Na današnji dan leta 1984 je Jure Franko z drugim mestom v veleslalomu slovenskemu športu priboril prvo kolajno v zgodovini zimskih olimpijskih iger.
V zadnjih štiridesetih leti so slovenski športniki v skupno petih panogah (alpsko smučanje, skoki, biatlon, teki in deskanje) osvojili že 28 kolajn na zimskih olimpijskih igrah. Prve se je prav na današnji dan, in sicer leta 1984 v Sarajevu, veselil smučar Jure Franko.
Spomnimo, po prvi vožnji veleslalomske preizkušnje je bil četrti, mesto pred rojakom Borisom Strelom. V drugo sta za njim zaostala Andreas Wenzel in Franz Gruber. Zlata se je veselil Švicar Max Julen, Franko je za njim zaostal 23 stotink sekunde, tretji pa je bil Wenzel. Strel je tekmo končal na petem mestu, Bojan Križaj je bil deveti, Grega Benedik pa je odstopil že na prvi progi.
“Všeč mi je, da smo tisto tekmo vsi skupaj razumeli kot zmago. S kolajno so bili izpolnjeni vsi cilji. Nikoli nisem razmišljal o tem, da sem izgubil zlato. Ne, osvojil sem srebro. Ponosen sem tudi na brezkompromisen finalni napad. Zaradi tega sem v cilju v zrak dvignil roko, pa čeprav si kolajne takrat še nisem zagotovil,” se je trenutkov svojega največjega uspeha v nedavnem intervjuju za naš medij spominjal danes 61-letni Franko.
“Spominjam se Maxa Julna. Pred obema nastopoma sva udarjala s pesti in si dopovedovala, da bo to najin dan. V glavi mi še danes odmeva tudi huronsko tuljenje v družbi Toneta Vogrinca med vožnjo s prizorišča. Povsem se nama je ‘zmešalo’. Pri srcu pa mi je tudi spomin na trenutek, ko sem odprl vrata sobe v olimpijski vasi. V njej me je čakal Tomaž Cerkovnik. V rokah je držal fotoaparat in vse skupaj ovekovečil. Še danes imam pred očmi tudi trenerja Filipa Gartnerja, ki je v olimpijski menzi tako ponosno hodil med mizami. Najlepši utrinek? Notranji občutek zadovoljstva. Ko opraviš delo in si nič ne očitaš,” se spominja Franko.
In kje je srebrni veleslalomist iz Solkana danes? Potem ko je kar četrt stoletja preživel v tujini (Japonska in ZDA), se je z ženo Simono Vodopivec ustalil v Radovljici, kjer vodi podjetje Prospot. Na slovenske odre sta med drugim poslala tudi z naskokom najbolj obiskal muzikal Mamma Mia.
“S soprogo sva redno obiskovala predstave in imela sliko o profesionalni produkciji. Ob vrnitvi v Slovenijo sva opazila, da je prostora za izboljšave zelo veliko. Jasno nama je bilo tudi, da morava biti komercialno uspešna. Leta 2008 sva na odre postavila Moje pesmi moje sanje. Muzikal je bil zelo uspešen. Sledilo je nekaj manjših projektov. Vse do Mamma Mie. Pripravili smo tudi muzikal Briljantina. Žal je naše delo nato prekinila epidemija. Po triletnem mrtvilu smo obudili muzikal Nune v akciji. Na odre smo vrnili tudi Mamam Mio. Nastopamo tudi z Dinamitkami,” pojasnjuje Franko, ki pravi da se še vedno rad postavi na smuči, rekreativno pa igra tudi tenis in namizni tenis.
Pred dnevi je znova obiskal Sarajevo. Najprej je bil v sarajevskem Narodnem gledališču gost svečane akademije ob 40. obletnici odprtja zimskih olimpijskih iger, dan zatem pa se je na bližnji Bjelašnici udeležil svečanosti, na kateri so progo poimenovali po njem. “Medalja je bila rojena na tej progi,” je v krajšem nagovoru dejal Franko in sporočil Sarajevčanom: “To je bil skupen uspeh vseh nas. In vas.”
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!