Zmagovalka Wimbledona misli resno, Cicipas na vročega Rusa

Grand Slam 24. Jan 202313:30 > 13:35 0 komentarjev
Jelena Ribakina. Foto: REUTERS/Toby Melville

Kazahstanka Jelena Ribakina je prva polfinalistka odprtega teniškega prvenstva Avstralije v Melbournu. V četrtfinalu je po uri in 19 minutah igre gladko s 6:2 in 6:4 premagala Latvijko Jeleno Ostapenko. Za nagrado jo v polfinalu čaka dvakratna zmagovalka turnirja, Viktorija Azarenka.

Dvoboj lanske zmagovalke Wimbledona in nekdanje zmagovalke odprtega prvenstva Francije (2017) je v prvem nizu zmotil močnejši dež.

Prireditelji so bili prisiljeni zapreti streho nad igriščem Rod Laver Arene, v teh razmerah pa se je po polurnem premoru bolje znašla 23-letna Kazahstanka. “Zelo sem vesela svojega prvega polfinala tukaj. Malce sem bila nervozna, vseeno pa sem danes pokazala zelo dober tenis,” je po dvoboju povedala Ribakina.

Ta na prejšnjih treh nastopih v Melbournu ni prišla dlje od tretjega kroga. Tokrat je bilo tesno le v uvodu drugega niza, ko je Ostapenko povedla z 2:0, v nadaljevanju pa je vnovič kraljevala Kazahstanka.

Če je padla Iga Swiatek, potem…

Ribakina je po rodu sicer Rusinja, a od leta 2018 nastopa za Kazahstan. Z lansko zmago v Wimbledonu je poskrbela za največji teniški uspeh svoje nove domovine.

V polfinalu Melbourna bo zdaj igrala za finale. Njena naslednja nasprotnica bo Belorusinja Viktorija Azarenka, ki je bila po dveh nizih boljša od zadnje preostale Američanke v tekmovanju, Jessice Pegule (6:4, 6:1). Azarenka ima v vitrinah dva pokala za zmago na turnirjih velike četverice, oba iz Melbourna.

A Ribakina z naslednjo tekmico ni obremenjena, po zmagi nad prvo igralko sveta Poljakinjo Iga Swiatek namreč napoveduje, da letos v Avstraliji lahko premaga prav vse tekmice. Kot zanimivost povejmo, da je z Ribakino celotne decembrske priprave oddelal slovenski teniški strokovnjak, Tom Kočevar Dešman, sicer tudi nekdanji reprezentant Davis Cup reprezentance Slovenije.

Konec pravljice za Kordo

Prvi polfinalist v moški konkurenci je Rus, Karen Hačanov. Napredovanje med štiri najboljše si je zagotovil predčasno, saj je moral pri vodstvu s 7:6 (5), 6:3, 3:0 zaradi poškodbe zapestja dvoboj predati Američan Sebastian Korda.

Dvoboj je bil do izida 7:6 (5), 2:3 zelo izenačen. Korda se je vrnil po zaostanku z 2:5, Hačanov pa je prvi niz dobil po boljši igri v ključnih trenutkih podaljšane igre. Nato je sredi drugega niza Korda zahteval zdravniški odmor zaradi težav z zapestjem.

Z močno povitim desnim zapestjem 22-letnik ni več našel prave igre, v bolečinah pa je dvoboj po izgubljenih sedmih igrah zapovrstjo predal.

Hačanov se je posledično drugič zapovrstjo uvrstil v polfinale turnirjev za grand slam. Na OP ZDA ga je ustavil Norvežan Casper Ruud. Konstantnega tenisa se je dobitnik srebrne kolajne na olimpijskih igrah v Tokiu 2021 razveselil.

“Zagotovo sem vesel dveh zaporednih polfinalnih nastopov na grand slamih, seveda pa si ne želiš na tak način končati dvoboja,” je uvodoma priznal 26-letni Rus.

Ponovni zagon tenisa

“Do poškodbe je bil dvoboj zelo izenačen in napet. Zelo sem zadovoljen z ravnjo tenisa, tukaj se dobro počutim, odlično tekmujem in komaj čakam na prvi polfinale v Avstraliji,” je dodal zmagovalec mastersa v Parizu iz leta 2018.

Karen Hačanov; FOTO: Guliverimage

Od takrat je imel kar nekaj težav s konstantnostjo in igranjem na najvišji ravni. “Moral sem zadeve postaviti na novo, kreniti z novega začetka. Vedno verjamem vase, četudi imam veliko nihanj. Ko dosežeš velik rezultat, postaneš samozavesten, in prav ta občutek je po polfinalu na OP ZDA še močnejši. Želim napredovati tako kot teniški igralec kot človek,” je zaključil Hačanov.

V polfinalu se bo pomeril z Grkom Stefanosom Cicipasom, ki je brez večjih pretresov strl Čeha, Jiřija Lehečko.