobudi nasprotne strani, ki je spodbijala odločitev in zagovarjala tezo o neracionalnem sklepu. Sodišče je ocenilo, da prave osnove za to ni našlo.

Sodba bo javnosti na voljo v prihodnjem tednu.

Foto: Mark Baker – AP Photo via Guliver

Umirjen odziv, pred tem pa …

Po sodnem porazu Novak Đokavić ni želel prilivati olja na ogenj in dodatno ogrevati že tako razgretega ozračja. V hitri, a očitno skrbno pripravljeni izjavi za javnost je sicer obžaloval odločitev, a dejal, da jo spoštuje, napovedal sodelovanje s pristojnimi organi in prosil, da se pozornost usmeri na tenis oziroma Avstralija Open.

Manj spreten je bil pri svojih aktivnostih pred tem. Pa niti ne toliko pri novoletni naznanitvi poleta v Avstralijo, s katero je dvignil prah in dregnil v politično in družbeno gnezdo.

V neugledni luči se je 34-letni Beograjčan znašel ob medijskem ”skeniranju” njegove dokumentacije in decembrskih aktivnostih. Đoković je namreč 16. 12. prejel pozitiven izvid na PCR testiranju, vseeno pa je bil pozneje viden v javnosti.

Ob tem je s svojo ekipo napako storil tudi pri izpolnjevanju obrazcev za vstop v Avstralijo, kjer je ob kraju bivanja 14 dni pred potjo označil zgolj eno državo, čeprav se je pozneje izkazalo, da je bil tako v Srbiji kot Španiji.

Prihodnost?

OP Avstralije bo torej dobilo novega zmagovalca. A zaradi sage v zadnjih dveh tednih in nespornega dejstva, da se teniška sezona šele začenja, se porajajo odkrita vprašanja o Srbovi nadaljnji poti in športni ter marketinški prihodnosti. Na to je že pred devi opozoril prvi slovenski strokovnjak za športni marketing Tomaž Ambrožič.

”Đoković je bil, v primerjavi s Federerjem in Nadalom, ves čas nekoliko drugačen. V preteklosti ga morda kdo ni imel rad in ni navijal zanj, vendar pa mu nihče ni nasprotoval. Priznavali so mu veličino, spoštovali njegove dosežke. To se je zdaj spremenilo in predvidevam, da bo pustilo posledice,” je ocenil direktor Sport media focus.

Ambrožič dodaja, da se je Srbu zgodil zanimiv paradoks, saj je nenadejano postal obraz proticepilcev, pa čeprav cepljenju nikoli ni javno in določno nasprotoval, temveč zgolj zagovarjal pravico posameznika, da se sam odloči, ali se želi cepiti.

Foto: Jed Jacobsohn/USTA via AP

“Na nobenega športnika, ki v svojem športu velja za enega najboljših vseh časov, takšna situacija ne vpliva pozitivno. Seveda je primer sedaj vrgel senco nanj. Na dolgi rok športniki razmišljajo tudi o obdobju po karieri, saj tudi po njej ostanejo znamke. To bo pustilo posledice, vprašanje je le, kakšne. Pokrovitelji bodo za kratek čas verjetno stopili korak nazaj, čeprav mu težko očitajo, da je ravnal napačno, saj je zgolj prosil za izjemo, ki so mu jo sprva odobrili. A javnost reagira, kot reagira,” pravi Amboržič.

Na pomemben vidik pa opozarja prvi Sportklubov teniški mikrofon Peter Pevc. ”Po mojem mnenju utegnejo nedavne zadeve sprožiti neke vrste revolucijo v vseh krovnih organizacijah. Tu imam v mislih moško zvezo ATP, žensko zvezo WTA in Mednarodno teniško zvezo ITF,” pravi Pevc, ki se zaveda, da utegne Đoković še v marsikateri državi naleteti na podoben zid.

Novak Đoković bo torej OP Avstralije spremljal na daljavo. A vprašanja njegove prihodnosti ostajajo odprta.

Ponujamo še:

Portret: Novak Đoković in njegova podaljšana igra brez loparja

Odziv Novaka Đokovića

Kronologija dogajanja

Medtem v Sloveniji: mladi up tenisa

Vse o turnirju v Avstraliji

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje